•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

جعفر رستمی راد, زندانی سیاسی همزمان با اعزام به مرخصی از زندان آزاد شد

0
475

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹, جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مرخصی متصل به آزادی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز سه شنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹, جعفر رستمی راد, زندانی سیاسی و فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مرخصی ۲۰ روزه اعزام شد و با توجه به اینکه باقی مانده حبس این فعال مدنی در کل ۳۰ روز است این مرخصی منتج به آزادی این زندانی سیاسی خواهد شد. جعفر رستمی راد از بابت ۲ پرونده قضائی در مجموع به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

یک منبع نزدیک به این فعال ملی مدنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “جعفر رستمی راد فعال ملی مدنی آذربایجانی امروز سه شنبه با دریافت مرخصی ۲۰ روزه از زندان آزاد شد و با توجه به باقیمانده حدود ۳۰ روز از دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۳ ماه این زندانی سیاسی احتمال میرود این مرخصی به آزادی کامل جعفر رستمی راد منتهی شود”. 

لازم به ذکر است, جعفر رستمی راد در تاریخ ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۹ به مرخصی اعزام شده بود و پس از اتمام این دوران در تاریخ ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ برای تحمل باقی مانده حبس تعزیری به زندان اوین بازگشته بود. 

 این زندانی سیاسی پیش از این هم در تاریخ ۱۴ فروردین ماه سالجاری به مرخصی اعزام و پس از اتمام مراحل بازجوئی و در تاریخ ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام دوران مرخصی به زندان اوین بازگشته بود. 

رستمی راد, در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷,  از بابت همین پرونده توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده”,  به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده این فعال ملی مدنی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۸, این حکم عیناً تائید شد. 

حقوق بشر در ایران طی گزارشی جلسه رسیدگی به اتهامات “جعفر رستمی‌راد” در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷، توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی وقت, ماشالله احمدزاده به اتهام ”فعالیت تبلیغی علیه نظام ” را اطلاع رسانی کرده بود. در این پرونده ابراهیم نوری دیگر فعال ملی مدنی محبوس در زندان اوین نیز بعنوان دیگر متهم میباشد که جلسه دادرسی در دادگاه بدوی برای ۲ متهم بصورت جداگانه برگزار شده بود. 

پیش از این و در زمان انتشار خبر محکومیت جعفر رستمی راد, به تحمل حبس و محرومیت از حقوق شهروندی در مرحله تجدیدنظرخواهی یک منبع نزدیک به این ۲ فعال ملی مدنی به حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “جعفر رستمی راد به همراه ابراهیم نوری پیشتر توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به حبس و تبعید محکوم شده بودند. در حکم صادره توسط دادگاه بدوی ابراهیم نوری به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی و جعفر رستمی راد هم به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.”

جعفر رستمی راد در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ به ظن شرکت در تجمعات قلعه بابک در تهران بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده بود.

علیرغم اعتراض سازمانهای مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین الملل به بازداشت شرکت کنندگان در مراسم سالانه قلعه بابک و تاکید بر آزادی بی قید و شرط این فعالین ، قوه قضاییه و نیروهای امنیتی بسیاری از فعالین را در این خصوص مورد پیگرد قرار داده اند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف  در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶تاکید شده است. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری جعفر رستمی رادفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی جعفر رستمی رادفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک جعفر رستمی رادفعال ترک زبانفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانآزادی جعفر رستمی رادآزادی زندانیان سیاسی در ایراناندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه8زندان اویناندرزگاه۸زندان اوینبازداشت شهروندان آذری در ایرانجعفر رستمیجعفر رستمی فعال آذربایجانیجعفر رستمی فعال ترکجعفر رستمی نژادجعفر رستمی رادجعفر رستمی راد فعال ملی مدنیجعفر رستمی راد فعال ملی مدنی آذربایجانجعفر رستمی راد فعال مدنیجعفر رستمی راد فعال ترکجعفر رستمی راد فعال ترک آذریجعفر رستمی راد فعال ترک آذربایجانیجعفر رستمی راد زندانی سیاسیجعفررستمی رادحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانی سیاسی جعفر رستمی رادزندانی سیاسی جعفررستمی رادزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذری در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: