•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

ژوزف شهبازیان, شهروند مسیحی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
861

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان, شهروند مسیحی « ارمنی » محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ماده ۱۸, روز شنبه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان, شهروند مسیحی « ارمنی » ساکن تهران پس از اتمام مراحل بازجوئی, تفهیم اتهام و تحمل بلاتکلیفی در اندرزگاه ۴ زندان اوین با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش اتهامات تفهیم شده به ژوزف شهبازیان اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده است اما با توجه به مبلغ وثیقه صادره از سوی شعبه بازپرسی احتمال تغییر مصادیق اتهامی در مراحل دادرسی از سوی قاضی دادگاه و یا بازپرس در دادسرای امنیت دور از ذهن نیست. 

همچنین در روند تعیین مبلغ وثیقه برای آزادی موقت ژوزف شهبازیان فرافکنی و حاشیه سازی از سوی شعبه بازپرسی دادسرای امنیت صورت گرفت که براساس آن ابتدا به خانواده شهبازیان اعلام شد که برای آزادی موقت وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان تعیین شده و زمانی که آنها این مبلغ را فراهم و به حساب بانکی تعیین شده واریز کردند بازپرس پرونده اعلام کرد مبلغ قبلی اشتباه بوده و مبلغ وثیقه ۱۰ برابر یعنی ۳۰ میلیارد ریال است که در نهایت خانواده شهبازیان قادر به تأمین این مبلغ نشدند و بازپرس هم مبلغ وثیقه را به ۲۰میلیارد ریال کاهش داد.

در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, این شهروند مسیحی برای اولین بار پس از گذشت ۷ هفته از تاریخ بازداشت توانسته بود با خانواده اش ملاقات کند.

در تاریخ  ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان به همراه ۹ تن از نوکیشان مسیحی بازداشت شده در جریان برگزاری مناسک مذهبی در شهرهای کرج و تهران پس از طی مراحل بازجوئی و با آغاز بازپرسی با اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه بازپرسی تفهیم اتهام شدند. 

در ساعات پایانی سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان، رضا- ن، سالار- الف، مینا – خ، مریم -خ, به همراه ۴ تن دیگر با هویت نامشخص از نوکیشان مسیحی ساکن تهران در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین در ساعات اولیه چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, فرهاد- م, آرش – ر و فرهاد – خ, سه تن دیگر از نوکیشان مسیحی ساکن کرج پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شدند. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار می کنند. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ است که بر حق افراد بر تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی تاکید کرده است. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه در دادگاهی بی طرف با حضور هیئت منصفه و وکیل انتخابی از سوی متهم در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد تاکید قرار گرفته است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از لحظه بازداشت و در دوران بازجوئی و بازپرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااقدام علیه امنیت ملیارامنه در ایرانمسیحیان فارس زبان ایراندادسرای امنیت اوینمسیحیان آشوری در ایرانمسیحیان در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیمسیحیان پروتستان در ایرانمسیحیان آشوری در جمهوری اسلامیمسیحیان تهرانژوزف شهبازیان شهروندارمنیمسیحیان ایرانتبلیغ علیه نظامنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانارامنه ایرانمسیحیان پروتستاننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان ارمنیپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیمسیحیان کاتولیک در ایراننقض حقوق شهروندی مسیحیان در ایراننقض حقوق ارامنه در ایرانژوزف شهبازیان شهروند ارمنی تباراقلیتهای مذهبیمسیحیان تبشیرینماینده ارامنه در مجلسمهاجرات ارامنه در ایرانتودیع قرار وثیقهمسیحیان ارمنی در ایرانشعبه بازپرسیمسیحیان کرجشهروندان مسیحیانشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیجامعه ارمنی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانتفهیم اتهامسرکوب مسیحیان در ایرانمسیحیان غیر تثلیسیپیروان سایر در ایرانتودیع قراراقلیتهای دینی در ایراناقلیت مسیحیمسیحیان نوکیش در ایرانشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در ایرانفعالیت تبلیغی علیه نظاممسیحیان جفا دیدهنقض حقوق مسیحیان در ایراندادسرای امنیت تهراناقدام علیه امنیتی ملیفعالیت تبلیغیمسیحیان شیرازمسیحیان نوکیشمسیحیان غیرتثلیثی در ایرانژوزف شهبازیان شهروند ارمنیپیروان سایر ادیانمسیحیان پرتستاننقض حقوق شهروندی در ایرانخلیفه گری ارامنه در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیمسیحیان رشتجامعه ارامنه در ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیشعبه بازپرسی دادسرای امنیتژوزف شهبازیان شهروند مسیحیمسیحیان فارس زباننقض حقوق پیروان ادیان در ایرانمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیانپیروان سایر ادیان ایر انسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیتودیع قراروثیقهدادسرای امنیت تهران در زندان اویننقض حقوق شهروندی مسیحیان ایرانژوزف شهبازیمسیحیان آشوریارامنهمسیحیان غیرتثلیثیسرکوب مسیحیان ایراندادسرای امنیتمسیحیان در جمهوری اسلامیتفهیم اتهام زندانیانفعالیت تبلیغ علیه نظامژوزف شهبازیانژوزف شهبازیان رهبر کلیسای خانگی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.