•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

کمال حسن رمضان, زندانی سیاسی آزاد شد

0
195

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان, زندانی سیاسی اهل کردستان سوریه محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه که پس از صدور حکم اعدام در این زندان بصورت بلاتکلیف بسر میبرد پس از آزادی از این زندان به کشورش سوریه بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از بی بی سی, طی روزهای گذشته, کمال حسن رمضان با نام مستعار کمال سولو, زندانی سیاسی محکوم به اعدام اهل کردستان سوریه, محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه پس از تحمل ۶ سال حبس و بلاتکلیفی در سایه حکم اعدام از این زندان آزاد و بنا بر اعلام خانواده اش امروز به دمشق می‌رسد. این زندانی سیاسی به دفعات برای بازجوئی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه و اداره اطلاعات ارومیه منتقل و تحت شدیدترین بازجوئی های امنیتی قرار گرفته بود. 

صالح نیکبخت وکیل مدافع کمال حسن رمضان در تشریح این خبر گفت: “هویت این زندانی سیاسی به دلیل تشابه اسمی با شخص دیگری به نام کمال سور اشتباه گرفته شده بود و اداره اطلاعات ارومیه پافشاری می‌کرد او کمال سور است و این در حالی بود که اطلاعات سپاه باور داشت او کمال رمضان آن شخص نیست. در نهایت با توجه به بررسی‌های سازمان اطلاعات سپاه، دادگاه انقلاب و دادستان ارومیه هم نظر سپاه را پذیرفتند و کمال حسن رمضان بعد از شش سال از زندان ارومیه آزاد شد.”

در تاریخ ۲۴خرداد ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان, متولد ۱۳۶۶, زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه پس از فراخوانده شدن این زندانی سیاسی دفتر رئیس اندرزگاه به مکان نامعلومی منتقل و در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, به بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شده بود. 

در تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان به همراه  ابراهیم عیسی پور, علی احمد سلیمان و احمد تموئی چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از احضار به دفتر افسر نگهبان این زندان توسط ماموران امنیتی بدون اطلاع قبلی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل و در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, به زندان ارومیه بازگردانده شدند. 

این زندانی سیاسی, در تاریخ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸, بدون اطلاع قبلی از بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه خارج و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شده بود و در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۸, پس از اتمام بازجوئی به زندان ارومیه بازگردانده شد. 

کمال حسن رمضان پیشتر نیز در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ هم همانند مورد مشابه از زندان مرکزی ارومیه  به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر منتقل شده بود و از بابت فعالیتهای داخل زندان مورد بازجوئی قرار گرفته بود. با توجه به اتمام آن بازجوییها این زندانی سیاسی پس از گذشت ۱۲ روز مجددا به بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شده بود.

وی همچنین در تاریخ ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷ نیز به همراه ۳ تن دیگر از زندانیان سیاسی به جهت تشکیل پرونده و تفهیم اتهام‌های جدید به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی ارومیه منتقل شده بود. این پرونده با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت این زندانیان در اعتصابات زندان تشکیل شده بود.

کمال حسن رمضان, اهل کُردستان سوریه, در تیرماه ۱۳۹۳,  به همراه ۲ تن دیگر از شهروندان شهرستان ماکو در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی سپاه منتقل شدند.

هر ۳ نفر این افراد به مدت ۴ ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران و اداره اطلاعات ارومیه به اتهام “عضویت در پ ک ک” تحت بازجویی قرار گرفتند و پس از تفهیم اتهام و اتمام مراحل بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

همچنین از سال ۱۳۹۵ با فشارها اداره اطلاعات و سپاه ارومیه پرونده جدید دیگری به اتهام قتل چند تن از ماموران دولتی بر علیه کمال حسن رمضان در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه تشکیل شد و پس از تفهیم اتهامات محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام تفهیم اتهام شد و در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست علی شیخلو به تحمل ۱۰ سال و ۱ روز حبس محکوم شد.

این حکم بعدا به دلیل عدم اعتراض این زندانی سیاسی و درخواست ماده تسلیم به رای، به ۷ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. بعد از قطعی شدن این حکم فشارهای برای پرونده‌سازی جدید برای نامبرده افزایش پیدا کرد و در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ این زندانی سیاسی به مدت ۲ ماه به بازداشتگاه سپاه در ارومیه منتقل شد و در خصوص همکاری و گرفتن اعترافات تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته بود.

کمال حسن رمضان، در ادامه این فشارها، در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۵ به مدت ۸ روز، در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۵ به مدت ۱۰ روز و در آذرماه سال ۱۳۹۶ به مدت ۷ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران ارومیه منتقل شد و در خصوص قتل فردی ۱۷ ساله که بیش از ۱۰ سال پیش صورت گرفته مورد بازجویی قرار گرفت.

روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، مسئول اجرای احکام زندان مرکزی ارومیه با احضار کمال حسن رمضان صدور حکم غیابی اعدام از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه را رسما به وی اعلام کرد.

در این ابلاغیه که از سوی مهدی دادپور، قاضی اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه به رئیس وقت زندان مرکزی ارومیه ارسال شده ‌‌بود، شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به صورت غیابی در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۰ , کمال حسن رمضان را محاکمه و از بابت اتهام عضویت در پژاک و قیام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران، وی را به اعدام محکوم کرده بود که این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور عینا تائید شد. 

صدور حکم غیابی برای این زندانی سیاسی در حالی صورت گرفت که در زمان قتل فرد مذکور کمال حسن رمضان در کشور سوریه بسر می برد و در ایران حضور نداشت. 

زندانیان محبوس در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.

مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایرانکمال حسنکمال حسن رمضانکمال حسن رمضان زندان ارومیهکمال حسن رمضان زندانی سیاسیکمال حسن رمضان سولوکردستان سوریهآزادی مشروطآزادی کمال حسن رمضانآزادی بیانآزادی بیان در ایرانآزادی زندانی از زندانآزادی زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایراناداره اطلاعات ارومیهاداره اطلاعات سپاه ارومیهاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهاعدام کمال حسن رمضانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت اداره اطلاعات ارومیهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهبازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیهحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانی سیاسی کمال حسن رمضانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: