•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

اعتصاب غذای کامران درویشی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه

0
441

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, کامران درویشی, زندانی سیاسی محبوس در بند کارگری زندان مرکزی ارومیه با دوختن لبهای خود در اعتراض به محرومیت وی از حق آزادی مشروط دست به اعتصاب غذا زد. این زندانی سیاسی از مجموع ۵ سال حبس تعزیری ۴ سال آن را سپری کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, امروز دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, کامران درویشی, زندانی سیاسی محبوس در بند کارگری زندان مرکزی ارومیه که ۴ سال از مجموع حبس ۵ ساله خود را سپری کرده است در اعتراض به کارشکنی مسئولان قضائی برای تائید درخواست آزادی مشروط وی با دوختن لبهای خود اعلام اعتصاب غذا کرد. 

بنقل از یک منبع مطلع: “کامران درویشی, حدود ۴ سال از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود را در زندان سپری کرده و عفو جدید قوه قضاییه به مناسبت عید نوروز شامل وی می‌شود اما مسئولان قضائی و مسئولان زندان مرکزی ارومیه در این خصوص کارشکنی می‌کنند و این زندانی سیاسی در اعتراض به این محرومیت از روزجاری در بند کارگری با دوختن لب دست به اعتصاب غذا زد. 

این منبع مطلع همچنین افزود: “از ۱ سال گذشته با توجه به سابقه بیماری این زندانی سیاسی، پزشکی قانونی تایید کرده است که وی توانایی تحمل حبس را ندارد اما تاکنون مسئولین زندان در خصوص درخواست آزادی وی توجهی نکردند. 

لازم به ذکر است, کامران درویشی, پیش از این و در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از مجادله لفظی بین زندانیان سیاسی و زندانیان غیر سیاسی محبوس در بند۱۳ موسوم به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه که با تحریک سید فاطمی, رئیس بند مذکور بوجود آمده بود در پی یورش نیروهای گارد ویژه پس از انتقال به قسمت هواخوری این زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بنا به دستور مهدی بهرامی رئیس زندان ارومیه این زندانی سیاسی به قرنطینه منتقل شده بود. 

از تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, کامران درویشی, به همراه ۶ تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در این زندان با هدف اختصاص حداقل یک اتاق در این بند برای زندانیان سیاسی اعلام اعتصاب غذا کرده بودند. 

همچنین در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از اعتصاب غذای کامران درویشی به همراه دستکم ۸ زندانی سیاسی در بندهای مختلف زندان مرکزی ارومیه اطلاع رسانی کرده بود. البته تعداد زندانیان در اعتصاب غذا بیش از این تعداد می باشد و زندانیان دیگری بنا بر گفته ها تعداد آنها ۳۰۰ زندانی در بندهای دیگر از قبیل روان درمانی ۱ و ۲ این زندان می باشد به صورت همزمان در اعتراض به قطعی آب گرم دست به اعتصاب غذا زدند. 

در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, مادر سالخورده “کامران درویشی”, در حالی که برای ملاقات با فرزندش به این زندان مرکزی ارومیه مراجعه کرده بود به دلیل همراه داشتن ۱ هندزفری رادیویی عادی که برای رساندن به دست فرزندش “کامران درویشی” با خود همراه داشت توسط ۲ تن از ماموران بازرسی بدنی این زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, کامران درویشی پس از انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر مورد تفهیم ۲ اتهام: “توهین به مقدسات” و “اخلال در نظم عمومی”  قرار گرفته بود. این ۲ اتهام با توجه به دخالت و پرونده سازی از سوی نهادهای امنیتی به دلیل شرکت این زندانی سیاسی در اعتصاب گسترده زندانیان که منجر به درگیری در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در زندان مرکزی ارومیه شده بود صورت گرفت . مشخص نیست آیا تا به امروز که بیش از ۱ سال از این مورد می گذرد این پرونده همچنان بر علیه کامران درویشی باز است یا خیر. 

حقوق بشر در ایران, طی گزارشی در خصوص اتفاقاتی که در  تاریخ ۲۳مهرماه سال ۱۳۹۷ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه رخ داده بود اطلاع رسانی کرده بود. در پی بروز درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران زندان مرکزی ارومیه در نتیجه منجر به ضرب و شتم این زندانی و بدنبال آن اعتراض دیگر زندانیان سیاسی شده بود. زندانیان محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه در پی بروز این درگیری دست به اعتصاب غذای دست جمعی زده بودند. 

بدنبال گسترش این اعتراضات، زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و تعدادی از آنها نیز پس از ضرب و شتم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند. در این بین  ۳تن از زندانیان سیاسی به نام‌های کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی به صورت جدی تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شدند.

کامران درویشی, در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات از بابت اتهاماتت امنیتی بازداشت شد. وی  پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی “علی شیخلو” از بابت اتهام “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و تا به امروز بیش از نصف مجموع محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مساله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

 

 

 

 

برچسب هامادر کامران درویشیمحکومیت به حبس تعزیریمحرومیت از حقوق بشرمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی در ایرانکامران درویشیکامران درویشی زندانی سیاسیآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی پس از اتمام حبس تعزیریاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاعتصاب غذای کامران درویشیاعتصاب غذای اعتراضیاعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیبند کارگریبند کارگری زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهبخشنامه عفو مشروطحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدوختن لبزندان ارومیهزندانی سیاسی کامران درویشیزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسی بند کارگری در ارومیهزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشکنجه روحی زندانیان سیاسیصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیریعفو و آزادی زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: