•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

ضرب و شتم و انتقال ۳ زندانی سیاسی در اعتصاب غذا به قرنطینه در زندان مرکزی ارومیه

0
654

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی مجادله لفظی بین زندانیان سیاسی و زندانیان غیر سیاسی که با تحریک سید فاطمی, رئیس بند۱۳ زندان مرکزی ارومیه موسوم به بند جوانان این درگیری بوجود آمد پس از ورود نیروهای گارد ویژه و مهدی بهرامی, رئیس این زندان و ضرب و شتم زندانیان و انتقال ۳ تن از زندانیان سیاسی این بند به قسمت هواخوری در حالی که در اعتصاب غذا بسر می برند به شدت از سوی ماموران گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و سپس هر ۳ نفر این افراد به دستور مهدی بهرامی در اقدامی تنبیهی به بند قرنطینه منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از مجادله لفظی بین زندانیان سیاسی و زندانیان غیر سیاسی محبوس در بند۱۳ موسوم به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه که با تحریک سید فاطمی, رئیس بند مذکور بوجود آمد و در ادامه با بالا گرفتن درگیری و تبدیل آن برخوردهای فیزیکی و یورش نیروهای گارد ویژه, کیوان رشوزاده, کامران درویشی و سیامک اشرفی اشگه سوء پس از انتقال به قسمت هواخوری این زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و بنا به دستور مهدی بهرامی رئیس زندان ارومیه این ۳ زندانی سیاسی به قرنطینه منتقل شدند. به دفعات عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندانهای مختلف کشور باعث بوجود آمدن خسارتهای جبران ناپذیر انسانی شده است اما همچنان این قانون در زندانهای کشور زیر پا گذاشته می شود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با تحریک از سوی سید فاطمی که مسئول بند جوانان زندان مرکزی ارومیه است مشاجره لفظی بین زندانیان کُرد و برخی دیگر از زندانیان تُرک زبان در گرفت و با بالا گرفتن این درگیری مهدی بهرامی, رئیس زندان به همراه گارد ویژه پس از ورود به بند اقدام به ضرب و شتم زندانیان سیاسی این بند کردند. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “با دستور مهدی بهرامی, سه تن از زندانیان سیاسی بنامهای کامران درویشی, کیوان رشوزاده و سیامک اشرفی اشگه سوء از بند جوانان خارج و به قسمت هواخوری زندان به همراه چند تن از نیروهای گارد ویژه منتقل شدند و شخص بهرامی به همراه نیروهای گارد ویژه این ۳ زندانی سیاسی را با باتوم و مشت و لقد مورد ضرب و شتم قرار داده سپس هر ۳ نفر را بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل کردند”. 

لازم به ذکر است, از تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, کامران درویشی, سیامک اشرفی اشگه سوء, کامران قاسمی, امید سعیدی, کیوان زارع, رضا اسماعیلی, کیوان رشوزاده, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در این زندان با هدف اختصاص حداقل یک اتاق در این بند برای زندانیان سیاسی اعلام اعتصاب غذا کردند. 

همچنین در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از اعتصاب غذای دستکم ۹ زندانی سیاسی در بندهای مختلف زندان مرکزی ارومیه اطلاع رسانی کرده بود. البته تعداد زندانیان در اعتصاب غذا بیش از این تعداد می باشد و زندانیان دیگری بنا بر گفته ها تعداد آنها ۳۰۰ زندانی در بندهای دیگر از قبیل روان درمانی ۱ و ۲ این زندان می باشد به صورت همزمان در اعتراض به قطعی آب گرم دست به اعتصاب غذا زدند. 

لازم به ذکر است, سیامک اشرفی اشگه سوء و کامران درویشی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, به بهانه آزادی در ماههای آتی با توجه به اینکه سیامک اشرفی اشگه سوء در بیست و هفتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود بسر می برد به این بند منتقل شدند و در پی وعده مسئولان با تائید درخواست آزادی مشروط این زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. 

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به سیامک اشرفی اشگه سوء, در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود: “این زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, در حالی ۲۸ روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذاشت در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, طی نامه ای به مسئولان زندان ارومیه اعلام کرده بود که اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده است. 

سیامک اشرفی اشگه سوء, زندانی سیاسی که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸ و در زمانی که در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بسر می برد, در اعتراض به مخالفت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود. 

سیامک اشرفی اشگه سوء, از تاریخ ۳۰ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ در زندان مرکزی ارومیه در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد و تا به امروز بیش از نیمی از دوران محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۵, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ارومیه بازداشت شده بود و پس از انتقال بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی با تفهیم اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

با آغاز روند دادرسی پرونده وی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه ارجاع شد و این زندانی سیاسی از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

همچنین پیرامون کامران درویشی, دیگر زندانی سیاسی لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات از بابت اتهاماتت امنیتی بازداشت شد. وی  پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و تا به امروز بیش از نصف مجموع محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

حقوق بشر در ایران پیش تر و طی گزارشی در خصوص اتفاقاتی که در مهرماه سال ۱۳۹۷ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه رخ داده بود اطلاع رسانی کرده بود که عصر روز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷, در پی بروز درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران زندان مرکزی ارومیه در نتیجه منجر به ضرب و شتم این زندانی و بدنبال آن اعتراض دیگر زندانیان سیاسی شده بود.

بدنبال گسترش این اعتراضات، زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و تعدادی از آنها نیز پس از ضرب و شتم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند. در این بین  ۳تن از زندانیان سیاسی به نام‌های کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی به صورت جدی تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شدند.

در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ ده‌ها تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ و بند جوانان زندان ارومیه در اعتراض به حمله ۲۳ مهرماه گارد ویژه به بند ۱۲ این زندان و مضروب و مجروح کردن زندانیان بند سیاسی و زندانیان سیاسی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱ آبانماه ۱۳۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, کامران درویشی, ضمن انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر مورد تفهیم ۲ اتهام: “توهین به مقدسات” و “اخلال در نظم عمومی”  قرار گرفت که این اتهامات به دلیل شرکت این زندانی سیاسی در اعتصاب گسترده زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه که منجر به درگیری در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در این زندان شده بود صورت گرفت. 

عدم رعایت اصل تفکیک جرائم بارها باعث بروز خسارتهای جبران ناپذیر انسانی بر زندانیان سیاسی شده این موارد شامل حمله زندانیان غیرسیاسی به زندانیان سیاسی, ضرب و شتم زندانیان سیاسی از سوی زندانیان جرائم خطرناک و جتی باعث به قتل رسیدن زندانیان سیاسی هم شده است. 

لازم به ذکر است که اعمال فشار بر زندانیان از قرار دادن زندانیان با عقاید متضاد در یک بند بسته مسبوق به سابقه است. این اتفاق پیشتر در زندان رجایی‌ شهر و با قرار دادن زندانیان سنی مذهب در مجاورت بند زندانیان سیاسی این زندان اتفاق افتاده بود و در نهایت به تنش و درگیری منجر شد. 

با استناد به  بند ۲ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی « مصوب مجمع عمومی سازمان ملل » که در تاریخ ۱۳۵۴/۲/۱۷ به تصویب مجلس کشورمان نیز رسیده است، متهمان باید جدا از محکومان نگهداری شوند و ماده ۵۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ نیز نگهداری محکومان و متهمان در یک مکان را ممنوع کرده است. چه این که متهم کسانی است که هنوز مورد محاکمه قرار نگرفته است و این امکان وجود دارد که پس از برگزاری دادگاه تبرئه شوند. با وجود این تاکیدهای قانونگذار، اصل تفکیک جرایم در زندان های ایران به طور کامل اعمال نمی شود.

لازم به ذکر است, زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مساله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هامهدی بهرامیمهدی بهرامی زندان مرکزی ارومیهمادر کامران درویشیمحرومیت از حق آزادی مشروطکیوان رشوزادهکیوان رشوزاده زندانی سیاسیکامران درویشیکامران درویشی زندانی سیاسیانتقال تنبیهیاصل تفکیک جرایماصل تفکیک جرائماصول تفکیک جرائماعتصاباعتصاب غذااعتصاب غذای کامران درویشیاعتصاب غذای اعتراضیاعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیاعتصاب غذای سیامک اشرفیبند ۱۳ زندان مرکزی ارومیهبند جوانانبند جوانان زندانبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبند زندانیان سیاسی در ایرانحقوق متهمان و محکومان سیاسی-امنیتیحقوق مدنی و سیاسیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحبس تعزیریدرخواست آزادی مشروط سیامک اشرفیرعایت اصل تفکیک جرائمرعایت اصول تفکیک جرائمزندانی سیاسیزندانی سیاسی کیوان رشوزادهزندانی سیاسی کامران درویشیزندانیان سیاسی در ایرانسیامک اشرفیسیامک اشرفی اشگه سوءسیامک اشرفی اشگه سوء زندانی سیاسیسیامک اشرفی اشگه‌سوسیامک اشرفی زندان ارومیهسیامک اشرفی زندانی سیاسیسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشکنجه زندانیشکنجه زندانیانشکنجه زندانیان در ایرانشکنجه زندانیان در زندانهای ایرانشکنجه زندانیان سیاسیضرب و شتمضرب و شتم زندانیضرب و شتم زندانیانضرب و شتم زندانیان در ایرانعدم رعایت اصل تفکیک جرائم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: