•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

کیوان صمیمی, فعال رسانه ای برای اجرای حکم حبس تعزیری احضار شد

0
292

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت با ارسال ابلاغیه ای کیوان صمیمی بهبهانی, روزنامه نگار, فعال رسانه ای و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر را برای تحمل حبس تعزیری فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, کیوان صمیمی, روزنامه نگار, فعال رسانه ای, سردبیر ماهنامه توقیف شده ایران فردا و از بازداشت شدگان اعتراضات روز جهانی کارگر با دریافت ابلاغیه ای از طریق سامانه ابلاغ قوه قضائیه برای تحمل حبس تعزیری ۳ ساله خود به زندان اوین احضار شد. 

کیوان صمیمی ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “دوشنبه باید بروم زندان, اکنون توسط سامانه قوه قضائیه احضاریه را از اجرای احکام دریافت کردم. نیروهای امنیتی که می‌خواهند سکان پرونده‌ی قضایی‌ام کماکان دردست آن‌ها باشد، گمان می‌کنند با زندانی کردن یک ملی مذهبی قدیمی که بطور علنی از جنبش اجتماعی مطالبه محور دفاع می‌کند می‌توانند با ایجاد مثلاً رعب، ضربه‌ای به اعتراضات مسالمت‌آمیز تهیدستان وارد کنند.”

در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با صدور دادنامه ای کیوان صمیمی بهبهانی را با اتهامات تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران, سردبیری نشریه گروهک ایران فردا, بارگذاری مطالبی همسو با کشورهای متخاصم، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین, حمایت از زندانیان سیاسی, فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

این فعال ملی مذهبی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات مذکور محاکمه شد و در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, حکم صادره در دادگاه بدوی برای تحمل وی به ۳ سال حبس تعزیری به وی ابلاغ شد. 

کیوان صمیمی بهبهانی, پیش از این توسط شعبه مذکور بصورت غیابی از بابت اتهامات تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران, سردبیری نشریه گروهک ایران فردا, بارگذاری مطالبی همسو با کشورهای متخاصم، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین, حمایت از زندانیان سیاسی, فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر محاکمه و در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از تائید درخواست واخواهی باطل اعلام شد. 

در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, کیوان صمیمی بهبهانی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از تحمل ۴۷ روز سلول انفرادی و بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات تا پایان مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد. 

 این فعال رسانه ای و روزنامه نگار از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۸, طی حکمی که از سوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات در تهران با اکثریت آرا مجرم شناخته شد و حسب رای صادره محق به تخفیف در مجازات شناخته نشد. 

در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ قرار بازداشت کیوان صمیمی برای مدت یک ماه دیگر تمدید شده بود. 

کیوان صمیمی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب مطبوعات و فعالان جامعه مدنی ایران, ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بلاتکلیفی افراد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هادادگاه انقلاباجرای حکم حبسروزنامه نگاراجرای احکامدادسرای شهید مقدسدادگاه انقلاب تهراندادسرای زندان اویننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوبکیوان صمیمیصدور حکم حبسسرکوب شهروندان در ایرانآزادی روزنامه نگاران در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمدادسرای امنیت اوینروزنامه نگاران در ایراندادسرای امنیت تهراندادسرای مقدسدادسرای امنیتحقوق شهروندی درایرانروزنامه نگاریدادگاه انقلاب صدور حکم حبساجرای احکام کیفرینقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانحقوق شهروندی در ایران گصدور حکم حبس تعزیریکیوان صمیمی بهبهانیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیسرکوب روزنامه نگارانروزنامه نگار دربندروزنامه نگاراناجرای حکم حبس تعزیرینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیدادگاه انقلاب شعبه ۲۶روزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایرانشعبه ۱ اجرای احکامشعبه ۱ اجرای احکام کیفریروزنامه نگار آزاداجرای احکام حبسسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیاجرای احکام دادسرای امنیت تهراننشریه ایران فرداسردبیر نشریه ایران فردابازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانشعبه۱اجرای احکام کیفریکیوان صمیمی فعال رسانه ایسرکوب روزنامه نگاران ایرانشعبه یک اجرای احکام کیفریکیوان صمیمی بهبهانی فعال مدنیکیوان صمیمی روزنامه نگارکیوان صمیمی بهبهانی فعال ملی مذهبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: