•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
دوشنبه, نوامبر 30

اقدام به خودکشی امید موسوی, زندانی سیاسی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ

0
312

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, امید موسوی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, بر اثر ابتلا به بیماری افسردگی و فشارهای عصبی اقدام به خودکشی کرد. این زندانی سیاسی از اعزام به مرکز درمانی و یا مرخصی محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, امید موسوی, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۹, محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ اقدام به خودکشی کرد. این زندانی سیاسی, علیرغم ابتلا به بیماری افسردگی و چندین مورد خودزنی با چاقو که منجر به صدمات جسمانی شدیدی به وی شده از اعزام به بیمارستان و مرکز درمانی تخصصی محروم است. امید موسوی پس از بازداشت در اعتراضات آبان سال گذشته و طی مراحل بازجوئی و دادرسی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری قطعی محکوم شد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “امید موسوی, دو روز پیش با هدف خودکشی اقدام به وارد کردن چندین ضربه به سر خود کرد و به شدت آسیب دید. این زندانی از بیماری روحی رنج می برد و با توجه به ممانعت مسئولان زندان از اعزام وی به مرکز درمانی تخصصی و آغاز روند درمان باعث تشدید فشارهای عصبی و روحی او شده و در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که بار دیگر خودکشی کند”. 

امید موسوی, در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران لباس شخصی در شهرک واوان در محدوده اسلامشهر بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی بند ۲الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام به تیپ ۵ زندان اوین تهران منتقل شد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده امید موسوی, با اتهام اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمع اعتراضی غیرقانونی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری مورد بررسی قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی بابائی و مستشار دادگاه زنجانی, عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, در گزارشی که با لیست اسامی بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, توسط حقوق بشر در ایران منتشر شده بود توضیحاتی تفسیری از شرح محرومیتهای گسترده بر زندانیان سیاسی محبوس در این تیپ و بخصوص بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه داده شده بود. 

در آن گزارش یکی از زندانیان سیاسی پیشین در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ اطلاعاتی را از وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه در اختیار حقوق بشر در ایران قرار داد و در تشریح این موضوع گفته بود: “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان پس از انتقال به بازداشتگاههای اطلاعات سپاه پاسداران و یا خانه های امن ارگانهای امنیتی بخصوص آن دسته افرادی که توسط بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران تحت بازجوئی قرار گرفتند به شدت به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و بازجوئی و اخذ اقرار از آنها با شکنجه همراه بوده است. در میان افراد بازداشت شده افرادی هستند که به قصد اعلام اسامی سایر نفرات حاضر در تجمعات اعتراضی آبان ماه به شدت تحت شکنجه و ضرب و جرح قرار گرفتند و این افراد برای رهائی از ضرب و جرح مجبور به اعلام اسامی غیر واقع می شدند و اسامی افرادی را اعلام می کردند که فرد مطلقاً در تجمعات حاضر نبود”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و تهدید از سوی بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان این اعتراضات مبنی بر انکار آثار گلوله از سوی این افراد در جریان این تجمعات را اطلاع رسانی کرده بود. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحاکمه زندانیان سیاسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق زندانیان در ایراننقض حقوق شهروندی زندانیانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اقدام به خودکشیامیدموسویایمانایمان افشارایمان افشار یایمان افشاریایمان افشاری قاضیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار زندانی سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیاسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان در ایرانبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهران بزرگتیپ۵ زندان تهران بزرگتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان در سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان بیماری زندانیانحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیخودکشی زندانی سیاسیخودکشی زندانیانخودکشی زندانیان در زندانهای ایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاهیزندانی سیاسیزندانی سیاسی امید موسویزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگسید امید موسویسیدامید موسویسیدامیدموسویسرکوب زندانیان سیاسی ایرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهرانشعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: