•                  
یک شنبه , ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰
یکشنبه, می 9

اقدام به خودکشی امید موسوی, زندانی سیاسی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ

0
525

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, امید موسوی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, بر اثر ابتلا به بیماری افسردگی و فشارهای عصبی اقدام به خودکشی کرد. این زندانی سیاسی از اعزام به مرکز درمانی و یا مرخصی محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, امید موسوی, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۹, محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ اقدام به خودکشی کرد. این زندانی سیاسی, علیرغم ابتلا به بیماری افسردگی و چندین مورد خودزنی با چاقو که منجر به صدمات جسمانی شدیدی به وی شده از اعزام به بیمارستان و مرکز درمانی تخصصی محروم است. امید موسوی پس از بازداشت در اعتراضات آبان سال گذشته و طی مراحل بازجوئی و دادرسی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری قطعی محکوم شد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “امید موسوی, دو روز پیش با هدف خودکشی اقدام به وارد کردن چندین ضربه به سر خود کرد و به شدت آسیب دید. این زندانی از بیماری روحی رنج می برد و با توجه به ممانعت مسئولان زندان از اعزام وی به مرکز درمانی تخصصی و آغاز روند درمان باعث تشدید فشارهای عصبی و روحی او شده و در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که بار دیگر خودکشی کند”. 

امید موسوی, در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران لباس شخصی در شهرک واوان در محدوده اسلامشهر بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی بند ۲الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام به تیپ ۵ زندان اوین تهران منتقل شد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده امید موسوی, با اتهام اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمع اعتراضی غیرقانونی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری مورد بررسی قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی بابائی و مستشار دادگاه زنجانی, عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, در گزارشی که با لیست اسامی بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, توسط حقوق بشر در ایران منتشر شده بود توضیحاتی تفسیری از شرح محرومیتهای گسترده بر زندانیان سیاسی محبوس در این تیپ و بخصوص بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه داده شده بود. 

در آن گزارش یکی از زندانیان سیاسی پیشین در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ اطلاعاتی را از وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه در اختیار حقوق بشر در ایران قرار داد و در تشریح این موضوع گفته بود: “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان پس از انتقال به بازداشتگاههای اطلاعات سپاه پاسداران و یا خانه های امن ارگانهای امنیتی بخصوص آن دسته افرادی که توسط بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران تحت بازجوئی قرار گرفتند به شدت به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و بازجوئی و اخذ اقرار از آنها با شکنجه همراه بوده است. در میان افراد بازداشت شده افرادی هستند که به قصد اعلام اسامی سایر نفرات حاضر در تجمعات اعتراضی آبان ماه به شدت تحت شکنجه و ضرب و جرح قرار گرفتند و این افراد برای رهائی از ضرب و جرح مجبور به اعلام اسامی غیر واقع می شدند و اسامی افرادی را اعلام می کردند که فرد مطلقاً در تجمعات حاضر نبود”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و تهدید از سوی بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان این اعتراضات مبنی بر انکار آثار گلوله از سوی این افراد در جریان این تجمعات را اطلاع رسانی کرده بود. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندانی سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیاخبار زندانیان عقیدتیدادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانتظاهرات اعتراض آمیزدادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانی سیاسی زندانی عقیدتیدادگاهیزندانیان سیاسیشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلاباخبار نقض حقوق بشر در ایرانایمانزندانیان سیاسی در ایرانشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانایمان افشاریزندانی سیاسی در ایرانتظاهرات اعتراضیاقدام به خودکشیایمان افشارحقوق بشر زندانیان سیاسیاعدام زندانیان در ایراناعدام زندانیان متهم به قتلخودکشی زندانیانخودکشی زندانیان در زندانهای ایرانایمان افشاری قاضیحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیانتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات در اعتراض به گرانی بنزیناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات اعتراضی در ایرانآبان۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸حقوق زندانیان سیاسیتظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبانماه سالاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهآبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه 1398بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸اعتراضات آبانتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸زندانیان سیاسی ایرانتیپ ۵ زندان تهران بزرگزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸ایمان افشار یتیپ پنج زندان تهران بزرگآبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه سالتیپ ۵ زنداناسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهاعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸تیپ۵ زندان تهران بزرگنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانتظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸زندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگتظاهرات آبانشعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانحق مرخصی زندانیان سیاسینقض حقوق زندانیان در ایرانتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸حق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگسرکوب زندانیان سیاسی ایراننقض حقوق شهروندی زندانیانتظاهرات آبان ماه 1398حق مرخصی زندانی سیاسیمحاکمه زندانیان سیاسیاعتراضات آبان 1398حق درمان بیماری زندانیانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانحق مرخصی زندانیان در ایرانخودکشی زندانی سیاسیاعتراضات آبان ماه 1398اعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان در سال ۱۳۹۸سیدامیدموسویامیدموسویسید امید موسویاخبار زندانی سیاسیسیدامید موسویزندانی سیاسی امید موسوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: