•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

انتقال چنگیر قدم خیری به زندان شیبان اهواز

0
1098

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۶ آذر ماه ۱۳۹۹، مسئولان سازمان زندانها و قوه قضائیه چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی محبوس در زندان مسجد سلیمان را به زندان اهواز منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی اهل شهرستان کامیاران از زندان مسجد سلیمان برای سپری کردن ادامه حبس تعزیری خود به زندان شیبان « مرکزی » اهواز منتقل شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۴۰ ساله توام با تبعید خود است. قدم خیری از بیماری نارسائی کلیه رنج می برد و به دفعات در اعتراض به محرومیت از حق درمان قطعی اعلام اعتصاب غذا و اعتراض کرده بود. 

انتقال چنگیز قدم خیری به زندان شیبان اهواز مرکز استان خوزستان در حالی صورت گرفته که از تاریخ ۲۷ آبان ماه سالجاری این زندانی سیاسی نتوانسته بود با خانواده و نزدیکان خود تماس برقرار کند و همین مساله موجی از نگرانی را در مورد وضعیت این زندانی سیاسی به وجود آورده بود اما همچنان وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی به لحاظ درمان نارسائی کلیه اش وخیم گزارش شده است. 

لازم به ذکر است,  در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, چنگیز قدم خیری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مسجد سلیمان که از بیماری نارسایی کلیه رنج می برد علیرغم درخواستهای مکرر برای اعزام وی به مرکز درمانی از حق درمان محروم مانده و اعلام اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی وخامت حال و اعزام به بیمارستان خارج از زندان بنا بر تاکید پزشکان معالج به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این زندانی سیاسی پیش از این و در تاریخ از تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به تداوم محرومیت وی از حق درمان و ممانعت از اعزام وی به مرخصی با توجه به ممانعت اداره اطلاعات شهرستان کامیاران اعلام اعتصاب غذا کرده بود و در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۸, در پی وعده پیگیری خواسته های وی از سوی مسئولان زندان مسجدسلیمان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ طی گزارشی از محرومیت این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی با وجود شرایط نامناسب جسمی و تائید پزشکان زندان بر ضرورت انجام عمل جراحی اطلاع رسانی کرده بود. این زندانی سیاسی علیرغم وجود ترکش در بدنش و تبدیل شدن آن ترکشها به عفونت همچنان از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۷, در نامه ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان, گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران ضمن اشاره به این نکته که تحت شکنجه های روحی و روانی شدیدی فرار گرفته است و بطور همزمان از بیمارهای متعدد جسمی و ضعف عمومی رنج می برد و کلیه اتهامات منتسبه به خود را بی اساس و بر مبنای آن را پرونده سازی از سوی دستگاه قضائی ایران ذکر کرده بود. 

همزمان با انتشار نامه سرگشاده این زندانی سیاسی محروم از حق درمان یک منبع نزدیک به وی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود؛ “چنگیز قدم خیری زمان طولانی است که از درد کلیه رنج می برد و از سوی دیگر با توجه به اینکه یک کلیه اش را از دست داده است آن یک کلیه هم به بیمار است. با توجه به اینکه به وضعیت سلامتی وی رسیدگی تخصصی نشده، بهداری زندان به مسئولان زندان هشدار داده است در صورتی که در طی ۶ ماه آینده مداوا نشود، سلامت وی با تهدید جدی مواجه خواهد شد.”

پس از آن و در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۳۹۷, چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان مسجد سلیمان بدنبال وخامت حال به بیمارستان منتقل شد و پس از درمان سرپایی مجددا به این زندان بازگردانده شد.

همچنین در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۷, مجددا و برای دومین بار به بیمارستان اعزام و پس از انجام معاینات پزشکی و تاکید پزشکان متخصص مبنی بر بستری شدن وی در بیمارستان به زندان مسجد سلیمان بازگردانده شد. 

چنگیز قدم خیری متولد ۱۳۶۷ که در سال ۱۳۹۰ بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود، پس از تحمل دو سال حبس به زندان مسجد سلیمان تبعید شد.

این زندانی پس از برگزاری چند جلسه محاکمه از سوی دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از گروههای اپوزیسیون کردستان به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

گفتنی است، پس از بازداشت چنگیز قدم خیری، خانواده‌ی وی پس از چند ماه بی خبری و نگرانی، از دستگیری و زخمی شدن این زندانی مطلع شدند.

بند یک زندان مسجد سلیمان که به گفته زندانیان همچون “سیاه‌چال” است، هشت پله زیر زمین واقع شده و محل نگهداری معتادان است. این بند با تقریبا ۲۰۰ زندانی، دارای دو حمام و سه سرویس بهداشتی است و به صورت کلی از شرایط بهداشتی مناسبی برخوردار نیست.

چنگیز قدم خیری، بیش از ۲ سال پیش با تودیع وثیقه ای به مبلغ۳۵۰ میلیون تومان به مرخصی استعلاجی ۱۵ روزه اعزام شد که علیرغم تشکیل پرونده پزشکی در بیمارستانی واقع در شهر دزفول به دلیل سانحه‌ای که برای اعضای خانواده وی رخ داد قادر به انجام عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان نشد.

این زندانی سیاسی تبعیدی پس از بازگشت به زندان از تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به مدت ۱۰ روز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده بود که در پی وعده‌های مسئولان زندان به اعتصاب خود پایان داده بود. 

وبسایت حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سالجاری و در حالی که این زندانی سیاسی در تداوم محرومیت از حق درمان در اعتصاب غذای اعتراضی بسر می برد با انتشار مقاله ای با مضمون “نگاهی به زندانیان سیاسی و عقیدتی گمنام در ایران” پیرامون وضعیت حقوقی “چنگیز قدم خیری”, اطلاع رسانی کرده بود. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیاحزاب کورد در ایراناحزاب کوردی در ایرانبیماری کلیویسرکوب شهروندان کوردبند ۵ زندان شیبان اهوازحق درمان زندانیان در ایرانرئیس زندان مسجد سلیمانحق درمان شهروندانحق درمان بیماریزندانی سیاسی چنگیز قدم خیریحقوق شهروندیشهروندان کورد در ایراناحزاب کوردچنگیز قدم خیرسرکوب شهروندان کورد ایرانزندان مسجدسلیمانزندان شیبان اهواز در ایرانحق درمان زندانیانحقوق بشر در ایران۴زندان شیبان اهواز در خوزستاننقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهچنگیرقدم خیری شهرستان کامیارانچنگیز قدم خیریشهروندان کوردحقوق شهروندی در ایرانزندان مرکزی اهوازحقوق شهروندی درایراننارسائی کلیهحق درمان زندانیمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراناحزاب کوردستانبند ۷ زندان شیبان اهوازحق درمان زندانبیماری چنگیز قدم خیریحقوق بشرزندان مسجد سلیمانزندانیان سیاسیاخبار زندانیان سیاسیهمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانزندانینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کوردیزندانی سیاسی کوردحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق زندانیان سیاسیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیزندانی سیاسی کورد در ایرانحقوق بشر در ایران نیوززندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق بشرد ر ایرانزندان شیبان اهوازاحزاب کورد سیاسیسرکوب زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزندانیان زندان شیبان اهوازحقوق بشر در ایران خبرزندانی عقیدتیشهرستان کامیارانشهر کامیارانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیچنگیزقدم خیریشهروندان کورد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کوردچنگیز قدم خیری زندانی سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتینقض حقوق بشرسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی کردحق درمانبند۵ زندان شیبان اهوازبازداشت شهروندان کورد در ایراناداره اطلاعات شهرستان کامیارانچنگیز قدم خیری زندانیحق درمان بیماری زندانیانحق درمان زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.