•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

بحران کرونا: ممانعت از اعزام عباس لسانی به بیمارستان همزمان با وخامت حال این زندانی سیاسی

0
839

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، عباس لسانی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل علیرغم ابتلا به ویروس کووید ۱۹ و وخامت حال فقط در بهداری این زندان بستری شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹،عباس لسانی، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل علیرغم افزایش میزان عفونت ریه، تنگی نفس، سرفه های خشک، گرفتگی عضلات و تب با درجه بالا، به دلیلی مخالفت مسئولان قضائی اردبیل و ضابط پرونده اش از اعزام به بیمارستان تخصصی خارج از زندان محروم و فقط در بهداری این زندان بستری شده است. عباس لسانی در حالی تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود است. 

یوسف کاری، هم بندی، عباس لسانی در تماس تلفنی به نزدیکان خود از وضعیت این زندانی سیاسی گفت: “آقای لسانی دیشب و امروز صبح به جهت مشکل حاد ریوی، سرفه های شدید و بی وقفه، تنگی نفس و تنفس سخت، تب بالا، درد شدید و گرفتگی عضلات در بهداری زندان اردبیل تحت مراقبت درمانی قرار گرفته و پزشکان بهداری نیز تنها با تجویز شربت برم هگزین، قرص استامینوفن و اسپری تنفسی به وی اعلام کرده‌اند که در گزارشتان نظر قطعی مبنی بر اعزام ایشان به مراکز درمانی خارج از زندان را به مسئولین مربوطه مخابره کردند. حتی مسئولان این زندان اعلام کردند که امکانات درمانی بهداری زندان اردبیل جوابگوی پیشروی وخامت حال عباس لسانی نیست و انتقال عباس لسانی به خارج از زندان منوط به نظر دادستان و ضابط پرونده این زندانی سیاسی است.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، یوسف کاری و عباس لسانی، دو زندانی سیاسی و فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در پی افزایش مشکلات تنفسی و سرفه های خشک شدید و سایر علائم شبه کرونا به بهداری این زندان منتقل و بستری شدند. وضعیت جسمانی یوسف کاری پس از مدتی رو به بهبودی رفته اما وضعیت عباس لسانی رو به وخامت رفته است. 

در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, عباس لسانی, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست ناصر عتباتی و با حضور ۲ مستشار دادگاه بنامهای بلال مظفری و مرحمت شهباززاده به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین ۲ سال تبعید این فعال ملی مدنی به استان یزد هم توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. صدور این حکم بر علیه عباس لسانی در حالی صورت گرفت وی در مرحله بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم و از برخی اتهامات تبرئه شده بود. با ارجاع این پرونده به شعبه دیوان عالی کشور در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, این حکم مجددا تائید شد. 

در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست به ریاست قاضی خدادادی با صدور دادنامه ای ضمن تبرئه عباس لسانی, از بابت اتهامات منتسبه در کیفرخواست ارائه شده از سوی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل تبرئه شد. اما از بابت اتهام دیگری با مصداق حقوقی ” تشکیل گروه و دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور”,  به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهر یزد محکوم شد. 

 این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی طی ۳جلسه دادرسی برای ارائه دفاعیات خود از بابت همین پرونده در محل شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی,  حاضر و از بابت اتهامات « تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع, رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم”، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی”, “تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام و متعاقبا انتشار آن با هدف جنگ با اقوام کُرد »  دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرده بود. 

عباس لسانی پیش از این و طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. جلسه رسیدگی بر این پرونده در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سالجاری بصورت غیابی و بدون حضور لسانی از سوی شعبه مذکور و به ریاست قاضی خوبیار برگزار شده بود. 

لسانی از تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ پس از بازداشت در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل و پس از هفته‌ها بی‌خبری مطلق و نامعلوم بودن علت بازداشت در اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۷ توسط معاونت دادستان اردبیل« توسط قاضی نونهال» با چهار اتهام «ترغیب و تحریک مردم آذربایجان غربی برای مسلح شدن»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشکیل گروه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام»  مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ویژه بازپرسی دادگاه انقلاب اردبیل  مورد محاکمه قرار گرفت. 

این فعال ملی مدنی در سال ۱۳۹۷ طی ۲ سخنرانی که ویدیوهای آن در حجم گسترده منتشر شد فعالان ملی مدنی را جهت حضور جدی در تجمعاتی چون مراسمات قلعه‌ بابک فراخوانده بود. 
وی پس از این فراخوانها و در آستانه تجمعات مراسم قلعه بابک در روز ۱۱ تیرماه سال ۱۳۹۷ بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. همزمان با بیش از ۸۰ نفر دیگر نیز در سراسر آذربایجان بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند. 

لازم به ذکر است که در زمان بازداشت عباس لسانی جهت سپری کردن حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری با اعتراض آقای لسانی مبنی بر غیرقانونی بودن روند دادرسی منجر شد که شعبه دوم انقلاب تبریز این اعتراض را قانونی و با تعیین زمان جدید واخواهی برای این پرونده او را چند روز بصورت موقت آزاد کرد.

عباس لسانی در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷, پس از برگزاری جلسه دادرسی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز از بابت پرونده ای دیگر که در آن به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود در محل دادگاه بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و عدم رعایت ستیر حقوق متهم در یک فرآیند دادرسی قضائی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برچسب هازندانیان سیاسی و عقیدتیفعال ترکسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانفعال ترک آذربایچانیحقوق بشر زندانیان سیاسیعباس لسانی فعال ترک آذربایجانیشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک زبانحق درمان بیماری زندانیانمحاکمه شهروندان ترکشهروندان ترک تبریززندانی مرکزی اردبیلحقوق بشر در ایرانزندانیان سیاسیسرکوب زندانیانسرکوب شهروندان ترک در ایرانفعال ترک اذربایجانیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیحق درمان زندانیان در ایرانحقوق زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیحق درمان بیماریسرکوب شهروندان ترک ایرانحق درمان زندانیان سیاسیحبس تعزیریمحرومیت از حق درمانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانفعال ترک آذربایجانفعال ترک ترک آذربایجانیوکیل مدافع عباس لسانیحبس تعزیری زندانیان سیاسینافرمانی مدنی زندانیان سیاسیفعال ترک عباس لسانیشهروندان ترک ایرانحق درمان بیماری زندانیان سیاسیزندان مرکزی اردبیلسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان ترک در ایرانحق درمانبند زندانیان سیاسی در ایرانعباس لسانی فعال ترک آذریفعال ترک در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیفعال ترک آذری عباس لسانیشهروندان ترک ساکن اردبیلمحاکمه شهروندان ترک در دادگاهمحرومیت از حق درمان زندانیفعال ترک آذریمحکومیت به حبس تعزیریفعال ترک زبانحق درمان زندانیعباس لسانی فعال آذربایجانیمرخصی زندانیان سیاسیفعال ترک آذری در ایرانحق درمان شهروندانفعال آذربایجانی عباس لسانیبازداشت شهروندان ترکعباس لسانی فعال آذرینقض حقوق بشر در ایرانفعال ترک اذریسرکوب شهروندان ترکاعتصاب غذای عباس لسانیسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانحق درمان زندانیاننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایراننامه عباس لسانیزندانیان سیاسی در زندان مرکزی اردبیلشهروندان ترکعباس لسانی زندانی سیاسینقض حقوق بشرحقوق شهروندی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیمحاکمه عباس لسانیعباس لسانی فعال ترکمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانفعال ترک شهرستان اردبیلحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانشهروندان ترک آذریحق از درمان عباس لسانیعباس لسانیاخبار زندانیان سیاسیفعال ترک آذربایجانیصدور حکم حبس تعزیریسرکوب زندانیان سیاسیعباس لسانی فعال ملی مدنینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب زندانیان سیاسی ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایراناندرزگاه هفت زندان اوینزندانی سیاسی عباس لسانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: