•                  
یک شنبه , ۱۲ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

سهیل عربی، زندانی سیاسی در پرونده جدید تفهیم اتهام شد

0
368

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۹، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام سهیل عربی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج توسط شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرری برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۹، سهیل عربی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ فرعی سالن ۱۰ زندان رجائی شهر کرج توسط شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرری در پرونده ای جدید مرتبط با فعالیتهای مدنی این زندانی سیاسی در دورانی که در زندان تهران بزرگ به سر می برد با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. این زندانی سیاسی چندی پیش به بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل و از بابت همین پرونده تحت بازجوئی قرار گرفته بود. سهیل عربی در حال تحمل حبس تعزیری ۱۱ ساله خود است.

براساس این گزارش، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام سهیل عربی با توجه به شیوع کرونا بصورت آنلاین از طریق ویدئو کنفرانس برگزار از سوی بازپرس شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب شهرری برگزار و این زندانی سیاسی با اتهام جدید « فعالیت تبلیغی علی نظام » به دلیل انتشار فایلهای صوتی به خارج از زندان تهران بزرگ و افشاگریهایی که از موارد نقض حقوق بشر در آن زندان می گذرد قرار گرفت.

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام بازجوئی های فشرده در بند۲الف سپاه واقع در زندان اوین، به بند قرنطینه زندان رجائی شهر کرج بازگردانده شد. سهیل عربی به اتهام مصاحبه شبکه تلوزیونی بی بی سی، تشویق شهروندان به برگزاری تجمع اعتراضی و اغتشاش، در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین تحت بازجوئی قرار گرفت و در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۹، به بند عمومی و در زندان رجائی شهر کرج بازگردانده شد. 

در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، سهیل عربی، از سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج، جهت بازجوئی در پرونده ای جدید و تفهیم اتهام به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود. 

این زندانی سیاسی از ۳۰ روز قبل که بطور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی از زندان تهران بزرگ به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج منتقل شده بود از حق هرگونه تماس تلفنی و ملاقات و سایر حقوق یک زندانی منطبق با اصول حقوق بشر محروم بود و در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج محبوس شده بود. 

سهیل عربی، در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، در پی احضار به دفتر چهارمحالی، رئیس زندان تهران بزرگ به مکان نامعلومی منتقل شد و همین مساله باعث نگرانی شدید برای مادر و خانواده این زندانی سیاسی شده بود. نهایتاً در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، بدون اطلاع قبلی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سهیل عربی, جهت بازجوئی به بند۱الف قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران منتقل و در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹,  در حالی که از ناحیه روده بزرگ به علت بیماری چسبندگی روده و زخم معده تحت عمل جراحی قرار گرفته بود به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ بازگردانده شد. 

سهیل عربی، در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, در یازدهمین روز از اعتصاب غذا به بهانه اعزام به بیمارستان توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به یکی از درمانگاههای وابسته به این ارگان امنیتی مستقر در یکی از پایگاههای سپاه در تهران منتقل شد و پس از تزریق چند آمپول آرام بخش به بازداشتگاه مخفی این ارگان امنیتی در محدوده بزرگراه نیایش تهران منتقل و تحت بازجوئی و تهدید توسط بازجویان قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران قرار گرفت. سهیل عربی پس از تحمل ۲۴ ساعت بازجوئی به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود اما در تاریخ ۲۶فروردین ماه سالجاری مجدداً به بازداشتگاه ۱الف این ارگان امنیتی در محدوده افسریه تهران منتقل شده بود. این زندانی سیاسی در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, به زندان تهران بزرگ بازگردانده شده بود. 

در تاریخ ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, سهیل عربی, در هشتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی پس از فراخوانده شدن وی به واحد مددکاری زندان تهران بزرگ به وی اعلام شده بود که در خواست اعاده دادرسی بر پرونده این زندانی سیاسی به دادگاه ارسال شده اما ظاهراً با توجه به اعزام این زندانی سیاسی به بازداشتگاه قرارگاه ثارالله تائید درخواست اعاده دادرسی بر پرونده سهیل عربی در ابهام قرار گرفته است. 

در توضیحات بیشتر پیرامون سهیل عربی, لازم به ذکر است این زندانی سیاسی از تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی عدم تحقق وعده های مسئولان قضائی و امنیتی برای اعزام وی به مرکز درمانی و همچنین تداوم محرومیت وی از اعطای مرخصی و آزادی مشروط مجددا دست به اعتصاب غذا زد.

در تاریخ ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, سهیل عربی, در دوازدهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود بسر می برد در پی وعده پی گیری خواسته های وی که شامل اعزام وی به مرکز درمانی تخصصی و همچنین تائید آزادی مشروط وی از سوی مسولان زندان بزرگ, به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیل عربی, جهت انجام مراحل درمان بیماری هیدروسل در بیضه چپ « جمع شدگی آب در بیضه » که از آن رنج می برد اعزام شده بود اما به دلیل بدهی سازمان زندانها به این بیمارستان مسئولان این بیمارستان از انجام مراحل درمانی برای این زندانی سیاسی خودداری کرده و در حالی که وی از شدت درد قادر به حرکت نبود در همان حال به زندان تهران بزرگ بازگردانده شد. 

سهیل عربی در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, از اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین بدون هماهنگی قبلی و با فریب انتقال وی از اندرزگاه ۸ به اندرزگاه ۴ این زندان  به زندان تهران بزرگ منتقل شد. انتقال سهیل عربی به زندان تهران بزرگ در حالی صورت گرفت که وی جهت شرکت در جلسه بازپرسی به دادسرای امنیت تهران احضار شده بود و این زندانی سیاسی از حضور در این جلسه امتناع کرده بود. 

 در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, سهیل عربی, پس از انتقال با چشم بند, دستبند و پابند به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین از بابت ۲ اتهام جدید “توهین به رهبری” و “اجتماع و تبانی از طریق تحریک زندانیان سیاسی به اعتصاب غذا” تحت بازجوئی توام با تهدید قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است سهیل عربی در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۸, پس از فراخوانده شدن به دفتر رئیس اندرزگاه ۸ زندان اوین با چشم بند و دستبند و پابند به دفتر حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در زندان اوین منتقل شد و توسط ۲ نفر از بازجویان این ارگان امنیتی و با طرح اتهامات جدید بر این زندانی سیاسی و تهدید وی به بازگشائی پرونده جدید مورد بازجویی قرار گرفته بود. 

پیش از این و در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با توجه به ابتلا به بیماری به دلیل ابتلا به بیماری « تروما بلانت» که در اثر ضربه صورت گرفته از سوی بازجوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران صورت گرفته بود در جریان انتقال به بیمارستان به دلیل ممانعت از پوشیدن لباس زندان و از همه مهمتر عدم قبول هزینه های درمانی از بابت این بیماری از اعزام به بیمارستان خودداری کرده بود. 

لازم به ذکر است؛ علت بروز بیماری تروما بلانت در سهیل عربی به نامه سرگشاده ای بر می‌گردد که وی در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸ با موضوع « در حاشیه » به وضعیت فقر در مناطق جنوبی تهران و حومه پرداخته بود صورت گرفت و در آن زمان این زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ محبوس بود و پس انتشار آن نامه در فضای رسانه ای پس از انتقال به بازداشتگاه قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه در افسریه تهران  از سوی بازجوی آن ارگان امنیتی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت. 

سهیل عربی در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۲ توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در تهران بازداشت و تا به امروز حتی یک بار هم به مرخصی نیامده است. 

پس از اعتراض وکیل سهیل عربی به حکم اعدام صادر شده توسط شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران و ارجاع آن به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور، این شعبه اتهام «افساد فی الارض» را نیز به پرونده اضافه و حکم اعدام این زندانی را تایید کرد. طبق آنچه در متن حکم آمده، سهیل عربی به دلیل «تعدد صفحات فیسبوک» به “افساد فی الارض” نیز محکوم شد، اما در نهایت درخواست اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و این بار شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم اعدام را لغو و پرونده را برای رسیدگی مجدد به یکی از دادگاه‌های بدوی فرستاد. دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام “سب النبی” را حذف کرد و سهیل عربی را به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ سال تحقیقات مذهبی (برای اثبات پشیمانی) و ۲ سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

سهیل عربی علاوه بر حکمی که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران برای او به اتهام سب النبی صادر کرده است، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به اتهام توهین به رییس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، آیت‌الله احمد جنتی و غلامعلی حدادعادل از طریق نوشته‌هایش در فیسبوک در شعبه ۱۰ دادگاه ویژۀ کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.

این زندانی سیاسی, در شهریورماه ۱۳۹۳ به اتهام “توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی” و “تبلیغ علیه نظام” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

این زندانی عقیدتی در تاریخ ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۱۶۶ دادگاه کیفری تهران به اتهام اخلال در نظم عمومی و تخریب عمدی اموال دولتی به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد و با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عین حکم صادره در دادگاه بدوی تائید و به این زندانی سیاسی ابلاغ گردید. 

این عکاس و شهروند خبرنگار زندانی، در آبان ماه ۱۳۹۶ برنده جایزه شهروند خبرنگار ۲۰۱۷ گزارشگران بدون مرز شده بود. 

 سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانمادر سهیل عربیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانبازداشت بدون تفهیم اتهاممادر سهیل عربی زندانی سیاسیحقوق بشر در ایران۴انتقال زندانیان سیاسی در ایرانبازجوئی و تفهیم اتهامزندانیزندان مرکزی ارومیهضرب و شتم سهیل عربیبند زندانیان سیاسی در ایرانتفهیم اتهام در دادگاهزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر در ایران نیوززندان اوینسهیل عربیگزارش نقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4جلسه تفهیم اتهامتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران خبرزندانفعالان حقوق بشر در ایرانزندان رجائی شهر کرجزندان تهران بزرگاعتصاب غذای سهیل عربیسهیل عربی پسی کشسهیل عربی اینجا زندان تهران بزرگ استآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانبیانیه زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایرانعدم تفهیم اتهامزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیاخبار هفتگی نقض حقوق بشر در ایراناخبار زندانیان سیاسی در ایرانمرخصی زندانیان سیاسی در ایراندادسرای عمومی و انقلاب شهرریزندانی عقیدتیتفهیم اتهامتهدید سهیل عربیاعلامیه جهانی حقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیتفهیم اتهام زندانیانسهیل عربی دخترک کبریت فروششکنجه زندانیان سیاسی در ایرانزندان رجائی شهرزندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانوبسایت حقوق بشر در ایرانسهیل عربی زندانی سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایرانتفهیم اتهام و بازجوئیزندانیان سیاسی و عقیدتیدادسرای عمومی و انقلابسرکوب فعالین حقوق بشر در ایرانسهیل عربی وبلاگ نویسبیماری زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: