شنبه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 2

بازجوئی از سهیل عربی, زندانی سیاسی پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات

0
1530

طی روزهای گذشته, “سهیل عربی”, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین که در اعتراض به محرومیت از حق درمان زندانیان سیاسی و همچنین تداوم محرومیت از اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین از بابت ۲ اتهام جدید در پرونده ای جدید تحت بازجوئی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, “سهیل عربی”, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین که در اعتصاب غذای اعتراضی به دلیل محرومیت وی از انتقال به مرکز درمانی و همچنین در حمایت از “آرش صادقی” و سایر زندانیان سیاسی محروم از حق درمان دست به اعتصاب غذا زده است پس از انتقال با چشم بند, دستبند و پابند به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین از بابت ۲ اتهام جدید “توهین به رهبری” و “اجتماع و تبانی از طریق تحریک زندانیان سیاسی به اعتصاب غذا” تحت بازجوئی توام با تهدید قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ سه روز پیش “سهیل عربی”, زندانی سیاسی که در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین در حال سپری کردن دوران حبس ۱۱ ساله خود می باشد و چندی پیش با انتشار نامه ای سرگشاده ضمن اعلام حمایت از “آرش صادقی”, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج, اعلام اعتصاب غذا کرده بود بدون اطلاع قبلی به دفتر رئیس زندان اوین “غلامرضا ضیایی” منتقل شد و در همان جلسه رئیس حفاظت اطلاعات زندان اوین جویای چرائی اعتصاب غذای این زندانی سیاسی شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ “سهیل عربی”, دلیل خود از اعلام این اعتصاب غذا را “اعزام “آرش صادقی” به بیمارستان تخصصی و همچنین اعزام سایر زندانیان محروم از حق درمان به مرکز درمانی خارج از زندان عنوان کرد و در ادامه گفت با این کار خود می خواهم صدای آرش صادقی را به گوش مسئولان قرارگاه ثارالله سپاه که شاکی اصلی پرونده اش هستند و همچنین مسئولان زندانی رجائی شهر کرج و همچنین “امین وزیری” دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی که بر طبق قانون باید ۳ مرحله در هفته به بند زندانیان سیاسی مراجعه کند که متاسفانه وی این کار را نکرده است باشم. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ روز یکشنبه “سهیل عربی” را بدون اطلاع قبلی پس از انتقال با دستبند و پابند و چشم بند به بند امنیتی وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین تحت بازجوئی از بابت اتهامات”توهین به رهبری به دلیل ضحاک نام گذاری کردن رهبر جمهوری” و “اجتماع و تبانی از طریق تحریک سایر زندانیان سیاسی به اعتصاب غذا” تحت بازجوئی توام با تهدید قرار گرفت. همچنین روز دوشنبه پس از انتقال سهیل عربی به بند ۲ الف سپاه مستقر در زندان اوین از بازجویان این ارگان امنیتی متهم به برهم زدن نظم زندان شد و از سوی دیگر بازجویان سپاه هم از بیان اتهامات “توهین به رهبری” و اجتماع و تبانی از طریق تحریک زندانیان به اعتصاب غذا” تحت بازجوئی قرار گرفت. 

این منبع مطلع در افزود؛ در جریان بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات “سهیل عربی”, اعلام کرده تا زمانی که آرش صادقی به مرکز درمانی خارج از زندان اعزام نشود اعتصاب غذای خود را ادامه خواهم داد و چه بسی این اعتصاب غذا تبدیل به تحصن زندانیان سیاسی هم بشود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, سهیل عربی, در نامه ای سرگشاده ضمن اعلام حمایت از آرش صادقی, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج که در پی ابتلا به بیماری سرطان از نوع “کندرو سارکوما” و انجام عمل جراحی در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ و انتقال بدون تکمیل دوره درمان به زندان رجائی شهر و در پی آن عفونت محل جراحی و تورم شدید که منجر به بی حسی دست راست وی شده است سهیل عربی در حمایت از آرش صادقی اعلام اعتصاب غذا کرده است. 

همچنین در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۸, با توجه به اعلام ممانعت از اعزام “سهیل عربی” زندانی سیاسی محروم از حق درمان و مبتلا به بیماری “تروما بلانت” و آرش صادقی” دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج و مبتلا به بیماری سرطان استخوان و محروم از حق درمان و محروم از اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان, “محمدرضا مرادی” دیگر زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین اعلام اعتصاب غذا کرد. 

روز سه شنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۸, یازده تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین در پی تداوم محرومیت “آرش صادقی” زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر از حق درمان در پی اعمال نفوذ و ممانعت مسئولان قضائی و امنیتی برای اعزام وی به مرکز درمانی تخصصی خارج از زندان ضمن اعلام هشدار نسبت به وضعیت وخیم جسمی این زندانی سیاسی از این نوع رفتار مسئولان قضائی و امنیتی حکومت جمهوری اسلامی با عنوان شکنجه یاد کردند.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “آرش صادقی, زندانی سیاسی تحت شکنجه از طریق محرومیت از حق درمان” از وضعیت وخیم این زندانی سیاسی اعلام کرده بود. 

در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸و “امیر رئیسیان”, وکیل مدافع “آرش صادقی”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام خبر دستور قضائی مبنی بر اعزام آرش صادقی به مرکز درمانی نوشت؛ “دستور قضائی برای اعزام “آرش صادقی” به مرکز درمانی، با حفظ کرامت انسانی و عدم تحمیل دستبند و غیره صادر شد. امیدوارم مسئولین زندان، این بار در اعزام وی به ملاحظات زندانیان سیاسی توجه کرده و جان و آبروی انسان را پاسداری کنند”.

لازم به ذکر است سهیل عربی, پیش از این و در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۸, پس از فراخوانده شدن به دفتر رئیس اندرزگاه ۸ زندان اوین با چشم بند و دستبند و پابند به دفتر حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در زندان اوین منتقل شد و توسط ۲ نفر از بازجویان این ارگان امنیتی و با طرح اتهامات جدید بر این زندانی سیاسی و تهدید وی به بازگشائی پرونده جدید مورد بازجویی قرار گرفته بود. 

پیش از این و در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با توجه به ابتلا به بیماری به دلیل ابتلا به بیماری « تروما بلانت» که در اثر ضربه صورت گرفته از سوی بازجوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران صورت گرفته بود در جریان انتقال به بیمارستان به دلیل ممانعت از پوشیدن لباس زندان و از همه مهمتر عدم قبول هزینه های درمانی از بابت این بیماری از اعزام به بیمارستان خودداری کرده بود. 

لازم به ذکر است؛ علت بروز بیماری “تروما بلانت” در سهیل عربی به نامه سرگشاده ای بر می‌گردد که وی در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸ با موضوع « در حاشیه » به وضعیت فقر در مناطق جنوبی تهران و حومه پرداخته بود صورت گرفت و در آن زمان این زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ محبوس بود و پس انتشار آن نامه در فضای رسانه ای پس از انتقال به بازداشتگاه قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه در افسریه تهران  از سوی بازجوی آن ارگان امنیتی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت. 

سهیل عربی در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۲ توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در تهران بازداشت و تا به امروز حتی یک بار هم به مرخصی نیامده است. 

 سپس توسط  شعبۀ ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی به دلیل نوشته‌هایش در فیسبوک به اتهام سب النبی (توهین به پیامبر) به اعدام محکوم شد. پس از آن وکلای او به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور درخواست تجدید نظر فرستادند و ماده‌ی ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی را با توجه به شرایط پرونده و اقرارهای خود متهم برای عفو او مطرح کردند.
بر اساس مادۀ ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی اگر شخصی به پیامبر اسلام توهین کند مجازاتش اعدام خواهد بود اما مادۀ ۲۶۳ این قانون تاکید کرده که «اگر متهم در دادگاه ادعا کند که حرف‌های توهین‌آمیز را بر اساس عصبانیت، نقل قول یا سهو قلم و سهو زده است، حکم اعدام او به مجازات ۷۴ ضربه شلاق تبدیل می‌شود.»

پس از اعتراض وکیل سهیل عربی به حکم اعدام صادر شده توسط شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران و ارجاع آن به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور، این شعبه اتهام «افساد فی الارض» را نیز به پرونده اضافه و حکم اعدام این زندانی را تایید کرد. طبق آنچه در متن حکم آمده، سهیل عربی به دلیل «تعدد صفحات فیسبوک» به “افساد فی الارض” نیز محکوم شد، اما در نهایت درخواست اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و این بار شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم اعدام را لغو و پرونده را برای رسیدگی مجدد به یکی از دادگاه‌های بدوی فرستاد. دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام “سب النبی” را حذف کرد و سهیل عربی را به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی (برای اثبات پشیمانی) و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

سهیل عربی علاوه بر حکمی که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران برای او به اتهام سب النبی صادر کرده است، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به اتهام توهین به رییس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، آیت‌الله احمد جنتی و غلامعلی حدادعادل از طریق نوشته‌هایش در فیسبوک در شعبه ۱۰ دادگاه ویژۀ کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. او همچنین در شهریورماه ۱۳۹۳ به اتهام “توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی” و “تبلیغ علیه نظام” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.
این زندانی عقیدتی در تاریخ ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۱۶۶ دادگاه کیفری تهران به اتهام اخلال در نظم عمومی و تخریب عمدی اموال دولتی به تحمل یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد و با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عین حکم صادره در دادگاه بدوی تائید و به این زندانی سیاسی ابلاغ گردید. 

این عکاس و شهروند خبرنگار زندانی، در آبان ماه ۱۳۹۶ برنده جایزه شهروند خبرنگار ۲۰۱۷ گزارشگران بدون مرز شده بود. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: