•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

نامه سرگشاده سکینه پروانه, زندانی سیاسی محبوس و در اعتصاب غذا

0
714

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, سکینه پروانه, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین در که در حدود ۱ ماه است که در اعتصاب غذای اعتراضی بسر می برد در نامه ای سرگشاده هر آنچه بر سر وی از زمان بازداشت تا به امروز آمده را شرح داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, سکینه پروانه, زندانی سیاسی محبوس در بند ۳ زندان قرچک ورامین که در اعتصاب غذا بسر می برد در نامه ای سرگشاده به شرح مشکلات خود از زمان بازداشت و طی مراحل بازجویی و دادرسی بر پرونده قضایی خود پرداخت. این زندانی سیاسی در حالی که در وضعیت جسمانی نامناسبی به دلیل اعتصاب غذا بسر می برد از حق هرگونه تماس تلفنی با خانواده خود محروم است.

این زندانی سیاسی در بخشی از نامه سرگشاده خود نوشت: “در اعتراض به ظلم و ستمی که بر مردم مظلوم کردستان می‌رود و در اعتراض به ضرب و جرح، آزار و اذیت و توهین‌ها و تبعیض‌هایی که در مدت بازداشت تجربه کرده‌ام و همچنین با درخواست پایان یافتن آزار و اذیت خانواده، برادر و خواهرم که بارها احضار و تهدید شده‌اند دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌ام. من به عنوان یک شهروند حتی از داشتن وکیل مدافع نیز محروم شدم و وکیل من آقای پیام درفشان نیز اخیرا بازداشت شده است. این اعتصاب تا زمانی که جان در بدن دارم و نفس می‌کشم ادامه خواهد داشت. جسد من بر روی دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خواهد ماند”.

متن نامه سرگشاده سکینه پروانه جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید: 

“من سکینه پروانه اوایل پاییز سال ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی به بهانه ملاقات با خانواده ام در شهر سلیمانیه عراق به سر قرار کشیده شده و پس از ضرب و جرح  که منجر به شکسته شدن ناخن های من شد بازداشت شدم. به مرز ایران و عراق منتقل شدم و در آنجا نیروهای امنیتی از من خواستند تا در دستنوشته‌ای از تعدادی از احزاب کردی مخالف نظام ابراز انزجار کرده و آن را امضا کنم و بنویسم که با خواست خودم تسلیم نیروهای ایرانی شده‌ام. خواسته‌ای خلاف واقع که نپذیرفتم و آنها با مقاومت من رو به رو شدند. اما خود یادداشتی نوشته و به اجبار اثر انگشت من را گرفته و پای آن ثبت کردند و پس از آن یک هفته در بازداشتگاهی در شهر مریوان منتقل شدم  و پس از ۳ روز بازداشت از این شهر به  سنندج منتقل شدم  تا نهایتا به بازداشتگاه اطلاعات سپاه یعنی بند دو الف زندان اوین منتقل شدم و مدتی نیز توسط ماموران وزارت اطلاعات در بازداشتگاه ۲۰۹ مورد بازجویی قرار گرفتم و در سلول انفرادی نگهداری می‌شدم تا سرانجام در اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۹ به بند زنان زندان اوین منتقل شدم. پس از ۲۰ روز از آنجا نیز به زندان قرچک ورامین منتقل شدم. با مقاومت من در برابر انتقال به بازداشتگاه انفرادی توسط نزدیک به ۲۰ تن از ماموران و پاسیاران زن و مرد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتم. در حالی که روی زمین کشیده شده و تحت فشار قرار داشتم با تزریق آمپول بی حسی توانایی حرکتم را از دست داده و با زنجیر بسته شده و به بیمارستان روان‌درمانی امین آباد منتقل شدم. یک ماه نیز در این به اصطلاح بیمارستان (تیمارستان) سپری کردم و در تمام مدت آزار و اذیت شدم. دست‌ها و پاهایم شبانه روز با دستبند و پابند به تخت بسته شده بود.پس از بازگشت به زندان قرچک نیز از حق ملاقات و تماس تلفنی با خانواده‌ام محروم هستم و کارت تلفن من توسط ماموران زندان و به دستور نهادهای امنیتی از من گرفته شده است. در حالی که تمامی زندانیان حق ثبت ۵ شماره در کارت تلفن خود را دارند من تنها شماره مادرم ثبت بود که آن را هم از من گرفتند. در بند ۳ زندان قرچک بدون رعایت اصل تفکیک جرایم نگهداری می‌شوم. بندی که هیچ زندانی سیاسی جز من درون آن نیست و تمامی این تبعیض‌ها به دلیل کرد بودن من است. حال برای اعتراض به ظلم و ستمی که بر مردم مظلوم کردستان می‌رود و در اعتراض به ضرب و شتم، آزار و اذیت و توهین‌ها و تبعیض‌هایی که در مدت بازداشت تجربه کرده‌ام و همچنین با درخواست پایان یافتن آزار و اذیت خانواده، برادر و خواهرم که بارها احضار و تهدید شده‌اند دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌ام. من به عنوان یک شهروند حتی از داشتن وکیل مدافع نیز محروم شدم و وکیل من آقای پیام درفشان نیز اخیرا بازداشت شده است. این اعتصاب تا زمانی که جان در بدن دارم و نفس می‌کشم ادامه خواهد داشت. جسد من بر روی دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خواهد ماند.

سکینه پروانه/ تیرماه ۱۳۹۹/ بند۳ زندان قرچک ورامین”

در توضیحات بیشتر پیرامون این زندانی سیاسی لازم به ذکر است, سکینه پروانه, از تاریخ ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, در اعتراض به حکم صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری که وی را از بابت اتهام “عضویت در گروه یا دسته جات معاند نظام با هدف برهم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم کرده اعلام اعتصاب غذا کرد. 

در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سکینه پروانه, شهرند بازداشتی و محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین که پیش از آن به مرکز درمانی امین آباد منتقل شده بود در حالی که صورتی ورم کرده با آثار کبودی و ضرب و شتم بر صورت داشت به بند زنان زندان قرچک ورامین بازگردانده شد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی از اتمام مراحل بازجوئی سکینه پروانه در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و انتقال وی به زندان قرچک ورامین و پس از آن اعزام وی به مرکز روانپزشکی امین آباد را اطلاع رسانی کرده بود. 

سکینه پروانه، پس از قطع همکاری با یکی احزاب اپوزیسیون کُرد مخالف نظام، خود را در مرز ایران و کردستان عراق به نیروهای ایرانی تسلیم کرد و پس بازداشت به تهران منتقل شد و به مدت ۱۰ روز در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت و پس از آن با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰ میلیون تومان به بند زنان زندان اوین منتقل شد. این فعال سیاسی در پی شعارنویسی در زندان اوین به بند ۳ زنان قرچک ورامین منتقل شد و به مدت ۴ روز در سلول انفرادی و پس از آن به مرکز روانپزشکی امین آباد اعزام شد. 

 سرکوب شهروندان و طرح اتهامات سیاسی و امنیتی بر علیه آنها ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده می باشد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

برچسب هااعتصاب غذازندانیان سیاسی و عقیدتیاعتصاب غذای خشکحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیدادگاه انقلاب تهراناعتصاب غذای اعتراضینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردزندانیان سیاسیزندان قرچک ورامینزندان قرچکاحزاب کورد در ایراناحزاب کوردحقوق شهروندی در ایراناحزاب کوردیسرکوب شهروندان کورد در ایراننقض حقوق کوردها در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناحزاب کوردی در ایرانکوردستانقرچک ورامینشهروندان کورد ایرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابسرکوب شهروندان کورد ایرانحقوق شهروندی درایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانندامتگاه قرچککورداحزاب کورد سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردبند یک زندان قرچکبند دو زندان قرچکشعبه 26ایمان افشاریاحزاب کورد مخالف نظاماعتصاب غذای زندانیبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامیناعتصاب غذای زندانی سیاسیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیاحزاب کورد مخالفبند زنان رندان قرچک ورامینسرکوب زندانیان سیاسیبند۷ زندان قرچک ورامیتبازداشت شهروندان کورد در ایرانبهداری زندان قرچک ورامیناعتصاب غذای زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامینقرچکشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانبند 7 زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشعبه 26 دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانبند زنان در زندان قرچکاحزاب کوردستانبند زنان در زندان قرچک ورامینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشعبه 26 دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیبند یک زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینشعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانزندانیان سیاسی کورد در ایراناعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانسکینه پروانهسرکوب زندانیان سیاسی ایراناندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامینزنان زندانی در زندان قرچک ورامینبند ۶ زندان قرچک ورامینمحرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانهسکینه پروانه زندانی سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانبند زنان زندان قرچک در ورامینبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبازداشت شهروندان کوردبند زنان قرچک ورامینزندانی سیاسی سکینه پروانهبند3 زندان قرچک ورامینبندسه زندان قرچکبندزنان زندان قرچک در ورامیناعتصاب غذای سکینه پروانهسکینه پروانه زندان قرچکبند 3 زندان قرچک ورامین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: