•                  
پنج شنبه , ۰۳ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

محرومیت شارمین میمندی نژاد از حق درمان و اعزام به مرکز درمانی

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امام علی، محبوس و بلاتکلیف در زندان اوین از حق درمان محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امام علی و محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین از دسترسی به خدمات پزشکی و اعزام به مرکز درمانی تخصصی محروم است. میمندی نژاد، از بیماری درد شدید استخوان رنج می برد و قادر به راه رفتن به طور عادی نیست و درخواست واکر برای حرکت خود کرده و علاوه بر این از بیماری قلبی و سینوسی حاد و چندین بیماری دیگر در رنج است. 

براساس اعلام روابط عمومی موسسه امام علی: “با توجه به تماس دیروز شارمین میمندی نژاد موسس جمعیت امام علی، با خبر شدیم که وضعیت سلامتی وی در خطر جدی است. او ابراز درد شدید استخوان و درخواست واکر نموده است. لازم به ذکر است که او سالهاست مبتلا به بیماری خود ایمنی و تخریبی AS اسپوندیلیت آنکیلوزان است که بیماری تخریبی مفاصل و استخوان می باشد. این بیماری با خشکی و دردهای شدید استخوانی همراه است که با استرس و بحران تشدید می شود. وی مبتلا به بیماری های آریتمی قلبی و عفونت سینوسی حاد، بیرون زدگی متعدد دیسک و درجاتی از تخریب مهره ها در نواحی مختلف ستون ‌فقرات، عفونت سیستم کلیوی و اورولوژی هستند که با توجه به سابقه بستری، ضعف سیستم تنفسی و ابتلا به ذات الریه نیازمند اعزام به مرکز درمانی تخصصی است”.

علیرغم بروز این بیماریها در شارمین میمندی نژاد، قرار بازداشت وی در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای دومین بار از زمان بازداشت به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شد. 

در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹، روابط عمومی جمعیت امام علی خبر از تمدید قرار بازداشت شارمین میمندی نژاد, در مورد وضعیت حقوقی پرونده قضائی وی اعلام کرده بود: ““بخش تحقیقات اولیه محرمانه است و نمی‌توان آن را رسانه‌ای کرد اما اینکه آقای میمندی نژاد به وکیل دسترسی ندارد، کار را سخت کرده است و اصلا نمی‌توانیم ایشان را ملاقات کنیم، سی روز است که به طور کامل در انفرادی هستند و شرایط سختی دارند. با توجه به اینکه او یک فرد خوش سابقه است و همه به نیکوکاری ایشان را می‌شناسند، نمی‌دانیم چرا باید در زندان باشند؟”

در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای, کتایون افرازه و شارمین میمندی نژاد, پس از تفتیش و ضبط وسایل دفتر آن موسسه به دستور قضائی پلمپ شد. 

کتایون افرازه  و مرتضی کی منش, دو عضو جمعیت امام علی پیش از این در تاریخهای ۳۱ تیر ماه و ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

همچنین پس از تفتیش این موسسه همه مدارک مالی و اداری که در دفتر جمعیت وجود داشت به علاوه کامپیوترها، لپ تاپ‌ها و سرورها، همگی از آن مکان منتقل و دفت راین موسسه پلمپ شد. همچنین منازل شخصی این افراد نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی اقلام شخصی آنها ضبط شد. 

ماموران امنیتی در زمان ورود به خانه‌ای که مرتضی کی منش در آن زندگی می کرد متوسل به خشونت و ضرب و شتم شدند و حکم قضایی مورد ادعای ایشان برای تفتیش خانه به صورت کامل مشاهده نشد. این افراد از او خواستند که با نامزدش کتایون افرازه, تماس بگیرد که وی از این کار امتناع کرده بود اما به دلیل اینکه کتایون افرازه خود نگران شده به همراه خواهرش به آنجا مراجعه کرد او نیز توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

در ادامه  نیروهای امنیتی به همراه مرتضی کی منش و کتایون افرازه به خانه‌های خانواده‌هایشان مراجعه کرده و آنجا را نیز مورد تفتیش و بررسی قرار داده بودند.

همچنین وبسایت جمعیت امام علی همزمان با پلمپ این موسسه از دسترس خارج شد. جمعیت امام علی در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹از حمله سایبری به حساب‌های کاربری چند نفر از اعضای آن موسسه خبر داده بود.

براساس اطلاعات موجود در موسسه امام علی شارمین میمندی نژاد بعنوان موسس جمعیت امداد دانشجوئی و مردمی امام علی, کتایون افرازه  بعنوان بازرس علی‌البدل و مرتضی کی منش با عنوان مسئول امور رسانه ای در موسسه امام علی فعالیت می کنند. 

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و خدمات درمانی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است اما ارگانهای امنیتی در بسیاری از موارد از بیماریها و مشکلات جسمانی افراد بعنوان یک اهرم فشار برای اقرار گیری از فرد بازداشت شده استفاده می کنند. 

برچسب هاقرار بازداشت شارمین میمندی نژادموسسه امام علیموسسه امام علی در تهرانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمدیر عامل موسسه امام علینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانهمسر شارمین میمندی نژادپلمپ موسسه امام علیپرونده موسسه امام علیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناعضای موسسه امام علیبازداشت شارمین میمندی نژادجمعیت امام علیحق دادرسی عادلانهحق درمانحق درمان بیماریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان زندانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان شهروندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندانیان محروم از حق درمانزهرا رحیمی خامنه موسسه امام علیزهرارحیمی همسر شارمین میمندی نژادشارمین میمندی نژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: