•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

احضار و بازجوئی از عارف آسکانی در اداره اطلاعات چابهار

0
472

حقوق بشر در ایرانامروز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات شهرستان چابهار، عارف آسکانی، شهروند ساکن این شهر را احضار و مورد بازجوئی قرار داد. 

به گزار حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، عارف آسکانی – فرزند: داد رحیم – ساکن شهرستان چابهار پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات چابهار مورد بازجوئی قرار گرفت. 

یک منبع مطلع در این مورد به کمپین فعالین بلوچ گفت: ”محور بازجویی از عارف توسط ماموران اطلاعات در مورد مولوی کوهی بوده و از او با تهدید خواسته شده که فعالیت های خود را در فضای مجازی برای دفاع از مولوی کوهی متوقف کند.“

این منبع مطلع در ادامه افزود: ”عارف در اپلیکیشن پیام رسان واتساپ و در اینستاگرام برای دفاع و حق خواهی از مولوی کوهی پست هایی گذاشته که در این رابطه مورد بازجویی و تهدید از طرف نیروهای وزارت اطلاعات قرار گرفته است.“

این بازجوئی ها در حالی همچنان ادامه دارد که در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، مولوی محمد امین آسکانی، فعال مذهبی اهل سنت و مدیر داخلی مدرسه دینی شهرستان پشامگ از توابع استان سیستان و بلوچستان در پی شکایت سپاه پاسداران به دادستانی شهرستان راسک احضار و از بابت بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی، تحت بازجوئی قرار گرفت. 

همچنین در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، محمد قاسم قاسمی، مفتی اهل سنت و رئیس مدرسه دارالافتای دارالعلوم زاهدان، در پی تماس تلفنی دریافتی به اداره اطلاعات این شهر احضار و از بابت بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی مورد بازجویی و تهدید قرار گرفت.

 ذاکر آسکانی، دیگر فعال مذهبی اهل سنت در مدرسه علوم دینی انوار الحرمین شهرستان راسک هم در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت مورد مشابه مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

مولوی فضل الرحمن کوهی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جمعه پشامگ شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه دادگاه انقلاب زاهدان به تحمل ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند اهل سنت از تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸ در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد و در دوران بازجوئی و تفهیم اتهام از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ و همچنین در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشاتی تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این فعال مذهبی اهل سنت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران را اطلاع رسانی کرده بود. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت و بلاتکلیفی و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامحیط زیست در سیستان و بلوچستانمدارس استان سیستان و بلوچستاننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانچابهار در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت سیستان و بلوچستاناحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازداشتاحضار تلفنیاحضار عارف آسکانیاحضارو بازجوییاحضاروبازجوییاحضاروبازجویی از شهرونداناحضاروبازجوئیاحضاروبازداشتاحضاریهاحضارعارف آسکانی به اداره اطلاعاتاخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعاتاداره اطلاعات چابهاراداره اطلاعات در شهرستان چابهاراداره اطلاعات شهرستان چابهاراستان سیستان و بلوچستاناستان سیستان بلوچستانبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی عارف آسکانیبازداشت شهروندان بلوچحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبرحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیزندانی سیاسی بلوچسیستان و بلوچستانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در سیستان و بلوچستانشهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان سنی مذهب در سیستان و بلوچستانشهرستان چابهار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: