چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت ۲ شهروند اهل سنت در شهرهای جوانرود و پیرانشهر

0
93

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموستا ابراهیم سلیمی، شهروند اهل سنت، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان پیرانشهر بازداشت شد. همچنین، سیدطارق حسینی، طلبه مدرسه علوم دینی در شهرستان جوانرود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه شنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموستا ابراهیم سلیمی، فعال مذهبی اهل سنت و امام‌ جمعه مسجد چهار یار نبی در شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد.

براساس این گزارش، علت احضار و بازداشت ماموستا ابراهیم سلیمی، حمایت‌های قاطعانه وی از اعتراضات سراسری و نقدهایی بوده که وی نسبت به سرکوب و ارعاب در خطبه های نماز جمعه اعلام کرده بود.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و روند حقوقی پرونده ماموستا ابراهیم سلیمی اطلاعی در دسترس نیست.

در خبری دیگر، صبح یکشنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، سید طارق حسینی، شهروند اهل سنت و طلبه یکی از مدارس علوم دینی در شهرستان جوانرود از توابع استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی برای بازداشت طارق حسینی، به منزل وی یورش برده و با رفتار خشونت آمیز و شکستن درب خانه وارد منزل او شدند و سپس این‌ شهروند اهل سنت را بازداشت کردند.

گفته می شود، طارق حسینی، جهت بازجویی و تشکیل پرونده به یکی از بازداشتگاه‌های مرکزی اداره اطلاعات در مرکز استان کرمانشاه منتقل شده است.

تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه طارق حسینی اطلاعی در دسترس نیست. 

طی هفته های اخیر، تعداد بسیاری از فعالان مذهبی اهل سنت در استانهای آذربایجان غربی، کردستان و سیستان و بلوچستان فقط به علت ابراز عقیده و انتقاداتی که به نحوه برخورد با شهروندان در جریان اعتراضات سراسری در خطبه های نماز جمعه ابراز کرده بودند از سوی ارگانهای امنیتی و یا دادگاه‌های ویژه روحانیت مورد احضار، بازداشت و یا تهدید به پرونده سازی شدند.‌ 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبی اهل سنت در پیرانشهرفعال حقوق بشر در ایرانفعالیت اقلیتهای مذهبیلاهیجان پیرانشهرمنشور حقوق شهروندی،ماموستا ابراهیم سلیمیماموستاابراهیم سلیمیمحاکمه اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشر در ایران،نقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیانپیروان اقلیتهای مذهبیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیرانشهر آذربایجان غربیپیرانشهر آذربایجانغربیپیرانشهرآذربایجان غربیپیرانشهرآذربایجانغربیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در مریواناقلیتهای مذهبی در کوردستاناقلیتهای مذهبی در کرماناقلیتهای مذهبی در کردستاناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی در سنندجانجمن محیط زیستی پیرانشهراهل تسنناهل تسنن کرملنشاهاهل تسنن کرمانشاهاهل تسنن پیرانشهراهل تسنن جوانروداهل سنتاهل سنت کرمانشاهاهل سنت پیرانشهراهل سنت جوانرودابراهیم سلیمیاحضار و بازداشت شهرونداناحضاربازپرسیاحضاربازجوییاحضاربازجویی از شهرونداناحضاربازجوئیاحضاربازداشتبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان معترضبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در بانهبازداشت شهروندان کورد در دهلرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت شهروندان کرد در جوانرودبازداشت شهروندان اهل تسننبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنتبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشر در ایران،سید طارق حسینیسیدطارق حسینیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیشهرستان پیرانشهرشهرستان جوانرودطارق حسینی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.