•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

محکومیت قطعی ۷ تن از فعالان صنفی فرهنگیان به بیش از ۲۵ سال حبس تعزیری

0
481

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, دادگاه تجدیدنظر استان خراسان شمالی, با صدور دادنامه ای محمدرضا رمضان زاده, حسین رمضان پور, محمد «مصطفی» رباطی, حمیدرضا رجائی, سعید حق پرست, علی فروتن, حسن جوهری, هفت تن از فعالان صنفی فرهنگیان ساکن بجنورد را در مجموع به تحمل بیش از ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. پیش‌تر نیز در بخش دوم از همین پرونده شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ بجنورد محمدرضا رمضان زاده به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و حسین رمضان پور نیز به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و حمیدرضا رجایی هم به تحمل ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم کرده بود که هنوز حکم این بخش در مرحله تجدیدنظرخواهی صادر نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران, امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمدرضا رمضان زاده, حسین رمضان پور, محمد «مصطفی» رباطی, حمیدرضا رجائی, سعید حق پرست, علی فروتن, حسن جوهری, هفت تن از فعالان صنفی فرهنگیان و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی ساکن شهرستان بجنورد از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”, “توهین به مسئولان” و”نشر اکاذیب” توسط دادگاه تجدید نظر استان خراسان شمالی در مجموع به تحمل بیش از ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین احکام صادره توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ بجنورد بر علیه محمدرضا رمضان زاده ۲ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و حسین رمضان پور ۷۴ ضربه شلاق و حمیدرضا رجایی هم ۶ ماه حبس تعلیقی در بخش دوم از این پرونده در مرحله تجدیدنظرخواهی است و هنوز حکمی صادره نشده است. 

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه تجدیدنظر استان خراسان شمالی: “محمدرضا رمضان زاده به تحمل ۸ سال حبس تعزیری, حسین رمضان پور به  تحمل ۴ سال حبس تعزیری, سعید حق‌پرست ، علی فروتن ، حسن جوهری ، مصطفی رباطی و حمیدرضا رجایی, هر یک به تحمل ۲ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند”. این شهروندان  از فعالان صنفی فرهنگیان و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی ساکن شهرستان شهرستان بجنورد هستند”. 

لازم به ذکر است, در بخش دوم از همین پرونده شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ بجنورد“ از بابت اتهامات تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”, “توهین به مسئولان” و”نشر اکاذیب”, محمدرضا رمضان زاده را به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق, حسین رمضان پور را به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و حمیدرضا رجایی را هم به تحمل ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم کرده بود که هنوز حکم قطعی دادگاه تجدیدنظر در این بخش از پرونده بر علیه این افراد صادر نشده است. 

در تاریخ ۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, محمد «مصطفی» رباطی, حمیدرضا رجائی, سعید حق پرست, علی فروتن, حسن جوهری, محمدرضا رمضان زاده و حسین رمضان پور, هفت تن از فعالان صنفی فرهنگیان که در جریان تجمعات سراسری فرهنگیان در مهر و آبان ماه سال ۱۳۹۷, از سوی ارگانهای امنیتی بازداشت شده بودند از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد و همچنین دادگاه انقلاب شهرستان بجنورد, از توابع استان خراسان شمالی از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”, “توهین به مسئولان” و”نشر اکاذیب” در مجموع به تحمل ۴۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، ۲۲۲ ضربه شلاق و ۳ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بودند.

در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, جلسه دادرسی بر پرونده محمد «مصطفی» رباطی, حمیدرضا رجائی, سعید حق پرست, علی فروتن, حسن جوهری, محمدرضا رمضان زاده و حسین رمضان پور, هفت تن از فعالان صنفی و اعضای انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی, از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد از توابع استان خراسان شمالی به ریاست “قاضی جوان” از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”, “توهین به مسئولان” و”نشر اکاذیب” برگزار شده بود. 

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر جلسه برگزاری دادرسی بر پرونده این فعالان صنفی گفته بود: “در حالی هر ۷ نفر این فعالان صنفی فرهنگیان در جلسه اول دادرسی حاضر شدند که حتی از محتویات پرونده و کیفر خواست صادره بر علیه خود نیز هیچگونه اطلاعی نداشتند و ارگانهای قضائی بدون در نظر گرفتن حق این افراد مبنی بر اطلاع داشتن از اتهامات و مضمون کیفرخواست صادره بواسطه مطالعه پرونده از سوی وکیل مدافع این افراد و یا خود این ۷ فعال صنفی فرهنگیان, به بهانه امنیتی بودن اتهامات, امکان مطالعه و دسترسی به پرونده از سوی این افراد و یا وکیل مدافع آنها میسر نشد”. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۵ خردادماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از ابلاغ تاریخ جلسه دادرسی به هر ۷ نفر این فعالان صنفی فرهنگیان ساکن خراسان شمالی اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعالان صنفی فرهنگیان همچنین از سوی هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری آموزش و پرورش نیز محاکمه شده و بعضا به صورت کتبی و یا شفاهی با تذکر و توبیخ روبرو شده اند.

“محمدرضا رمضان زاده”، دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی، با حکم صادره توسط هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری آموزش پرورش به بازنشستگی پیش از موعد با تقلیل یک گروه محکوم شده است. تقلیل گروه به حالتی گفته می شود که در آن حقوق و مزایای بازنشستگی فرد به طبقه شغلی پایین تر کاهش پیدا می کند.

همچنین “حسین رمضان پور” دیگر عضو این کانون نیز از سوی این شورا با حکم تبعید به مدت ۱ سال به شهرستان مانه و سملقان روبرو شد. “سعید حق پرست” دیگر فعال صنفی و از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی بجنورد نیز به صورت کتبی از طرف شورای تخلفات مورد توبیخ قرار گرفت.

“محمدرضا رمضانزاده”، مسئول شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی ایران در تاریخ ۲۲ مهرماه ۱۳۹۷ و در جریان تحصن سراسری معلمان در شهرستان بجنورد بازداشت و در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

از سوی دیگر “سعید حق پرست”, از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بجنورد از سوی شورای تخلفات اداری به صورت کتبی مورد توبیخ قرار گرفت و “حسین رمضان پور”، دیگر عضو هیئت مدیره این کانون نیز توسط هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری به ۱ سال تبعید به شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالی محکوم شد.

حائز اهمیت است؛ فرهنگیان بازنشسته در آبان ماه سال ۱۳۹۷, در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی ۳ دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصن های برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می‌شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر,  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی ادعای عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم می کند.

همواره برای سرکوب گسترده فعالان صنفی در ایران توام با بازداشتهای فراقانونی و صدور احکام سنگین حبس برای فرهنگیان همراه بوده است که در این بین افرادی همچون, اسماعیل عبدی , محمود بهشتی لنگرودی, محمد حبیبی که در زمینه استیفای حقوق جامعه معلمان ایران تلاش می‌کردند بازداشت و به حبسهای طویل المدت محکوم شدند .

 

برچسب هاتجمعات اعتراضیخراسان شمالیحبس تعزیریاستان خراسان شمالیمعلمان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرکانون صنفی معلمان ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانمعلمان زندانیمعلمان دربندتحصنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب معلمان در ایراننقض گسترده حقوق شهروندی معلمانتجمعات اعتراضی معلمان در ایرانمعلمان ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب فرهنگیانمعلمان ایران فعالسرکوب فرهنگیان ایرانتجمعات اعتراضی معلمانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیانتجمع اعتراضی معلمان ایرانمحمدرضا رمضان زادهتحصن سراسری معلمانمحمدرضا رمضانزادهتجمعات اعتراضی فرهنگیان مشهدتحصن فرهنگیانسرکوب معلمان ایرانتحصن سراسری معلمان ایرانسعید حق پرستعلی فروتنحمیدرضا رجائیحسین رمضانپورحسن جوهریحسین رمضان پورسرکوب فعالان فرهنگیتحصن سراسری فرهنگیان ایرانتحصن معلمانفعال صنفی معلمان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانمعلمانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن معلمان ایرانتجمعات اعتراضی معلمان ایرانصدور حکم حبس تعزیریمصطفی رباطیکانون صنفی معلمان خراسان شمالیفرهنگیان استان خراسان شمالیمعلمان استان خراسان شمالیتجمعات صنفی فرهنگیانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانمحمدرباطیمحمد رباطیحمیدرضا رجاییمحمدرضارمضان زادهسرکوب معلمانسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیسرکوب فعالین صنفی معلمان ایراننقض حقوق شهروندی فرهنگیان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیمطالبات فرهنگیانمعلمان در جمهوری اسلامیتحصن معلمان در ایرانخراسان شمالی فرهنگیانحمیدرضارجائیسعیدحق پرستدادگاه انقلاب بجنوردسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان در ایراننقض حقوق شهروندی معلمانمعلمان نهضت سوادآموزیحمیدرضارجاییسعید حقپرستسعیدحقپرستمحمدرضارمضانزادهشعبه دادگاه تجدیدنظرمعلمان بجنورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: