•                  
دوشنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 25

سپیده قلیان در پرونده ای دیگر محاکمه خواهد شد

0
94

حقوق بشر در ایرانامروز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان، زندانی سیاسی در پرونده ای دیگر در آذر ماه برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، سپیده قلیان، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین، توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران محاکمه خواهد شد. قلیان در حال سپری کردن حبس تعزیری ۵ ساله خود از بابت بازداشت وی در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه است.

این پرونده مربوط به شکایت آمنه ذبیح پور، مجری برنامه ۲۰:۳۰ از سپیده قلیان بر علیه این زندانی سیاسی تشکیل شد. در بهمن‌ماه ۱۳۹۸، پرونده شکایت سپیده قلیان از آمنه ذبیح پور – خبرنگار تلوزیون دولتی ایران، رئیس سازمان صدا و سیما و سردبیر واحد خبر برنامه ۲۰:۳۰، که به دلیل تهیه و انتشار اعترافات اجباری خود تنها ساعاتی پس از تشکیل این پرونده بسته شد. در همان زمان پرونده ای دیگر بر علیه سپیده قلیان با شکایت آمنه ذبیح پور، باز شد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در بهمن ماه سال ۱۳۹۷، با پخش گزارشی در غالب در یک برنامه مستند با نام “طراحی سوخته” به انتشار برگه های بازجویی تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات کارخانه نیشکر هفت تپه و همچنین پخش اعترافات تلویزیون اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به همراه چند تن دیگر از افراد بازداشت شده بر علیه خودشان پرداخت. 

سپیده قلیان، در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان دزفول در حالی که خودش در زندان اوین در تهران دوران حبس ۵ ساله خود را سپری می کند در غیابش و فقط با حضور جمال الدین حیدری منش بعنوان وکیل مدافع وی از بابت اتهامات مربوط به بازداشت وی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ محاکمه و از اتهامات مندرج در آن پرونده تبرئه شد. 

سپیده قلیان, در تاریخ  ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از مراجعه شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود از بابت پرونده بازداشتش در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین با ۲ اتهام نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام, مورد بازپرسی قرار گرفت و پس از تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

قلیان, در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, با اعلام دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری ۲ دزفول به تاریخ رسیدگی ۱۶ دی ماه ۱۳۹۸, از بابت بازداشت وی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ خبر داده بود. 

در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, سپیده قلیان, به اتهام حضور در تجمعات اعتراضی آبان ماه در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی بازداشت شد. این فعال مدنی در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از تکمیل مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

در تاریخ ۴ آبان ماه۱۳۹۸, سپیده قلیان, از متهمان پرونده موسوم به بازداشت شدگان هفت تپه پس از طی مراحل بازجوئی و محکومیت به تحمل حبس تعزیری در مرحله بدوی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی دادگاه از بازداشت آزاد شده بود. 

این فعال مدنی پیش از این و در مرحله بدوی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد و پرونده وی در حال حاضر در مرحله تجدیدنظرخواهی میباشد. 

جلسات دادرسی بر پرونده سپیده قلیان, فعال کارگری به ترتیب در تاریخهای ۱۳ و ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه برگزار شده بود و این فعال مدنی دفاعیات خود را از بابت اتهامات مطروحه به دادگاه ارائه کرده بود. 

محکومیت سپیده قلیان, فعال کارگری به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری در حالی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صورت گرفت که این فعال کارگری در دفاعیه ای که در جلسه دادرسی بر پرونده خود در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, به دادگاه ارائه کرده بود گفته بود “من در حین بازجوئی تحت فشار و شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف بر علیه خود شدم پس اتهامات وارده را قبول ندارم”.

همچنین جمال الدین حیدری منش, وکیل مدافع سپیده قلیان پیشتر گفته بود؛ تمام اتهامات وارده به استناد گفته های موکلم کذب می باشد ،چرا که اعتراف در زیر شکنجه از موکل من گرفته شده است.

پس از تاکید جمال الدین حیدری منش, وکیل مدافع سپیده قلیان, بر اقاریر موکلش بر اثر شکنجه  در طی  برگزاری جلسه دادرسی؛ بنا به دستور “محمد مقیسه”, قاضی شعبه ۲۸ لوازم شخصی این وکیل دادگستری نیز ضبط شد و “محمد مقیسه” به وی گفته بود؛ شما با دفاع از سپیده قلیان، قوه قضائیه و نیرو های امنیتی را زیر سوال می برید! “جمال‌الدین حیدری منش”, در جواب محمد مقیسه گفته بود؛ من بعنوان یک وکیل وظیفه حقوقی خود را انجام می دهم و از موکل خود دفاع می کنم.

سپیده قلیان که در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه به همراه “اسماعیل بخشی” و ۶ تن دیگر از فعالان کارگری و رسانه ای دیگر بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در زندانهای سپیدار اهواز, زندان اوین و قرچک ورامین جابجا شده است از تاریخ ۱ مردادماه ۱۳۹۸,  در اعتراض به رفتار نامناسب مسئولان زندان قرچک با وی و خانواده اش و همچنین جابجائی های پی در پی در زندانهای مختلف تا روز برگزاری دادگاه دست به اعتصاب غذا زد.

 سپیده قلیان در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, با انتشار نامه ای سرگشاده به تفسیر کامل دلایل خود از این اعتصاب غذا اشاره کرده است. وی در بخشی از نامه خود نوشته بود: ” تجربه مشترک تمامی کسانی که زندانی سیاسی بوده و یا تحت تهدید نهادهای امنیتی زیسته‌اند، این است که توسط این نهادها به زندانی و خانواده‌اش گفته می‌شود که برای بدتر نشدن شرایط از هرگونه رسانه‌ای کردن وضعیت پرهیز کنند. این امر به وضوح تمایل نهادهای امنیتی به سکوت سرکوب شدگان را نشان می‌دهد. از این نقطه نظر، سکوت در مقابل زندانبان، همراهی با او در برابر بایکوت صدای زندانیان سیاسی و عقیدتی است”.

جلسه دادرسی بر پرونده سپیده قلیان, در تاریخ ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۸, به همراه سایر بازداشت شدگان این پرونده بنامهای؛ اسماعیل بخشی, امیر امیرقلی, امیرحسین محمدی فر, ساناز اله یاری, علی نجاتی و عسل محمدی , فعالان مدنی و رسانه ای و کارگری که در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در زمستان ۱۳۹۷ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” برگزار خواهد شد. 

سپیده قلیان, برای اولین بار در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۷ به همراه دستکم ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه و چند فعال کارگری و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت شدگان در پلیس امنیت شوش بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۷ با قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

این فعال مدنی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ و برای دومین بار متوالی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری وی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در اهواز منتقل شد. همزمان با بازداشت سپیده قلیان, اسماعیل بخشی دیگر هم پرونده ای وی نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

بازداشت سپیده قلیان در حالی صورت گرفته بود که تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با “گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران” ارتباط دارند.

در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, با توجه به ارجاع پرونده سپیده قلیان, فعال مدنی به همراه اسماعیل بخشی و امیر«علی» امیرقلی از زندان سپیدار و زندان شیبان اهواز به زندان اوین در تهران منتقل شدند. این فعال مدنی در انتظار برگزاری جلسه دادرسی از سوی دادگاه انقلاب تهران میباشد. 

در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, اولین جلسه بازپرسی سپیده قلیان به همراه  دو متهم دیگر این پرونده “امیر امیرقلی فعال رسانه ای” و “اسماعیل بخشی” فعال کارگری بدون حضور وکلای مدافع این افراد در شعبه ۷ دادسرای زندان اوین برگزار شده بود.

همچنین در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری از سوی شعبه ۷ بازپرسی دادسرای مقدس مستقر در زندان اوین از بابت اتهامات جدید تفهیم اتهام شدند و همچنین آخرین دفاعیات خود را ارائه دادند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, قرار بود جلسه دادرسی بر پرونده؛ اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, امیرحسین محمدی فر و ساناز الهیاری, امیر امیرقلی, علی نجاتی, عسل محمدی از متهمین بازداشت شده در تجمع اعتراضی زمستان سال ۱۳۹۷ کارگران نیشکر هفت تپه توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شود که بنا به گفته شعبه مذکور این جلسه دادرسی به زمان دیگری موکول شده است. لازم به ذکر است که در آن جلسه دادرسی امیر امیر قلی به دلایلی نامعلوم حضور پیدا نکرده بود.

سپیده قلیان متولد ۱۳۷۴, اهل اهواز پیشتر نیز در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۵,  در منزل پدری بازداشت و در تاریخ ۱۱ اسفندماه همان سال با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز آزاد شده بود.

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸، با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بی قید و شرط این فعالان رسانه ای شد که صرفا به دلیل پوشش خبری اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت و در زندان هستند. سازمان عفو بین الملل از مقامات ایران خواست که این خبرنگاران فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. در این بیانیه با اشاره به وضعیت سلامتی، شرایط نگهداری و روند ناعادلانه بازداشت و دادرسی این افراد، بازداشت آن ها خودسرانه خوانده شده و علت آن استفاده مسالمت آمیز از حق آزادی بیان، حق تجمع و اجتماع آزادانه و خبررسانی در مورد تجمعات کارگران در کارخانه نیشکر هفت تپه، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و شرایط کاری نامناسب این کارگران عنوان شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی سپیده قلیانمحاکمهمحاکمه سپیده قلیانمحاکمه سپیده قلیان زندانی سیاسیمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننامه سپیده قلیانوکیل مدافع سپیده قلیانوکیل سپیده قلیانآمنه ذبیح پورآزادی سپیده قلیان با قرار کفالتآزادی سپیده قلیان با وثیقهاتهامات سپیده قلیاناعتصاب غذای سپیده قلیانبیانیه سازمان عفو بین الملل در مورد سپیده قلیانبازداشت سپیده قلیانبرنامه بیست و سیجمال حیدری منشخانواده سپیده قلیاندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسپیده قلیانسپیده قلیان فعال مدنیسپیده قلیان فعال کارگریسپیده قلیان کجاستسازمان صدا و سیماسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشعبه24 دادگاه انقلاب تهرانشعبه24دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: