•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار خواهد شد

0
798

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده در زندان تهران بزرگ ، صبح روز ۲۹ تیرماه در شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, روز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸, جلسه دادگاه “حمیدرضا شجاع زاده” و “محمدرضا خلیل زاده” دو زندانی متهم به قتل “علیرضا شیرمحمدعلی”، زندانی سیاسی به قتل رسیده درتیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ، توسط شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان تهران برگزار خواهد شد. در تاریخ ۲۹ خردادماه ۱۳۹۸, پرونده قتل “علیرضا شیرمحمدعلی” پس از صدور کیفرخواست به شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان تهران ارجاع شده بود. “علیرضا شیرمحمدعلی”, در شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, در پی حمله ۲ زندانی با جرائم قتل و حمل و نگهداری مواد مخدر  با وارد آوردن بیش از ۲۰ ضربه چاقو«تیزی» در ناحیه شاهرگ و شکم به قتل رسید.

پیشتر پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی پس از صدور کیفرخواست به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شده بود. کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۲ خردادماه صادر و با تکمیل تحقیقات جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شده بود.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, پیرامون حمیدرضا شجاع زاده معروف به «حمید خروس» یکی از ۲ قاتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان تهران بزرگ و کارهائی که این زندانی در طی دوران حبس خود کرده است را منتشر کرده بود. در قسمتی از این گزارش اشاره بر این نکته شده بود که “حمیدرضا شجاع زاده, یکی از دهها زندانی شرور و بی قید و بندی است که بارها در زندان تهران بزرگ اقدام به اذیت و آزار زندانیان سیاسی کرده بود. خودش بارها گفت که وقتی در زندان رجائی شهر کرج محبوس بود به درخواست فردی بنام “خادم” به “شهرام احمدی” و سایر زندانیان سنی مذهب محبوس در آن زندان فحاشی کرده بود تا آنها را تهدید به درگیری کند”. 

علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ در شامگاه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸,  در پی حمله ۲ نفر از متهمان جرائم غیرسیاسی با چاقو از ناحیه شاهرگ و شکم مورد آسیب شدید قرار گرفت و پیش از انتقال به مرکز درمانی جان خود را از دست داد.

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸,  جسد علیرضا شیرمحمدعلی, بدون اطلاع رسانی قبلی و در محیطی امنیتی پس از انتقال به بهشت زهرا در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶  در سکوت خبر رسانه ها و محیطی امنیتی به خاک سپرده شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, در مصاحبه ای که با “مهناز کدخدا سرابی”, مادر”علیرضا شیرمحمدعلی” پیرامون آخرین وضعیت پیگیریهای حقوقی صورت گرفته از سوی خانواده این زندانی سیاسی را اطلاع رسانی کرده بود. 

جان باختن علیرضا شیرمحمدعلی بعنوان زندانی سیاسی در حالی رخ داد که در اکثر زندانهای ایران متهمان جرائم سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم با متهمان جرائم موادمخدر, قتل و یا سایر جرائم خطرناک نگهداری می شوند که این مورد از جمله موارد نقض کننده اصل تفکیک جرائم میباشد.

علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله و اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت و از بابت اتهامات “توهین به روح الله خمینی”، “توهین به رهبری”, “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادگاه تجدید نظرعلیرضا شیرمحمدعلی نیز در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار خواهد شد. این جلسه دادگاه پیش از این در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۸  پس از اخذ مهلت وکیل جهت مطالعه پرونده به روزهای آتی موکول شده بود.

علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به  آنچه که وضعیت بسیار بد و نامناسب نگهداری زندانیان در زندان تهران بزرگ بود با هدف انتقال به زندان اوین دست به  اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.  

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۳۹۸, با انتشار یک فایل صوتی از علیرضا شیرمحمدعلی در حالی که این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری و نبود امکانات کافی و نامساعد بودن شرایط اقامتی در زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده بود در حالی که بیستمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشته بود از وضعیت این زندانی سیاسی اطلاع رسانی کرده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ در پی وعده از سوی نماینده دادستان که به زندان تهران بزرگ رفته بود بعد از ۳۴ روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داده بود. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۸,  با انتشار بیانیه ای به قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ واکنش نشان داد. در این بیانیه بر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم که بر مبنای آن زندانیان با توجه به نوع جرم باید جدا از یکدیگر نگهداری بشوند تاکید شد و از مسئولان قضائی خواسته شد تا تحقیقات منصفانه و بیطرف و شفافی در مورد قتل این زندانی سیاسی صورت بگیرد تا کم کاری و بی توجهی مسئولان زندان در عدم انجام وظایف به طور دقیق مشخص شود.

 از سوی دیگر قتل این زندانی سیاسی, واکنش های زیادی را در بین مردم، زندانیان سیاسی و عقیدتی، برخی مسئولان دولتی، رسانه ها هم در پی داشت.

نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر, محبوس در زند زنان زندان اوین به دنبال قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ طی بیانیه ای نسبت به عدم وجود شفافیت قضائی و عدم تشکیل کمیته حقیقت یبا مستقل از سوی قوه قضائیه به جهت تحقیق و همچنین عدم نظارت صحیح بر فعالیت زندانها از سوی سازمان زندانهای کشور و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم ابراز نگرانی کرد. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.