•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, ژانویه 21

سازمان عفو بین الملل: به بچه هایمان شلیک کردند

0
196

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی از تحقیقات این مجموعه بین المللی مدافع حقوق بشر در مورد آمار کودکان کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سال جاری به نکاتی حائز اهمیت اشاره کرد. در این گزارش سازمان عفو بین الملل, تائید کرده دستکم ۲۳ کودک در این تجمعات اعتراضی در اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف ایران با استفاده از سلاح های جَنگی جان خود را از دست دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, در ادامه تحقیقات گسترده سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر, سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

در بخشی از این گزارش, بر اعمال فشارهای امنیتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی بر خانواده این شهروندان جان باخته که شامل احضار, بازجوئی, تهدید و ارعاب را در پی داشته از جمله دیگر مواردی بوده که بعنوان عدم شفافیت و سیاست پنهانکاری در جمهوری اسلامی را بیش از پیش آشکار می کند مورد تاکید قرار گرفته است. 

متن گزارش بنقل از سازمان عفو بین الملل در ادامه می آید:

سازمان عفو بین الملل در ادامه تحقیقات خود به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی ایران دست کم ۲۳ کودک را در جریان اعتراضات سراسری در آبان ۱۳۹۸ کشته اند.

بنا به یافته های این تحقیقات، دست کم ۲۲ نفر از این افراد بر اثر استفاده غیرقانونی نیروهای امنیتی از مهمات مرگبار علیه معترضان غیرمسلح و رهگذران جان باخته اند. جانباختگان شامل ۲۲ پسر ۱۲ تا ۱۷ ساله بوده اند و همچنین دختربچه ای که گفته می‌شود بین ۸ تا ۱۲ سال سن داشته است. جزییات مربوط به این یافته ها در گزارشی تحت عنوان «به بچه هایمان شلیک کردند- » کشتار کودکان در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ منتشر شده است.


فیلیپ لوتر، مدیر پژوهشها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل میگوید: «در ماههای اخیر، ابعاد هولناک استفاده غیرقانونی نیروهای امنیتی ایران از سلاح های مرگبار برای سرکوب اعتراضات آبان ماه هرچه بیشتر در معرض دید قرار گرفته است. با این حال، باز هم تکان‌دهنده است که ببینیم این همه کودک قربانی این قساوت شده‌اند. تحقیقات مستقل و بیطرفانه‌ای باید در مورد این کشتارها انجام شود و آمران و عاملان باید در دادگاههای عادلانه مورد محاکمه قرار گیرند.»

شواهدی که عفو بین‌الملل در این زمینه گردآوری کرده برگرفته از ویدئوها و عکسها، گواهیهای فوت و جوازهای دفن، روایتهای شاهدان عینی و بستگان، دوستان و آشنایان قربانیان و همچنین اطلاعاتی است که فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران در اختیار عفو بین‌الملل قرار داده‌اند.

در دستکم ۱۰ مورد، عفو بین‌الملل، با توجه به شرح جراحتها در گواهیهای فوت و جوازهای دفن که مورد بررسی قرار داده و یا با اتکا به اطلاعاتی که از منابع موثق به این سازمان رسیده، دریافته است که مرگ کودکان در نتیجه شلیک گلوله به سر یا سینه آنها بوده و این نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی به قصد کشتن شلیک کرده بودند.

در ۲ مورد از این ۱۰ مورد، جراحات هولناک ناشی از اصابت گلوله به این کودکان در جوازهای دفنشان شرح داده شده است. در یکی از این گواهیها به صدماتی از جمله «خونریزی»، «له‌شدگی مغز» و «خردشدگی استخوان جمجمه» اشاره شده است. در یک گواهی دیگر علت مرگ «خونریزی وسیع داخلی» و «پارگی قلب و ریه» ذکر شده است.

در خصوص یکی از کودکان، گزارشهای متناقضی از علت مرگ توسط عفو بین‌الملل دریافت شده است؛ در یکی از گزارشها به صدمات مهلک به سر در نتیجه ضرب و جرح از جانب نیروهای امنیتی اشاره شده، و در گزارشی دیگر به اصابت گلوله‌های ساچمه ای به صورت قربانی، در شرایطی که گلوله‌ها از فاصله نزدیک شلیک شده بودند.

از ۲۳ مورد کشتار کودکان، که عفو بین‌الملل مستندات آنها را ثبت کرده، ۱۲ مورد در ۲۵ آبان،۸ مورد در ۲۶ آبان و ۳ مورد در ۲۷ آبان رخ داده‌اند؛ اعتراضات از ۲۴ آبان آغاز شده بود.

بنا به مستندات، این ۲۳ کودک در ۱۳ شهر در ۶ استان در نقاط مختلف کشور از قبیل؛ اصفهان، فارس، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و تهران کشته شدند و این نشان‌دهنده دامنه گسترده آن سرکوب خونین است.

فیلیپ لوتر میگوید: این واقعیت که اکثر مواردِ مرگ کودکان فقط در طول ۲ روز یعنی در روزهای دوم و سوم اعتراضات, اتفاق افتاده گواه دیگری است بر کشتار وسیع و سریعی که نیروهای امنیتی ایران به راه انداختند تا نارضایتیها را به هر قیمت سرکوب کنند.

به گفته او، در حالی که مقام ها و مسئولان حکومت ایران از انجام تحقیقات مستقل، بیطرفانه و مؤثر سر باز زده‌اند، ضرورت دارد که کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل یک مکانیسم تحقیقاتی برای رسیدگی به کشتار معترضان و رهگذران، از جمله کودکان، در اعتراضات آبان ماه ایجاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۸، در نامهای به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، فهرست اسامی این ۲۳ کودک را که بنا به مستندات کشته‌اند، به همراه مشخصات سنی و محل جان باختن آنان، در اختیار او گذاشته و خواهان پاسخ مقامها

و مسئولان کشور در مورد نحوه مرگ این افراد شده است. این سازمان تا تاریخ ۱۳اسفند ماه ۱۳۹۸ هیچگونه پاسخی در این باره دریافت نکرده است.

لاپوشانی مسئولان و آزار و تهدید خانواده‌های قربانیان

تعدادی از بستگان جانباختگان کودک که عفو بین‌الملل توانسته با آنان گفتگو کند، گفته‌اند که با آزار و ارعاب از سوی مأموران اطلاعاتی و امنیتی رو به رو شده‌اند و همین طور تحت نظر و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. اعضای خانواده دست کم یکی از قربانیان به طور ضمنی به مرگ تهدید شده و به پدر و مادر این قربانی هشدار داده‌اند که اگر به دادخواهی و اعتراض علنی اقدام کنند، جان فرزندان دیگرشان هم به خطر می‌افتد و «اتفاق بدی» برایشان خواهد افتاد.

این اقدامات بخشی از رویه گسترده تری است که حکومت در بر خورد با خانواده‌های جانباختگان اعتراضات در پیش گرفته تا با مرعوب کردنشان، آنان را از اعتراض علنی به کشتار عزیزانشان باز دارد. بنا به گزارشها، اکثر خانواده‌های قربانیان به منظور تحویل گرفتن اجساد عزیزانشان وادار به امضای تعهدنامه هایی شده‌اند مبنی بر آن که با رسانه‌ها مصاحبه نمی‌کنند و محدودیتهای مقررشده در مورد نحوه برگزاری مراسم خاکسپاری و یادبود را رعایت میکنند. در بسیاری از موارد، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی خانواده‌های قربانیان را زیر نظر گرفته و در مراسم خاکسپاری و یادبود قربانیان شرکت کرده‌اند تا از رعایت محدودیتهای وضع شده کسب اطمینان کنند.

همچنین، بنا به گزارشها، خانواده‌های جانباختگان کودک عموما وادار شده‌اند تا عزیزانشان را به سرعت و با حضور نیروهای اطلاعاتی و امنیتی به خاک بسپارند و در نتیجه امکان درخواست دادن برای انجام کالبدشکافی مستقل را پیدا نکرده‌اند. به نظر میرسد هدف از این رفتارها جلوگیری از افشای شواهد جرایم و جنایات باشد.

در مجموع، سازمان عفو بین‌الملل در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که خانواده‌های کشته شدگان در این اعتراضات به طور مستمر از حضور در محل انجام کالبدشکافیها در سازمان پزشکی قانونی منع شده و از دسترسی به جزییات مربوط به نحوه جان باختن عزیزانشان، از جمله نوع سلاح و مهمات مورد استفاده، محروم شده‌اند.

در بعضی موارد، مأموران اجساد قربانیان را بدون اطلاع خانواده هایشان شسته و آماده خاکسپاری کرده و اجساد کفن پوشیده را دقایقی قبل از انجام خاکسپاری به آنان تحویل داده‌اند. عفو بین‌الملل مطلع شده است که در این موارد، مأموران اطلاعاتی و امنیتی عموما تالش کرده‌اند تا مانع از آن شوند که خانواده‌های قربانیان کفنها را کنار بزنند و جنازه‌های عزیزانشان را ببینند.

در نتیجه، بعضی از خانواده‌های قربانیان میگویند که نتوانسته‌اند جراحتها و صدمات جسمی آنان را مشاهده کنند.

در بعضی موارد دیگر، مقامها و مسئولان از بازگرداندن متعلقات شخصی قربانیان، از جمله تلفنهای همراهشان، به خانواده‌های آنان امتناع کرده‌اند؛ چنین رفتاری این ظن را تقویت میکند که این متعلقات حاوی شواهدی از اقدامات غیرقانونیِ مأموران امنیتی بوده است.

فیلیپ لوتر میگوید: «انگار کشتن عزیزانشان برای خانواده‌ها، به اندازه کافی بیرحمانه نبوده که حال با کارزار بیرحمانه آزار و ارعاب به قصد منصرف کردنشان از دادخواهی و اعتراض علنی مواجه شوند.»

به گفته او، به نظر میرسد مقامها و مسئولان عاجزانه سعی دارند که مانع دستیابی خانواده‌های داغدار به حقایق مربوط به این کشتارها و همین طور شواهدی شوند که مجرمیتِ مسئولان و مسببانِ کشتارها را اثبات میکند. چنین رفتاری تمام نشانه‌های لاپوشانی حکومتی را دارد.

پیشینه

اعتراضات در ایران در ۲۴ آبان ۱۳۹۸، به دنبال تصمیم ناگهانی دولت برای افزایش قیمت بنزین، به راه افتاد. بنا به گزارشهای موثقی که عفو بین‌الملل گردآوری کرده، در فاصله ۲۴ تا ۲۷ آبان و در نتیجه اقدام مقامها و مسئولان برای سرکوب مرگبار اعتراضات، دست کم ۳۰۴ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شدند. در جریان این اعتراضات و متعاقب آن، مسئولان ایرانی هزاران نفر از معترضان را خودسرانه بازداشت کرده و بسیاری از آنان را مورد ناپدیدسازی قهری، شکنجه، و سایر بدرفتاریها قرار دادند.

 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸نافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گزارش سالیانه سازمان عفو بین المللگزارش سازمان عفو بین المللآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اطلاعیه سازمان عفو بین المللاعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات اخیراعتراضات اخیر در ایراناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبیانیه سازمان عفو بین المللبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸حقوق بشر در ایرانسازمان عفو بین المللسازمان عفو بین الملل در ایرانسازمان عفوبین المللسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامیشلیک مستقیمعفو بین الملل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: