•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

نامه سرگشاده برزان محمدی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین

0
556

حقوق بشر در ایران – روز جاری, برزان محمدی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین در نامه ای سرگشاده به تجمعات اعتراضی اخیر که منجر به بازداشت و کشته و زخمی شدن تعداد بسیار بالایی از شهروندان معترض شد واکنش نشان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۸, “برزان محمدی”, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ سال و ۶ ماهه خود می باشد با نگارش نامه ای سرگشاده پیرامون وقایع اخیر که در غالب تجمعات اعتراضی در شهرهای کشور برگزار شد و باعث کشته, زخمی و بازداشت شدن تعداد بسیاری از شهروندان شد واکنش نشان داد. لازم به ذکر است از تاریخ ۲۴ آبان ماه سالجاری به مدت یک هفته تجمعات اعتراضی گسترده ای در اکثر شهرهای کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گسترش تورم و گرانی در شهرهای مختلف ایران برگزار شد تعداد بسیاری از شهروندان از سوی ماموران امنیتی کشته, زخمی و یا بازداشت شدند.

برزان محمدی, زندانی سیاسی, در بخشی از نامه خود نوشت؛ هر چند که مردم ما درطول ۴۰ سال گذشته با سرکوب و عکس‌العمل‌های خشن از طرف نیروهای نظامی و امنیتی و لباس شخصی روبرو بوده اند، ولی باز هم از حق و حقوق خود تا رسیدن به آرزوهای خود دفاع خواهند کرد. 

نامه سرگشاده برزان محمدی, زندانی سیاسی جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید؛ 

درود بر هم میهنان راه آزادی و برابری
پس از شورش سال ۱۳۵۷، نزدیک به ۴۱ سال است مردم ما زیر ظلم, ستم, بی عدالتی و کشتارهای بی رحمانه حکومت جمهوری اسلامی قرار گرفتند که تا به امروز و زمان حال این جنایتها ادامه دارد.

هیچ وقت هم میهنان مبارز و آزادیخواه زیر بار حرف زور و نابرابری و فساد نرفته و نخواهند رفت.

ما همیشه در برابر حکومت جمهوری اسلامی ایستادگی کرده و تا رسیدن به خواسته ها و آزادی و برابری سکوت نخواهیم کرد و به مخالفت با جمهوری اسلامی به اشکال مختلف ادامه خواهیم داد. 

هر چند که مردم ما درطول ۴۰ سال گذشته با سرکوب و عکس‌العمل‌های خشن از طرف نیروهای نظامی و امنیتی و لباس شخصی روبرو بوده اند، ولی باز هم از حق و حقوق خود تا رسیدن به آرزوهای خود دفاع خواهیم کرد.

در مخالفت با جمهوری اسلامی و اعتراضات روزهای پایانی آبان ماه ۱۳۹۸، شهروندان ایران بار دیگر نشان دادند که همچنان بیدار هستند و در مقابل ظلم و دیکتاتوری ایستادگی خواهند کرد ولی متاسفانه این بار خشن تر از گذشته سرکوب و در عرض ۴۸ ساعت صدها تن از هم میهنان گرامی ما (که آمار دقیق آن مشخص نیست) مورد هدف مستقیم سلاح گرم و گلوله های داغ از طرف نیروهای سرکوبگر و خشن رژیم جمهوری اسلامی قرار گرفته و جان باختند و تعداد زیادی هم مجروح شدند.

در رسانه‌های جمهوری اسلامی اعلام می‌کنند که اغتشاشگران دست به اسلحه بردند و مردم را مورد هدف قرار دادند و کشتند!!. اما هم میهنان گرامی دیگر به رسانه های داخلی توجه و اعتماد، و حرفهایشان را باور نمی کنند. چرا که در ۴۰ سال گذشته دروغ های رژیم برملا شده است.
هم میهنان معترض اگر هم بخواهند تیراندازی کنند و اسلحه به دست بگیرند، نیروهای امنیتی که به آنها شلیک می کنند را هدف قرار می‌دهند نه مردم عادی و بیگناه معترض را.

تمام جان باختگان اعتراضات اخیر توسط نیروهای بیرحم و بی وجدان امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند. درضمن اکثر آتش سوزی های روزهای اخیر هم ساخته خود حکومت و نیروهای حکومتی و امنیتی است تا از این طریق مردم را تحریک کنند و همه خرابکاریها را به هم شهروندان ایران نسبت دهند و آنها را فتنه و آشوبگر جلوه دهند. اما دیگر هم میهنان گول “سناریوسازی” و “داستان سراییهای” جمهوری اسلامی را نمی خورند چون که در سال های گذشته همه با چشم خودمان دیده ایم که اکثر آتش سوزیها و خرابکاری ها از سوی نیروهای وابسته به حکومت بوده و آنها شروع کننده بودند.

حکومت جمهوری اسلامی در روزهای اخیر از ترس هم میهنان گرامی معترض، و از ترس پایان یافتن ظلم و دیکتاتوری دست به قطع اینترنت زد که کاملاً خلاف حقوق شهروندی و حقوق بشر است.

رژیم با تبلیغات و حقه بازی های همیشگی و با ترفند نیروهای دولتی، کارکنان دولت را به اجبار و با امنیت کامل و بدون هیچ محدودیتی به خیابانها می کشاند. اما هم میهنان معترض به نابسامانی های جامعه که تعدادشان میلیون‌ها نفر است را غیر ایرانی و اغتشاشگر می نامد.

واقعاً شرم‌آور و مایه ننگ است که جمهوری اسلامی هم میهنان مخالف را که تن به بی عدالتی و نابرابری نمی‌دهند، سرکوب، و قتل عام و آنها را غیر ایرانی جلوه می‌دهد. اتفاقاً کاملاً برعکس نظر دادند.

امیدوارم که پیکر جانباختگان راه آزادی که تعدادشان صدها تن است، بدون قید و شرط و دریافت وجوه نقد به خانواده ها تحویل داده شود و بتوانند در مراسم خاکسپاری عزیزانشان با امنیت کامل شرکت کنند.

از طرف خودم و جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین به تمام خانواده های جانباختگان، به مردم ایران، مردم کردستان و مریوان تسلیت عرض می کنم و آرزوی سلامتی و تندرستی برای مجروحین دارم. اعتراضات مردم ایران بیش از هزاران بازداشتی داشته است. برای آنها خانواده های آنان آرزوی صبر و ایستادگی دارم.

یاد و خاطره همه جانباختگان روزهای اخیر همچون سال‌های گذشته جاودانه خواهد ماند و روان پاکشان شاد و یادشان گرامی.


برزان محمدی/ زندانی سیاسی/ زندان اوین/ اندرزگاه ۴ سالن ۱ 

پیرامون وضعیت برزان محمدی لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, این زندانی سیاسی محبوس در قرنطینه زندان اوین به اندرزگاه ۴ سالن ۱ این زندان منتقل شد. انتقال این زندانی از زندان تهران بزرگ به زندان اوین در پی قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ که همبندی اسبق برزان محمدی بود صورت گرفت. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ سال و نیم خود از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیتی ملی” و “تبلیغ علیه نظام” می باشد. 

برزان محمدی در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای لباس شخصی در تهران بازداشت شد و پس از تحمل ١٢ روز سلول انفرادی با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به زندان فشافویه « تهران بزرگ» منتقل شد.

این زندانی سیاسی, در مهر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

با ارجاع پرونده این زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ به دادگاه تجدیدنظر جلسه رسیدگی به اتهامات وی در تاریخ ۶ اسفند سال گذشته توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شده بود. 

برزان محمدی ۴۱ ساله اهل سروآباد کردستان, در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ با  توجه به ابلاغی که از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران دریافت کرد به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری بطور قطعی محکوم شد و در حال سپری کردن دوران محومیت حبس خود میباشد. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ به همراه علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی به قتل رسیده در زندان تهران بزرگ, در اعتراض به وضعیت نامناسب و نبود امکانات در زندان تهران بزرگ«فشافویه» با هدف انتقال به زندان اوین و یا زندان مریوان که زادگاه این زندانی سیاسی کورد میباشد دست به اعتصاب غذا زده بود. 

حقوق بشر در ایران در گزارشی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, که در پنجاه هشتمین روز از اعتصاب غذای این زندانی سیاسی محروم از حقوق شهروندی منتشر کرده بود در مورد وضعیت وخیم وی که از جمله کاهش وزن شدید توام با کاهش فشارخون بوده اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۷ فروردین ماه سالجاری برزان محمدی علیرغم اصرار نماینده دادستان و وعده وی مبنی بر رسیدگی به خواسته های این زندانی سیاسی حاضر به شکستن اعتصاب غذای خود نشد و تا رسیدن به خواسته خود که همان انتقال به زندان اوین میباشد بر تداوم اعتصاب غذای اعتراضی خود تاکید کرده بود. 

در گزارشی که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۸منتشر کرده بود در آن بر عدم توجه مسئولان زندان تهران بزرگ به خواسته های این زندانی سیاسی در اعتصاب غذا اشاره کرده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ با انتشار یک فایل صوتی که در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود بر هدف خود و خواسته ای که از این اعتصاب غذا دارد بطور واضح اشاره کرده بود. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر اعمال فشارهای روحی و روانی گوناگون که  مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: