•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, سپتامبر 29

بازداشت شدگان ۵ دی؛ بلاتکلیفی علیرضا برادران شرکا, در زندان رجائی شهر

0
233

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که در شهرهای مختلف کشور و همچنین در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج برگزار شده بود “علیرضا برادران شرکا”, از جمله افراد حاضر در ایران مراسم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور; روز پنجشنبه ۵ دی ماه ۱۳۹۸, “علیرضا برادران شرکا”, دانشجوی رشته مهندسی هوا فضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر, در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش؛ “علیرضا برادران شرکا، دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روز پنج شنبه ۵ دیماه در بهشت سکینه کرج بازداشت شده است و علی رغم پیگیری‌های مستمر از سوی خانواده و نزدیکان وی تاکنون از آزادی وی ممانعت بعمل آمده است. 

در این گزارش همچنین آمده است؛ ماموران امنیتی پس از بازداشت “علیرضا برادران شرکا” و انتقال وی به بازداشتگاه پلیس امنیت سپس وی را جهت بازجوئی به وزارت اطلاعات تحویل دادند و در حال حاضر در زندان رجائی شهر کرج بلاتکلیف مانده است. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاچهلم کشته شدگانچهلم پویا بختیاریچهلم پویا بختیاری در ۵ دیچهلم جان باختگانچهلم در گذشتنیروهای امنیتینافرمانی مدنیهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کمال شهرکمالشهرکمالشهر کرجکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان در بازداشتگرانی و تورم در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانآبان 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آزادی بیانآزادی بیان در ایراناحراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸استان البرزاعتراض به گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزینبهشت سکینهبازداشت شدگان چهلم نوید بهبودیبازداشت شدگان ۵ دیبازداشت شدگان پنجم دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان ۵ دی ماهتجمعات گرانی بنزینتجمعات گرانی بنزین در ایرانتجمعات آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهران اعتراضیتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در کازرونتظاهرات شهروندان در ایراندانشگاهدانشگاه امیرکبیردانشگاه صنعتی امیرکبیرزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانعلیرضا برادران شرکا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: