•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

اعتراضات آبان ۱۳۹۸: بازداشت ۲ شهروند ساکن کرج توسط نیروهای امنیتی

0
484

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی یروش ماموران پلیس امنیت استان البرز, دو تن از شهروندان ساکن در این استان از بابت اتهامات مرتبط با تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. تجمعات اعتراضی آبان ماه در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و نارضایتی شهروندان در وضعیت اقتصادی بد در شهرهای مختلف کشور برگزار شد و تعداد بسیاری از شهروندان در جریان این تجمعات توسط نیروهای امنیتی کشته, زخمی و بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, دو نفر از شهروندان ساکن کرج « استان البرز », از بابت اتهامات مرتبط با تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست. 

عباسعلی محمدیان, فرمانده نیروی انتظامی در استان البرز ضمن اعلام این خبر ادعا کرد: “افرادی که در جریان اغتشاشات آبان ماه امسال بانک شهر منطقه رجایی شهرکرج را به آتش کشیدند، شناسایی و بازداشت شدند.

محمدیان در ادامه ادعاهای خود افزود: “در پی اعتراضات مردم به افزایش قیمت بنزین در آبان ماه امسال عده ای از فرصت طلب  با سناریو سازی عوامل خارجی اعتراضات مردمی را تبدیل به اغتشاش خیابانی و چپاول اموال عمومی کردند که تعدادی از این اغتشاشگران با حمله به بانک شهر شعبه رجایی شهر اقدام به آتش زدن آن کردند”.

لازم به ذکر است؛ استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان معترض برای مطالبه حقوق شهروندیشان از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان و کشتار و رفتارهای قهرآمیز با شهروندان در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که در این تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعدام و ارقام اعلام شده می باشد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸ و همزمان با این دور از تجمعات اعتراضی با انتشار گزارشی با مضمون “بازداشت دستکم ۱۵۰ نفر از شهروندان در جریان تجمعات اخیر در استان البرز”, بخسی از تعداد شهروندان بازداشت شده در جریان این تجمعات اعتراضی را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۸, یک شهروند ساکن محمدشهر کرج, در پی یورش ماموران پلیس امنیت در این استان از بابت اتهامات مرتبط با تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافرمانده نیروی انتظامیقیمت بنزینمحاکمهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننیروی انتظامیهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸پلیس امنیتپلیس امنیت تهرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸استان البرزاعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات خیابانیاعتراضات خیابانی در ایراناعتراضات خیابانی روزانه در ایراناعتراضات خیابانی شهروندان در ایراناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اغتشاشاغتشاشگراغتشاشگریاغتشاشگراناغتشاشاتبی خبریبیخبریبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت وبیخبریبازداشت بیخبریبازداشت شهروندانبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان در آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشتگاه نیروی انتظامیبازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در آبانتجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات خیابانی در ایرانتظاهرات شهروندان در ایرانحقوق بشر در ایراندادگاه انقلاب کرجسرکوب شهروندان در ایرانعباسعلی محمدیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: