•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: صدور حکم حبس تعزیری برای ۳ تن در کرمانشاه

0
485

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه به صدور دادنامه ای مهدی ابدالی, خلیل اسدی و صحبت امیدی, شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز یکشنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, خلیل اسدی بوژانی, مهدی ابدالی و صحبت امیدی, شهروندان ساکن استان کرمانشاه و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ توسط دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه در مجموع به تحمل ۱۰ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه خلیل اسدی بوژانی به تحمل ۳ و ۱ روز حبس تعزیری, مهدی ابدالی به تحمل ۱ ماه حبس تعزیری و صحبت امیدی از بابت اتهام عضویت در گروه‌های مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره بر علیه صحبت امیدی عیناً توسط دادگاه تجدید نظر تائید شده است. 

در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاه با صدور دادنامه ای خلیل اسدی بوژانی, صحبت امیدی و مهدی ابدالی را از بابت اتهامات “عضویت در گروههای معاند نظام” و “اجتماع و تبانی بر ضد امنیت کشور” محاکمه و خلیل اسدی بوژانی را به تحمل ۶ سال و ۶ماه حبس تعزیری, صحبت الله امیدی را به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و مهدی ابدالی را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. 

 جلسه دادرسی بر پرونده صحبت امیدی، مهدی ابدالی و خلیل اسدی بوژانی, شهروندان ساکن کرمانشاه و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب این شهرستان در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, برگزار شده بود. 

 در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۸, صحبت امیدی,  توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در کرمانشاه بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

همچنین مهدی ابدالی, دیگر شهروند اهل کرمانشاه همزمان با بازداشت صحبت امیدی در این شهر بازداشت شده بود. 

خلیل اسدی بوژانی, دیگر شهروند اهل کرمانشاه که به همراه این شهروندان محاکمه شد در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد و چندی بعد با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد.  

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هامهدی ابدالی کرمانشاهمطالبات شهروندان در ایرانچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸اعتراض آباناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان آبان ماه ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸خلیل اسدیخلیل اسدی بوژانخلیل اسدی بوژانیدادگاه انقلاب کرمانشاهدادگاه تجدید نظردادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاهشعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه سه دادگاه انقلاب کرمانشاهصحبت امیدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: