سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

محکومیت طاهر بجروانی به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، قاضی اسماعیل برجسته،‌ رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شهریار از توابع استان تهران با صدور دادنامه ای، طاهر بجروانی را به حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، طاهر بجروانی، ساکن قلعه حسن خان از توابع استان تهران و همسر علی فتوحی از جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، پس از محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شهریار به ریاست قاضی اسماعیل برجسته به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شهریار که به طاهر بجروانی در زندان اوین ابلاغ شده وی از بابت اتهام (توهین به رهبری) به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به اشاره است، طاهره بجروانی، در تاریخ۳۰ آذر ماه۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی، در شهرقدس (قلعه حسن خان) از توابع استان تهران بازداشت و جهت بازجوئی بازجوئی و تشکیل پرونده به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد و به همین بهانه مدتی را بطور بلاتکلیف سپری کرد و اوایل بهمن ماه ۱۴۰۱ به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.