•                  
جمعه , ۰۹ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, می 30

گزارشی از آخرین وضعیت فعالان مدنی بازداشت شده در مشهد

0
555

حقوق بشر در ایران – روز جاری, پس از گذشت ۲۱ روز از بازداشت “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد خانواده این فعال مدنی موفق به ملاقات کابینی با وی شدند. همزمان سایر بازداشت شدگان در تجمع اعتراضی ۲۰ مردادماه سالجاری با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد ظرف امشب یا فردا به بند ۱-۶ وزارت اطلاعات واقع در زندان وکیل آباد مشهد منتقل خواهند شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی, نویسنده و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی در گذار از جمهوری اسلامی, ساکن مشهد که ۲۱ روز پیش در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده بود خانواده وی موفق به ملاقات کابینی با وی شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ با توجه به پیگیریهای چندین روزه که از سوی خانواده و ۳ فرزند بدون سرپرست “عباس واحدیان شاهرودی” که در حال حاضر در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر می برد روز جاری موفق به ملاقات کابینی با وی در محل دادگاه انقلاب مشهد که بخشی از آن بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان میباشد شدند. با توجه به اتمام مراحل بازجوئی از”عباس واحدیان شاهرودی”, این فعال مدنی و نویسنده ظرف امشب یا فردا از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند امنیتی ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهد که متعلق به وزارت اطلاعات می باشد منتقل خواهند شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در جریان این ملاقات به خانواده “عباس واحدیان شاهرودی” اطلاع داده شد که مراحل بازجوئی اولیه از “محمد نوری زاد”, “هاشم خواستار”, “محمد حسین سپهری”, “فاطمه سپهری”, “عبدالرسول مرتضوی” فعالان مدنی که در تجمع اعتراضی در تاریخ ۲۰ مردادماه سالجاری در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی بازداشت شده بودند به اتمام رسیده و این فعالان مدنی طی امشب یا فردا به بند امنیتی ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهد منتقل خواهند شد. همچنین “هاشم رجائی”, از فعالان مدنی که در جریان تجمع اعتراضی به همراه ۱۴ تن دیگر از فعالان مدنی بازداشت شده بود وی در حال حاضر در بند ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهد که متعلق به وزارت اطلاعات می باشد بسر میبرد. پیش از این به خانواده هاشم رجائی توسط اداره اطلاعات مشهد اعلام شده بود که در صورت تامین وثیقه می تواند بطور موقت آزاد شود که پس از تامین وثیقه و مراجعه خانواده “هاشم رجائی” به شعبه بازپرسی ۹۰۳ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به ضمن ممانعت از تودیع وثیقه نسبت به گفته از قبل اعلام شده توسط اداره اطلاعات مشهد اعلام بی اطلاعی کردند. 

این منبع مطلع پیرامون وضعیت کمال جعفری یزدی, از دیگر فعالان مدنی امضا کننده بیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسی که از بابت پرونده ای دیگر اخیرا به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده گفت, وی در حال حاضر در بند ۳ مشاوره زندان وکیل آباد مشهد بسر می برد. 

لازم به ذکر است؛ “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, در پی یورش توام با خشونت و ایجاد رعب و وحشت ۸ تن از ماموران اداره اطلاعات مشهد بدون ارائه حکم قضائی مبنی بر ورود به منزل, بازداشت و پس از تفتیش منزل توام با ضرب و شتم این فعال مدنی در حضور خانواده و فرزندانش بازداشت شده بود. 

“عباس واحدیان شاهرودی” در حالی صورت گرفت که وی از جمله امضا کنندگان ۲ بیانیه موسوم به ۱۴ فعال مدنی و سیاسی جهت استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است و این نگرانی که وی پس از حضور در جلسه بازپرسی بازداشت شود موجی از نگرانی را در خانواده وی ایجاد کرد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بامضمون, چهارده فعال مدنی؛ اعمال رفتارهای امنیتی و قهرآمیز در سایه نبود آزادی بیان در ایران, به شرح وضعیت ۱۴ فعال مدنی که در طی ۲ بیانیه اول خواستار استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی شده بودند را اطلاع رسانی کرده بود. 

ظهر روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه  بازنشسته و فعال ساکن مشهد, در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی؛ جواد لعل محمدی, محمد حسین سپهری, محمد نوری زاد, غلامحسین بروجردی و مرتضی قاسمی, حوریه فرج زاده, هاشم خواستار و فاطمه سپهری, عبدالرسول مرتضوی و پوران ناظمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند. 

بازداشت این فعالان مدنی در حالی صورت گرفت که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران, با انتشار گزارشی بازداشت این فعالان مدنی در جریان تجمع اعتراضی مسالمت آمیز که بر مبنای اصل ۲۷ قانون اساسی میباشد را تعبیر به “ایجاد ناامنی” و”ارتباط با گروههای برانداز”سپس بازداشت این افراد کرد. 

تعبیر “ایجاد ناامنی” و “ارتباط با گروههای برانداز” از سوی رسانه های وابسته به ارگانهای امنیتی از آن بابت است که در میان افراد بازداشت شده ۵ تن از این افراد از جمله چهارده تن از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران هستند که با انتشار ۲ بیانیه در تاریخ های ۲۱ خرداد و ۸ تیر ماه سالجاری, خواستار استعفای “علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی شده بودند.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, در مصاحبه با زهرا ناظوری, همسر عبدالرسول مرتضوی پیرامون آخرین وضعیت این فعال مدنی در بند اطلاع رسانی کرده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای ۲۲ مردادماه و ۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, با انتشار۲  گزارش, از اعتصاب غذا و محرومیت از حق دسترسی به دارو و درمان این فعالان مدنی در بازداشت که در حال حاضر در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر می برند اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, “زهرا جمالی”, فعالی مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای “علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی موسوم به بیانیه ۱۴ تن از زنان فعال مدنی در حالی که در منزل خواهرش بود در پی یورش ماموران امنیتی به آن مکان بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت زهرا جمالی, در حالی صورت گرفت که در تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۹۸, “نرگس منصوری”, از امضا کنندگان این بیانیه در هنگام بازگشت از محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

همچنین در تاریخ ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, “شهلا جهانبین”, شهروند ساکن تهران و از دیگر امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن در پی مراجعه ۵ تن از ماموران وزارت اطلاعات به منزل پدری اش, پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل؛ دو دستگاه گوشی تلفن همراه, وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

در ادامه بازداشت این فعالان مدنی, در تاریخ ۳۱ مردادماه ۱۳۹۸, “شهلا انتصاری”, شهروند ساکن رشت و مددکار اجتماعی و از دیگر امضا کنندگان بیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی زن, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این کنشگر مدنی در باغی که در شهرستان رشت متعلق به وی بوده توسط ماموران امنیتی صورت گرفت.

همچنین در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸, گیتی پورفاضل, وکیل بازنشسته دادگستری و فعال مدنی که از جمله امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن برای استعفای علی خامنه ای توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

عصر چهارشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “رضا مهرگان”, فعال مدنی و از اعضای امضا کننده بیانیه استعفای علی خامنه ای, موسوم به بیانیه ۱۴ فعال مدنی و سیاسی در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شهرستان رامسر به محل سکونت وی که در یکی از روستاهای این شهرستان بود با رفتاری خشن پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت شد.

در ساعات پایانی سه شنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, “زرتشت احمدی راغب”, فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای در پی یورش توام با خشونت ۵ تن از ماموران مسلح وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی واقع در شهرستان شهریار پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی, این فعال مدنی را بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین روز بعد از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهریار منتقل شد و به مدت ۳ روز توسط بازجویان اداره اطلاعات شهرستان شهریار در ۳ محرو فعالیتهای وی در فضای رسانه ای, تحصن های اعتراضی این فعال مدنی در اعتراض به اخراج وی از سازمان آتش نشانی و همراهی ۱۴ کنشگر مدنی در امضای بیانیه استعفای علی خامنه ای مورد بازجوئی قرار گرفت. زرتشت احمدی راغب در حال حاضر با احتساب امروز یازدهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشته است. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, در گفتگویی با سهیلا سهیلی, همسر زرتشت احمدی راغب پیرامون عدم امکان تماس وی با خانواده و محرومیت آنها از هرگونه ملاقات و یا حتی تماس تلفنی از سوی زرتشت احمدی راغب را اطلاع رسانی کرده بود.

همچنین در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, صدیقه مالکی فرد, همسر هاشم خواستار, فعال مدنی , از بازداشت شدگان مشهد در گفتگوئی با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون آخرین وضعیت همسر خود هاشم خواستار اطلاع رسانی کرده بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان وعقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که بازداشت گسترده این فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی استید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: