چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

محرومیت داوود رضوی، فعال کارگری محبوس در زندان تهران‌ بزرگ از حق درمان

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، داوود رضوی، فعال کارگری محبوس در زندان تهران بزرگ از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، امروز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، داوود رضوی، فعال کارگری محبوس و بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ، در پی ممانعت از اعزام آندوسکوپی و کولونوسکوپی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان، محروم و بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد.

براساس این گزارش، داوود رضوی از بیماری مزمن معده در رنج است و خانواده اش برای روز سه شنبه ۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، برای آندوسکوپی و کولونوسکوپی در یکی از مراکز درمانی تخصصی تهران نوبت گرفته‌ بودند اما اما به دلایل نامشخصی مسئولان زندان به آنها اعلام کردند نمی توانند این فعال کارگری را به بیمارستان مذکور اعزام کنند و از داروهایی که ۴۸‌ساعت قبل از انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی مورد مصرف وی می بایست قرار می گرفت را به داوود رضوی ندادند.

علاوه بر این، داوود رضوی از مشکلات درد دندان نیز در رنج است و لثه های وی دچار خونریزی شده اما از اعزام وی به هرگونه مرکز درمانی خارج از زندان ممانعت شده است.

لازم به اشاره است، داوود رضوی، در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شده و علیرغم ارجاع پرونده این فعال کارگری به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، اما در پی مراجعه خانواده وی به دفتر شعبه مذکور در دادگاه انقلاب تهران و درخواست مرخصی درمانی اما موافقت نشده بطور بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ محبوس و لز حقوق اولیه یک متهم برای رفع بلاتکلیفی و دسترسی به خدمات پزشکی محروم است. 

بازداشت، داوود رضوی مرتبط با پرونده ای است که پیشتر رضا شهابی و حسن سعیدی، دو تن از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی به سبب آن بازداشت‌ و پس از تحمل چند ماه بازجوئی و فشارهای امنیتی در بند ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شدند.

در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، چهار تن از ماموران وزارت اطلاعات با یورش به منزل شخصی داوود رضوی، پس از تفتیش منزل برخی وسائل شخصی از این فعال کارگری و خانواده او را توقیف کردند و با توجه به عدم حضور او در منزل موفق به بازداشت وی نشدند و این فعال کارگری از آن زمان در یکی از شهرهای شمالی ایران بسر می برد.‌

داوود رضوی، در تاریخ ۱۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، به همراه رضا شهابی، حسن سعیدی و چند تن از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به پلیس امنیت به نیابت از شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار و به علت فعالیتهای کارگری مسالمت آمیز از جمله تشکیل تجمعات کارگری و کمپین هایی در جهت نافرمانی مدنی رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران،  تهدید به پرونده سازی شده بودند.‌

داوود رضوی، در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹، پس از برگزاری جلسه بازپرسی در شعبه ۲ دادسرای امنیت تهران از بابت اتهامات مطروحه بر علیه این فعال کارگری تبرئه شد.‌

همچنین این فعال کارگری، در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۸، به همراه شانزده تن از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، به دستور محمد نصیرپور، بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین، به مقر پلیس امنیت تهران، احضار و پس از بازجوئی و تهدید به پرونده سازی شده بود.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی – کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال کارگریفعال حقوق بشر در ایرانفعالان کارگریفعالان کارگری در ایرانفعالان کارگری،محاکمه فعالان کارگری در ایرانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از درمانمحرومیت زندانیان از حق درمانمرخصی زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در ایران،هیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحداحضار فعالان کارگری در ایراناعضای سندیکای شرکت واحدبازجویی از فعالان کارگریبازداشتبازداشت فعالان کارگریبازداشت فعالان کارگری در ایرانبازداشت بلاتکلیفبازداشت بلاتکلیفیبازداشت بلاتکلیفی شهروندانحق درمانحقوق بشرحقوق بشر در ایران،داوود رضویداوود رضوی فعال کارگریداوود رضوی سندیکای شرکت واحدداوودرضویداوودرضوی فعال کارگریداوودرضوی سندیکای شرکت واحدداود رضویداود رضوی فعال کارگریداود رضوی سندیکای شرکت واحدداودرضویداودرضوی فعال کارگریداودرضوی سندیکای شرکت واحدرضاشهابی سندیکای شرکت واحدزندان تهران بزرگزندانی سیاسیسندیکای شرکت واحدسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.