•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت شدگان ۵ دی: محکومیت پیام بیدرود به تحمل ۳ سال حبس تعزیری

0
581

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران با صدور حکمی بر علیه کاک پیام بیدرود, از بازداشت شدگان ۵ دی ماه سالجاری در تهران و در جریان مراسم چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه در تهران را از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی” و “تبلیغ علیە نظام” در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این شهروند پیش از این و در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری هم بازداشت شده بود و پس از تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, کاک پیام بیدرود, فعال مدنی اهل کرمانشاه, ساکن زنجان و محبوس در زندان اوین, که جهت شرکت در مراسم پویا بختیاری در تاریخ ۵ دی ماه سالجاری به تهران آمده بود و در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان, از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی” و “تبلیغ علیە نظام” در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: پیام بیدرود, فعال مدنی اهل کرمانشاه و ساکن زنجان که در حال حاضر در زندان اوین می باشد و در جریان مراسم چهلم کشته شدگان تظاهرات آبان ماه امسال در بهشت سکینه کمالشهر کرج از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران با ۲ اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی” به تحمل ۳ سال زندان محکوم شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “پیام بیدرود در آبان ماه و در جریان تظاهرات اعتراضی آبان ماه هم بازداشت شده بود و پس از ۳ روز بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شده بود و در حال حاضر بازپرس و دادگاه انقلاب با تودیع قرار وثیقه برای آزادی موقت وی مخالفت می کنند”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “بازداشت ۳ نفر در جریان برگزاری مراسم ۵ دی ماه در کرج و کرمانشاه”, بازداشت کاک پیام بیدرود را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, که در تاریخ ۵ دی ماه در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج, مکانی که پویا بختیاری یکی از این جانباختگان مدفون شده بود برگزار شد علاوه در بهشت سکینه در سایر شهرها هم محیطی توام با حضور گسترده نیرهای انتظامی و امنیتی برقرار شده بود که در این میان تعداد بسیاری از شهروندان در جریان این مراسم از سوی نیروهای امنیتی در کمالشهر و سایر شهرهای کشور پس از بازداشت با پرونده سازی ارگانهای امنیتی با کماکان در بازداشت هستند و یا در انتظار ابلاغ تاریخ جلسات دادرسی خود هستند. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعالان مدنی در ایرانمحاکمهنقض حقوق بشر در ایرانچهلم کشته شدگانچهلم پویا بختیاریچهلم پویا بختیاری در ۵ دیچهلم جان باختگانچهلم جانباختگانچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸چهلم در گذشتنافرمانی مدنی شهروندان در ایرانکمالشهرکمالشهر کرجکمالشهر در کرجکاک پیام بیدرود۵ دی ماه ۱۳۹۸۵ دی ماه سال ۱۳۹۸پیام بیدروداجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاستان کرمانشاهاعتراضات ۵ دیبهشت سکینهبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندانبازداشت شدگان چهلمبازداشت شدگان چهلم نوید بهبودیبازداشت شدگان ۵ دیبازداشت شدگان ۵ دی ماه سال ۱۳۹۸ در ایرانبازداشت شدگان ۵ دیماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸بازداشتشدگان ۵ دی ماهتجمعات ۵ دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی ۵ دی ماه ۱تجمعات اعتراضی ۵ دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸حقوق شهروندی در ایرانحکم حبس تعزیریحبسحبس تعزیریدادگاه انقلاب تهرانزندان اوینزندانی سیاسیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان زنجانشعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکمصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.