چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

شش فعال محیط زیست پس از اتمام مرخصی به زندان اوین بازگشتند

0
159

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، شش فعال محیط زیست زندانی سیاسی، پس از اتمام دوران مرخصی نوروزی برای سپری کردن ادامه حبس خود به زندان اوین بازگشتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، هومن جوکار، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، سام رجبی، نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی، شش تن از فعالان محیط زیست و زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی ۵ روزه خود برای سپری کردن ادامه حبس، به زندان اوین بازگشتند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”با توجه به اینکه مدت مرخصی این فعالان محیط زیست، ۵ روزه اعلام شده بود لذا این فعالان محیط زیست پس از اتمام دوران مرخصی و مخالفت دادستانی با تمدید آن، برای سپری کردن ادامه حبس خود به زندان اوین بازگشتند.” 

لازم به اشاره است، هومن جوکار، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، سام رجبی، نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی، در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، پس از تودیع وثیقه به مرخصی ۵ روزه اعزام شده بودند. 

از میان این ۶ فعال محیط زیست، در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، نیلوفر بیانی به مرخصی اعزام و در مدت زمان بسیار کوتاه، به زندان اوین بازگشته بود و از سوی دیگر در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، سام رجبی، به مرخصی کوتاه مدت اعزام و این فعال محیط زیست، اوایل اسفند ماه ۱۴۰۱، برای تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگشته بود. 

لازم به اشاره است، سام رجبی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی به همراه مراد طاهباز، در پرونده ای موسوم به فعالان محیط زیست، در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، از بابت اتهام (همکاری با ایالات متحده آمریکا به عنوان دولت متخاصم)، در مجموع به تحمل ۵۸ سال حبس تعزیری، و سایر مجازاتهای تکمیلی محکوم شدند و این حکم در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید و به هریک از شهروندان در زندان اوین، ابلاغ شد.

در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸، سی و ششمین جلسه دادرسی بر پرونده این ۸ فعال محیط زیست، با ارائه آخرین دفاعیات از سوی سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه پس از اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شده بود. 

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، دارای ۸ متهم بود که ۴ نفر از آنها به اتهام (افساد فی الارض)، ۳ نفر به اتهام (جاسوسی) و ۱ نفر به اتهام (همکاری با دوول متخاصم) متهم شدند اما در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸، محمدحسین آغاسی یکی از وکلای متهمان این پرونده  اعلام کرده بود اتهام (افساد فی الارض) که می توانست منجر به صدور حکم اعدام برای متهمان این پرونده بشود از مجموع اتهامات ۴ نفر از متهمان این پرونده حذف شد و و همچنین این وکیل دادگستری از برگزاری جلسه دادرسی به اتهامات سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، خبر داده بود. 

جلسات اول، دوم، سوم, چهارم و پنجم رسیدگی به پرونده هومن جوکار، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، سام رجبی، نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی، از بابت رسیدگی به اتهام (جاسوسی از مراکز نظامی) به ترتیب در روزهای ۱۰، ۱۳، ۲۳، ۲۴ و ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷، به صورت غیرعلنی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران  به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شده بود. در این جلسات کیفرخواست پرونده که به گفته سید کاظم حسینی، وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده بیش از ۳۰۰ صفحه است، توسط نماینده دادستان تهران قرائت شده بود. 

یک منبع آگاه، در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، از جزئیات بدرفتاری با این افراد در زندان که به خاطر نگرانی از اقدامات تلافی‌جویانه ماموران اطلاعات در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود:”برخی از این فعالان محیط زیست ماه‌ها تحت بازداشت در سلول انفرادی و (شکنجه روانی)، (تهدید به قتل)، (تهدید به تزریق دارو‌های توهم‌زا) و (تهدید به دستگیری و قتل اعضای خانواده خود) قرار داشتند.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۳۹۷، با انتشار گزارشی بنقل از خبرگزاری ایسنا از تبرئه سام رجبی، یکی از ۸ متهم این پرونده از اتهام جاسوسی خبر داد. محمد حسین آقاسی وکیل مدافع سام رجبی ضمن اعلام خبر تبرئه وی از این اتهام گفته بود؛ سام رجبی فقط با اتهام (اجتماع و تبانی به جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی) روبه‌ رو است که در دادگاه به آن رسیدگی خواهد شد.

همچنین، در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۷، حقوق بشر در ایران در گزارشی، سوابق و مجموعه فعالیتهای هر هشت متهم این پرونده را گردآوری کرده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هازندانی سیاسیفعال محیط زیستامیر حسین خالقیزندانی سیاسی سام رجبیفعال محیط زیست هومن جوکارزندانی سیاسی سپیده کاشانیحقوق بشر در ایرانهومن جوکارطاهرقدیریانفعال محیط زیست نیلوفربیانیامیرحسین خالقی زندانی سیاسیمرخصی زنان زندانی سیاسیفعالان محیط زیستسام رجبیزندانی سیاسی نیلوفر بیانیامیرحسین خالقی فعال محیط زیستزندانیان سیاسیامیرحسین خالقیهومن جوکار فعال محیط زیستزندانی سیاسی نیلوفربیانیفعال محیط زیست امیرحسین خالقینقض حقوق شهروندی در ایرانطاهر قدیریانمرخصی زندانیان سیاسیفعال محیط زیست نیلوفر بیانیزندانی سیاسی امیرحسین خالقیمرخصی زندانینیلوفر بیانیسام رجبی فعال محیط زیستفعال محیط زیست سام رجبیزندانی سیاسی طاهر قدیریانحقوق بشرسپیده کاشانیسپیده کاشانی فعال محیط زیستهومن جوکار زندانی سیاسیفعال محیط زیست طاهرقدیریانزندان اوینحقوق شهروندی در ایراننیلوفربیانیسام رجبی زندانی سیاسیزندانی سیاسی هومن جوکارسپیده کاشانی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: