•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

توحید امیرامینی، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
715

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، توحید امیرامینی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از تودیع وثیقه به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، توحید امیرامینی، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی » است.

این زندانی سیاسی از زمان بازداشت به مرخصی اعزام نشده بود و طی مدت ۲۲ ماه در زندان اوین دوران حبس تعزیری خود را سپری می کرد. 

در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، با صدور و ابلاغ بخشنامه کاهش مجازات زندانیان پرونده توحید امیرامینی برای دومین بار توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بررسی و این فعال ملی مدنی با کاهش محکومیت حبس تعزیری از ۷ سال و ۶ ماه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

توحید امیر امینی، در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, توحید امیر امینی ضمن تبرئه از اتهام “تبلیغ علیه نظام”, فقط از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۷ سال , ۶ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

 این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی، در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” نیز به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادرسی به پرونده توحید امیر امینی, در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” با حضور هر ۲ نفر این افراد و کارشناسان وزارت اطلاعات برگزار شده بود. 

 توحید امیر امینی,  در شامگاه ۱ اسفند ۱۳۹۷ به همراه دیگر هم پرونده ای خود کیانوش اصلانی، در میدان انقلاب تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند. دو ساعت بعد از بازداشت این افراد, ماموران وزارت اطلاعات به محل کار توحید امیر امینی مراجعه کرده و آنجا را بطور کامل مورد تفتیش قرار داده بودند. پس از تماس تلفنی کوتاهی که کیانوش اصلانی در دومین روز بازداشت با خانواده خود داشت مشخص شد به زندان اوین و بند ۲۰۹ منتقل شده اند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه کیانوش امیر اصلانی در تاریخ ۱۴ فروردین ماه و توحید امیر امینی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین به بند ۴ در این زندان منتقل شدند.

جلسه ابلاغ کیفرخواست توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, پس از حضور هر ۲ نفر این افراد در محل شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود و به هر ۲ نفر آنها یک نسخه کپی شده از کیفرخواست تحویل گردیده بود و به آنها ابلاغ شده بود که برای تاریخ ۱ تیر ماه جلسه دادرسی بر پرونده مفتوحه آنها برگزار خواهد شد. 

 کیانوش اصلانی قوجه بیگلو,  دانشجوی مقطع فوق لیسانس رشته مهندسی عمران دانشگاه آزاد تهران و “توحید امیر امینی” به علت فعالیت کاری و شغلی ساکن تهران است. 

توحید امیر امینی دارای سوابق متعدد فعالیت و بازداشت است، از جمله می توان به بازداشت او در مراسم قلعه بابک و همین طور محاکمه او به دلیل روشن کردن شمع برای حادثه دیدگان قطار تبریز-مشهد اشاره کرد.

 همچنین بابت دو مورد اتهامی جداگانه در خصوص اعتراض به برنامه تلویزیونی فیتیله که بسیاری معتقد بودند در آن به ترک‌های ایران اهانت شده است و همینطور نمایش یک پلاکارد در حمایت از عباس لسانی، دیگر فعال مدنی دربند به مجموعا ۶ ماه حبس و شلاق محکوم شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران بر مبنای اسنادی بین المللی حقوق بشر ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض, ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برچسب هازندانی سیاسی زندانی عقیدتیمحرومیت از حق مرخصیسرکوب شهروندان ترک در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذری در ایرانبازداشت فعالان ترک آذربایجانینقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینمرخصی به زندانیانشهروندان شهروندان آذریسرکوب شهروندان ترک ایرانتوحیدامیرامینی زندانی سیاسیتوحید امیرامینی فعال آذربایجانیزندانیزندانیان سیاسیفعالان ترکزندانیان سیاسی در ایرانفعال ترک اذربایجانیفعالان ترک آذبایجانی در ایرانبازداشت فعالان ترکفعالان ترک اذربایجانیفعال ترک شهرستان اردبیلزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیحق مرخصی زندانیان سیاسیفعالان ترک اذریشهروندان ترک ایرانتوحیدامیرامینی فعال ترکتوحید امیرامینی فعال ملی مدنیزندانی سیاسیفعال ترک آذریتوحید امیر امینیفعال ترک زبانسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانبازداشت شهروندان آذری در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانفعالان ترک آذری ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیتوحیدامیرامینی فعال ملی مدنیزندانی سیاسی توحید امیرامینیزندانی عقیدتیفعال ترک اذریسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ترک آذربایجانفعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانشهروندان آذریسرکوب فعالان ترکتوحیدامیرامینیمرخصی زندانیان سیاسی در ایرانفعالان ترک آذری در خویشهروندان ترک ساکن اردبیلتوحیدامیرامینی فعال ترک آذریمحاکمه شهروندان ترک در دادگاهزندانیان سیاسی و عقیدتیاخبار زندانیان سیاسیفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان ترکبند زندانیان سیاسی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در ایرانحق مرخصی زندانیفعالان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک زبانفعال ترک توحید امیر امینیحق مرخصی زندانی سیاسیشهروندان آذری زبانبازداشت شهروندان ترکتوحیدامیرامینی فعال ترک آذربایجانیفعال ترک توحید امیرامینیاخبار زندانیان عقیدتیسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانمرخصی زندانیانشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در ایارنتوحید امیر امینی فعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی علی واثقیشهروندان آذری ایرانشهروندان ترکتوحید امیرامینی فعال ترکفعال آذری توحید امیرامینیحق مرخصیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان آذریزندانی سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیفعالان ترک در ایرانمرخصی زندانیان سیاسیفعال ترک آذربایجانی در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعال ملی مدنی توحید امیر امینیحق مرخصی زندانیان در ایرانمحاکمه شهروندان آذریشهروندان ترک آذریتوحید امیرامینی فعال ترک آذریفعال ترکشهروندان ترک در ایرانسرکوب فعالان ترک آذریتوحید امیرامینیشهروندان آذری در ایرانحق درمان زندانیان در ایرانشهروندان ترک زبان در ایرانفعال ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیفعالان ترک اردبیلمحاکمه شهروندان ترکشهروندان ترک تبریزتوحید امیرامینی فعال ترک آذربایجانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.