•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

حکم شلاق رسول طالب مقدم, فعال کارگری اجرا و سپس برای تحمل حبس بازداشت شد

0
422

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, حکم شلاق رسول طالب مقدم, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به اجرا در آمد. این فعال کارگری طی روزهای اخیر جهت اجرای حکم شلاق و حبس از سوی شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران تهدید به ضبط وثیقه اش شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, حکم شلاق رسول طالب مقدم, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از حضور در شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران اجرا و سپس برای تحمل ۲ سال حبس تعزیری بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. این فعال کارگری با توجه اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق بر بدن وی در وضعیت جسمانی نامناسبی بسر می برد و از حق درمان محروم است. این فعال کارگری توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران به تحمل ۲ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به منطقه آفرایز از توابع شهرستان سده واقع در خراسان جنوبی و همچنین ۲ سال محرومیت استفاده از تلفن همراه هوشمند و منع عضویت در احزاب و دسته جات و گروههای سیاسی و اجتماعی محکوم شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه به فشارهای امنیتی و تهدید به بردار رسول طالب مقدم بعنوان وثیقه گذار مبنی بر مراجعه رسول طالب مقدم به زندان اوین و اجرای حکم شلاق و حبس تعزیری امروز این فعال کارگری به همراه همسرش به شعبه ۱ اجرای احکام زندان اوین مراجعه کرد که به دستور محمدمهدی براعه, حکم ۷۴ ضربه شلاق رسول طالب مقدم اجرا شد و پس از آن در حالی که وی بر اثر ضربات شلاق دچار زخم و مشکلات پوستی در پشتش شده بود برای تحمل ۲ سال حبس تعزیری و پس از آن ۲ سال تبعید راهی بند قرنطینه زندان اوین شد”. 

این منبع مطلع در ادامه همچنین افزود: “اجرای حکم شلاق بنا به روال موجود باید پس از اتمام حکم حبس اجرا شود اما اجرای احکام دادسرای امنیت به محض حضور رسول طالب مقدم حکم شلاق وی را اجرا و این فعال کارگری در حال حاضر در قرنطینه زندان اوین در وضعیت جسمانی وخیمی قرار دارد و از حق ملاقات و تماس تلفنی با خانواده و نزدیکانش محروم شده است”. 

در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, رسول طالب مقدم, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۲ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به منطقه آفرایز از توابع شهرستان سده واقع در خراسان جنوبی و همچنین ۲ سال محرومیت استفاده از تلفن همراه هوشمند و منع عضویت در احزاب و دسته جات و گروههای سیاسی و اجتماعی محکوم شد که این حکم عیناً توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شد. 

رسول طالب مقدم, در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از انتقال به مقر پلیس امنیت به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال کارگری با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع یک قرار وثیقه به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان و یک قرار کفالت به مبلغ ۳۰ میلیون تومان در تاریخ  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, پس از تفهیم اتهام از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شده بود. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار بیانیه ای فراخوانی خواستار آزادی بی قید و شرط فعالان کارگری و مدنی ; ندا ناجی, عاطفه رنگریز و آنیشا اسداللهی و فعال رسانه ای و روزنامه نگار مرضیه امیری و لغو همه اتهامات امنیتی وارده به آنها شده بود. در این فراخوان به نگهداری طولانی مدت این افراد در سلول های انفرادی اشاره شده و از آن به عنوان ناقض قانون “نلسون ماندلا” و مصداق شکنجه، برخوردهای بیرحمانه و تحقیرآمیز یاد شده است. ضرب و شتم آنیشا اسداللهی در زمان بازداشت اول و تفتیش وسائل شخصی وی و خانواده اش در هنگام بازداشت دوم، نگه داری عاطفه رنگریز و ندا ناجی در زندان قرچک ورامین در کنار زندانیان سایر جرایم و نگهداری مرضیه امیری در سلول های انفرادی برای بیش از یک ماه از دیگر نکاتی است که در این بیانیه به آن پرداخته شده است.

همچنین در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه کارگران بخش خصوصی کانادا, “یونیفور” به نمایندگی از ۳۱۵ هزار تن عضو این مجموعه کارگری با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت فعالان کارگری که در این این تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر بازداشت شده بودند  ابراز نگرانی کرد و بازداشت این افراد در آن تجمع اعتراضی را ناشی از نگاه تبعیض آمیز حکومت جمهوری اسلامی در ایران به کارگرانی که بدون هیچگونه طمع سیاسی و فقط به صرف مطالبات خود اعتراض می کنند دانست. 

 

 

برچسب هافعال کارگریفعال کارگری در ایرانفعال کارگری رسول طالب مقدمفعالان کارگریفعالان کارگری در ایرانمحمدمهدی براعهنقض حقوق کارگران در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی کارگراننقض حقوق شهروندی کارگران در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحدهیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانکارگران شرکت واحد شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهاجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای احکام زندان اویناجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم شلاقاجرای حکم شلاق رسول طالب مقدماجرای حکم شلاق رسول طالب زادهاخبار نقض حقوق بشر در ایراناعضای سندیکای شرکت واحدحکم شلاقرسول طالب مقدمرسول طالب زاده فعال کارگریسندیکای کارگران شرکت واحدسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهسندیکای شرکت واحدسندیکای شرکت واحد اتوبوسرانیسندیکاری کارگران شرکت واحدسرکوب کارگرانسرکوب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران ایرانیسرکوب کارگران در ایرانسرکوب کارگران در جمهوری اسلامیشکنجهشکنجه زندانیان در ایرانشکنجه شهروندان در ایرانشرکت واحدشرکت واحد اتوبوس رانیشرکت واحد اتوبوسرانیشرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: