•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: صدور حکم حبس تعزیری برای یک تن در کرمانشاه

0
182

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرمانشاه با صدور دادنامه ای, رسول کریمی, شهروند ساکن این شهرستان و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, رسول کریمی, شهروند ساکن استان کرمانشاه و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, که پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرمانشاه محاکمه شده بود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش, اتهام منتسب شده به رسول کریمی در این پرونده “اقدام علیه امنیت ملی”, عنوان شد و این شهروند در حالی که پس از بازداشت از دسترسی به وکیل و سایر حقوق یک متهم محروم بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی با اتهام مذکور مود تفهیم قرار گرفت. 

لازم به ذکر است, این شهروند ساکن استان کرمانشاه, در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, که در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در شهرهای کشور برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع قرار وثیقه در اسفند ماه ۱۳۹۸, بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی  بازداشت دستکم ۲۵۰ نفر در استان کرمانشاه در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ از سوی نیروهای امنیتی را اطلاع رسانی کرده بود. در آن گزارش, علی اکبر جاویدان”, فرمانده نیروی انتظامی کرمانشاه ضمن اعلام تعداد بازداشت شدگان در این این استان میانگین سنی افراد بازداشت شده را بین ۲۰ تا ۳۵ سال سن اعلام کرده بود. 

در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی دیگر از بازداشت و بیخبری از دستکم ۴ نفر در غرب استان تهران که در جریان تجمعات اعتراضی که با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گسترش تورم و گرانی کالا و خدمات برگزار شده بود از سوی ماموران امنیتی با عناوین اتهامی “اغتشاشگر” و “اوباش” اطلاع داده بود. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است. 

 

برچسب هامحاکمهمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸نقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیتی ملیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان کرمانشاهاعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات مسالمت آمیزتظاهرات مسالمت آمیز در ایرانتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات خیابانی در ایرانتظاهرات در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب کرمانشاهدادگاه انقلاب استان کرمانشاهدادگاه انقلاب در استان کرمانشاهرسول کریمیرسول کریمی استان کرمانشاهسرکوب شهروندان در ایرانشعبه یک دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه۱دادگاه انقلاب کرمانشاهصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: