سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

انتقال صبا کردافشاری، زندانی سیاسی به زندان قرچک ورامین

0
1047

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، صبا کردافشاری، زندانی سیاسی و از معترضان به حجاب اجباری از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، صبا کردافشاری، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین بدون اطلاع قبلی بطور ناگهانی به زندان قرچک ورامین منتقل شد. این زندانی سیاسی در مجموع به تحمل۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای ۱۵ سال از آن به عنوان مجازات اشد قابل اجراست. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “صبا کردافشاری، پیش از ظهر امروز بدون اطلاع قبلی از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در زمانی که وی را برای انتقال به خارج از بند زنان زندان اوین منتقل کردند راحله احمدی، صبا که در حال سپری کردن حبس تعزیری ۲ سال و ۷ ماهه خود است در خواست کرد که وی را به همراه دخترش به زندان قرچک منتقل کنند اما به گفته ماموران دستور انتقال از طرف دادستانی تهران و فقط برای انتقال صبا کردافشاری صادر شده است.”

لازم به ذکر است، انتقال صبا کردافشاری، با استناد به بند ب از ماده ۷ آيين نامه اصل تفکیک جرائم و طبقه بندى زندانيان مصوب ۹ آذر ماه ۱۳۸۵، صورت گرفته  که براساس این ماده زندانیان با محکومیت در یکی از جرایم عمومی که متوجه صبا کردافشاری می‌شود صورت گرفته است اما به دفعات شاهد این هستیم که پس از انتقال زندانیان به زندان قرچک آنها بدون رعایت اصل تفکیک جرائم با زندانیان جرائم غیرسیاسی دوران حبس را سپری می کنند.

در تاریخ  ۵ آذر ماه ۱۳۹۸, صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری، از بابت اتهامات اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب, اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, از بابت اتهامات مذکور در مجموع به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد. در خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از تغییر غیرقانونی مفاد دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم ۱۵ سال حبس تعزیری صبا کردافشاری از بابت اتهام « اشاعه فساد و فحشا » که پیشتر از بابت آن تبرئه شده بود مجددا در پرونده این زندانی سیاسی گنجانده شد. این زندانی سیاسی در حال حاضر حبس تعزیری ۲۴ ساله خود را در حالی که با روندی غیر معقول و دور از رعایت حق دادرسی عادلانه به آن محکوم شد سپری می کند اما چنانچه اشتباه فاحش قضائی در آن پرونده اصلاح شود حبس تعزیری صباکردافشاری به ۹ سال کاهش پیدا می کند. 

لازم به ذکر است؛ “صبا کردافشاری”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, محبوس در بند زنان زندان اوین که در تاریخ ۲۸ مردادماه سالجاری, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” مورد محاکمه قرار گرفته بود از بابت ۳ اتهام: “اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب”, “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در مجموع به تحمل ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره روز جاری به حسین تاج وکیل مدافع صبا کردافشاری, ابلاغ شد. 

این فعال حقوق زنان و معترض به حجاب اجباری, در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, به همراه “سیما انتصاری” از زنان درویش و “مژگان کشاورز”, “یاسمن آریانی”, “منیره عربشاهی”, از دیگر فعالان مدنی و حقوق زنان و معترضان به حجاب اجباری از بند زنان زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند. 

انتقال این زنان زندانی سیاسی از زندان قرچک به زندان اوین در حالی صورت گرفت که این افراد در طی دوران بازداشت و حبس خود با انواع و اقسام درگیریها با زندانیان جرائم غیر سیاسی دست و پنجه نرم کردند. 

“صبا کردافشاری”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, در ساعات اولیه روز ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸, بدنبال مراجعه ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از ارائه حکم بازداشت از سوی مراجع قضائی, بازداشت و سپس به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران منتقل شده بود و تا به امروز سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ در سلول انفرادی در بازداشتگاه مذکور نگهداری شده بود. 

این فعال حقوق زنان, در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, پس از انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۱ تهران موسوم به “دادسرای ارشاد” از بابت اتهامات؛ “اشاعه فحشا و فساد از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدن حجاب در خیابان”, “تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با گروههای معاند و طرح «طراحان» براندازی نرم” و “اجتماع و تبانی علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه های خارجی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. پس از تفهیم اتهام برای این فعال مدنی  قرار بازداشت به مدت ۱ ماه صادر شد. که حسب قانون ۱۰ روز از مدت ۱ ماه را می‌بایست در سلول انفرادی سپری می‌کرد. 

وی در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تکمیل پرونده تا زمان شروع جلسات دادرسی از  سلول انفرادی پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. 

 صبا کردافشاری, پیش از این و در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۷, به همراه یاسمن آریانی از دیگر فعالان مدنی بازداشت شده در تجمعات اعتراضی مرداد ماه ۱۳۹۷ به اتهامات؛ «اجتماع  و تبانی علیه امنیت ملی» از طریق «شرکت در اعتراض بدون مجوز مختل‌کننده‌ نظم عمومی» از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال مدنی, پس از سپری کردن بیش از نیمی از دوران حبس ۶ ماهه خود در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۸, به همراه ۶ تن دیگر از زندانیان سیاسی  محبوس در زندانهای تهران بزرگ و اوین  که مشمول آزادی  زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یکسال محکومیت داشتند  از بندهای مختلف این دو زندان آزاد  شده بود. 

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاحبس تعزیریفعال حقوق زنانتهدید حجاب اجباریقرچک ورامیننه به حجاب اجباریبند ۷ زندان قرچک ورامینحقوق بشر زندانیان سیاسیزندانیان زندان اوینتحصن زنان زندانی سیاسیصدور احکام حبس تعزیریزنان زندانی در زندان قرچک ورامینبند زنان زندانی سیاسیاخبارزنان زندانیحجاب اجباریاخبار زندانیان سیاسیبند زنان زندان اوینزندانیان سیاسی در ایرانصدور حکم حبس تعزیریاسامی زندانیان بند زنان زندان اوینقرچکزنان زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزنان زندانی در جمهوری اسلامیاعتصاب غذای زنان زندانی سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیزنان در ایرانزندانیان سیاسیسرکوب زنان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانبند یک زندان قرچکحجاب اجباری در ایرانفعالان حقوق زناناخبار سرکوب شهروندان در ایرانزنان زندانی سیاسیاجرای حبس تعزیریبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریمعترضان حجاب اجباری در ایرانانتقالنقض حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبند زنان در زندان قرچکبند یک زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینانتقال صبا کردافشاریانتقال زندانینقض حقوق بشربند ۲۰۹ زندان اوینسرکوب در ایراناندرزگاه ۸ زندان اوینمعترضان به حجاب اجباریاخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانانتقال زندانیانزندانیان سیاسی زندان اوینبند۱ زندان قرچک ورامینبند قرنطینه زندان قرچک ورامینانتقال زندانیان عقیدتی و سیاسیزنان زندانی در ایرانزندان قرچک ورامیناعتراض به حجاب اجباریبند 209 زندان اوینبند زنان زندان قرچکنقض حقوق بشر درایرانسرکوب معترضان به حجاب اجباری در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزندان اوین بند زنانبند زنان قرچک ورامیناخبار نقض حقوق بشردادسرای زندان اویناطلاعیه زنان زندانیبند۲۰۹ زندان اویننقض حقوق زنان در ایرانصدور حبس تعزیریبند زنان زندان قرچک ورامینفعالان حقوق زنان در ایرانحقوق زنان در جامعه ایرانفعالان حقوق زنان درایرانبند زنان در زندان قرچک ورامینزنان زندانی عقیدتیبند3 زندان قرچک ورامینزندانیان سیاسی و عقیدتیحقوق زنان در ایرانحقوق زنانزندان قرچکقانون حجاب اجباریمحکومیت به حبس تعزیریفعال حقوق زنان در ایرانبند زنان زندان قرچک ورامیناجرای حکم حبس تعزیریتحصن زنان زندانیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیانتقال زندانیان سیاسی در ایرانبندزنان زندان قرچک در ورامین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: