•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت علی نانوایی به تحمل حبس, شلاق و مجازات تکمیلی

0
287

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با صدور دادنامه ای علی نانوایی, فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران, وی را به تحمل حبس تعلیقی, شلاق با طول مدت تعلیق ۲ ساله و همچنین به رونویسی از ۳ جلد کتاب محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی نانوایی, فعال دانشجویی و دانشجوی رشته جامعه شناسی سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری طی حکمی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست احمد زرگر, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق که هر ۲ این محکومیتها با طول مدت تعلیق ۲ ساله می باشد محکوم شد.این فعال دانشجوئی همچنین  بعنوان مجازات تکمیلی به رونویسی از ۳ جلد کتاب محکوم شد.این حکم در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب صادر شده بود و در مرحله تجدیدنظرخواهی عیناً تائید شد. این حکم با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” مورد بررسی قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با ریاست احمد زرگر حکم صادره در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب بر علیه علی نانوایی را دائر بر ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق با طول مدت تعلیق ۲ ساله و بعنوان مجازات تکمیلی به  رونویسی از ۳ جلد کتاب را عیناً تائید کرد و این حکم روز گذشته به محمدعلی کامفیروزی وکیل علی نانوایی بصورت شفاهی ابلاغ شد”. 

در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۸, علی نانوایی, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست ایمان افشاری, به تحمل ۶ ماه حبس, ۷۴ ضربه شلاق که هر ۲ این محکومیتها با طول مدت تعلیق ۲ ساله می باشد و همچنین رونویسی از ۳ جلد کتاب بنامهای پسرک فلافل فروش، پایی که جا ماند و ۳ دقیقه در قیامت محکوم شده بود. 

این فعال صنفی دانشجویان و دانشجوی عصر دوشنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸, “علی نانوایی”, فعال دانشجوی و دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه تهران به هنگام خروج از دانشگاه توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هانقض حقوق دانشجویان در ایراننقض حقوق شهروندی دانشجویانکنفدراسیون دانشجویان ایرانیآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات دانشجویاناعتراضات دانشجویان در ایراناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت گسترده دانشجویانبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت علی نانواییتجمعات اعتراضی دانشجویان ایرانتظاهران دانشجویان در ایرانتظاهراتتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی دانشجویان دیماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات دانشجویانتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانجامعه دانشجوییجامعه دانشجویان ایراندانشکده هنر دانشگاه تهراندانشگاه تهراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان دانشگاه صنعتی شریفدانشجویان در ایراندانشجویان ستاره داردادگاه تجدیدنظرسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم شلاقعلی نانواییعلی نانوایی فعال دانشجوییعلی نانوایی فعال صنفی دانشجوییعلی نانوایی فعال صنفی دانشجویانعلی نانوایی دانشگاه تهرانعلی نانوایی دانشجوی رشته جامعه شناسیعلی نانوائیعلی نانوائی فعال دانشجوییعلی نانوائی فعال صنفی دانشجویان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: