•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

محمود شهریاری، هنرمند رادیو و تلوزیون بازداشت شد

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۶مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، محمود شهریاری، مجری با سابقه صداوسیما را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از روزنامه جام جم، عصر امروز چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، محمود شهریاری، مجری با سابقه صداوسیما، به اتهام حمایت از اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت این مجری رادیو و تلوزیون در پی اعلام جرم علیه برخی از سلبریتی ها و فعالان هنری، فرهنگی و ورزشی به اتهام (تشویق به اغتشاش) و (هم صدایی با دشمن) و به دستور قضایی دادستان صورت گرفته است.

همچنین در بخشی از این گزارش ادعا شده:”یکی از پستهای اینستاگرامی محمود شهریاری آموزش ساخت کوکتل مولوتف بوده است.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری و ارگان بازداشت کننده محمود شهریاری اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، پس از اعلام خبر جان باختن مهسا امینی، شکل گیری اعتراضات خیابانی و در پی آن حمایت اقشار مختلف در داخل و حتی خارج از کشور و افراد صاحب نام تمام عزصه های ورزشی، فرهنگی، سینما، تلوزیون و سیاسی مسئولان قضایی و امنیتی در ایران با رو آوردن به سرکوب از طریق بازداشت های گسترده شهروندان و پرونده سازی بر علیه آنها در صدد خارج کردن خود از فشار اعتراضات هستند.‌

پیشتر نیز، علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران از تشکیل شعبات ویژه رسیدگی به پرونده های بازراست شدگان اعتراضات شهریور ۱۴۰۱ و برخوردهای قضایی سرسختانه با فعالان فضای مجازی و افراد صاحب نام که از این اعتراضات حمایت کردند خبر داده بود. 

در ادبیات کلامی و نوشتاری مسئولان قضایی، امنیتی و حکومتی ایران از شهروندان معترض با عنوان (اغتشاشگر) و از تجمعات اعتراضی با عنوان ( اغتشاش) یاد می شود.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.