•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

بازداشت ۲ نفر از فعالان فضای رسانه ای در اهواز توسط نیروهای امنیتی

0
921

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, ماموران امنیتی در اهواز ۲ تن از شهروندان ساکن این شهر را از بابت فعالیت در فضای رسانه ای بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم این افراد را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, طی روزهای گذشته و همزمان با تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, دو تن از شهروندان ساکن اهواز که در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام فعال بودند از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی” و “مدیریت گروههای تجزیه طلب فعال در فضای رسانه ای” چندین اتهام دیگر مرتبط با تجمعات اعتراضی اخیر که از ۲۴ آبان ماه سالجاری در شهرهای مختلف کشور و از جمله در اهواز برگزار شد در پی یورش ماموران امنیتی به محل سکونت این افراد پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و از وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست. 

براساس ادعای “حیدر عباس زاده”, فرمانده نیروی انتظامی در استان خوزستان؛ با توجه به نزدیک شدن به تاریخ ۵ دی ماه که مصادف با چهلمین روز سالگرد کشته شدگان اغتشاشات آبان ماه ۱۳۹۸, دو نفر از مدیر گروه های تجزیه طلب فعال در فضای مجازی به نام گروه “شباب العرب” که از حدود ۴ ماه پیش در فضای مجازی فعالیت داشتند در پی شناسائی توسط دستگاه امنیتی بازداشت شدند. 

این مقام امنیتی همچنین ادعا کرد؛ از محل سکونت هر ۲ نفر از این افراد بازداشت شده ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه با محتوای “ضد امنیتی”کشف و ضبط شد. 

عباس زاده در ادامه ادعاهای خود پیرامون اتهاماتی که این افراد از بابت آنها بازداشت شدند گفت؛ هر ۲ نفر بازداشت شده به جهت “فراخوان جهت تجمع در نقاط کلانشهر اهواز در چند مرحله، گرفتن فیلم و عکس از تجمعات و اغتشاشات اخیر و ارسال به فضای مجازی، فراخوان جهت تحریم انتخابات پیش روی مجلس، فراخوان تجمع به گرانی بنزین و ارسال فیلم جهت تشویش اذهان عمومی و تحریک جوانان، انتشار فیلم‌های تحریک‌آمیز با استفاده از الفاظ رکیک بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، وعده پرداخت ماهیانه مبالغی در قبال تشکیل گروه واتساپی به نامبردگان، عضویت در چندین گروه فضای مجازی که همه گروه ها وابسته به معاندین بودند و توهین به مسئولان نظام”, بازداشت شدند. 

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر”, “تخریب گر اموال عمومی” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندیشان, از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان, کشتار و رفتارهای قهرآمیز با آنها در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که طی تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعداد و ارقام می باشد.

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

در حالی که شهروندان بسیاری در این تجمعات اعتراضی کشته و زخمی شدند و تعداد بی شماری هم از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند پیش از آغاز این دور از تجمعات اعتراضی “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافرماندهفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفعال فضای مجازیفعال فضای رسانه ایفعال رسانه ایفعالیت در فضای مجازیفعالان فضای مجازیفعالان فضای رسانه اینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینیروی انتظامینیروی انتظامی استان خوزستاننافرمانی مدنیگروه تجزیه طلبگروه شباب العربگروه شباب العربیگرانیگرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانگرانی در ایرانگرانی در ایران فساد در ایرانآبان 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اهوازاستان خوزستاناغتشاشاغتشاشگراغتشاشگریاغتشاشگراناغتشاشاتبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت در استان خوزستانبازداشت شهروندانبازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸تفتیش منزلتجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تظاهرات گرانی بنزینتظاهرات گرانی در ایرانتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینحقوق بشر در ایرانحیدر عباس زادهدادرسی ناعادلانهسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در ایرانضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: