•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

اعتراضات آبان ماه: دو تن از بازداشت شدگان تبریز با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

0
699

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “امیر طاهر فعال” و “قدرت الله یوسفی”, دو تن از فعالان ملی مدنی تبریز که در جریان تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۸, “امیر طاهر فعال” و “قدرت الله یوسفی”, دو تن از شهروندان ساکن تبریز و فعالان ملی مدنی که در جریان تجمعات اعتراضی اعتراضی نسبت به گرانی بنزین و افزایش قیمت کالا و خدمات در مرحله اول توسط پلیس فتا به اتهام فعالیت در فضای رسانه ای و ساعاتی پس از آزادی در تاریخ ۲۸ آبان ماه سالجاری برای دومین بار بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده و انتقال به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: امیر طاهر فعال, ۴۲ ساله, و قدرت الله یوسفی, ۶۵ ساله, هر دو نفر این افراد ساکن شهر تبریز, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان تظاهرات گسترده که که در اعتراض به گرانی بنزین برگزار شده بود توسط پلیس فتا در این شهر بازداشت شده بودند و پس از ۱ روز در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, آزاد شدند و دقیقا ساعاتی پس از آزادی این بار توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت شده بودند. 

این منبع مطلع همچنین گفت: با توجه به طی مراحل بازجوئی و نگهداری امیر طاهر فعال و قدرت الله یوسفی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز این شهروندان طی ۲ مرحله با خانواده های خود در تماس بودند و نهایتا در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۸, و اتمام مراحل بازجوئی بنا به دستور بازپرس شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به بند قرنطینه زندان مرکزی این شهر منتقل شده بودند و در نهایت پس از ۳۳ روز بازداشت روز گذشته با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “اسامی ۱۰ تن دیگر از شهروندان بازداشت شده در شهرهای شمال غرب کشور در جریان تجمعات اخیر” بازداشت “آرش جوانشیر” و “مهرداد شیخی” را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, “عابدین خرم”, فرمانده سپاه عاشورای تبریز, از بازداشت دستکم ۳۰ نفر از شهروندان فقط در تبریز در جریان این دور از تجمعات اعتراضی خبر داده بود و از این افراد با عنوان اغتشاش گر و افرادی که در این تظاهرات اعتراضی درگیری فیزیکی ایجاد کرده بودند یاد کرده بود. اعلام این تعداد از سوی این مقام امنیتی فقط در یک شهرستان با در نظر گرفتن وسعت جمعیت در شهرهای شمال غرب کشور می تواند تعداد شهروندان بازداشت شده در این مناطق را بیش از این تعداد نشان دهد. 

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی بنقل از ایسنا و بنقل از ”حسین عبدی”, فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی؛ , تعداد شهروندان بازداشت شده در تبریز که در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی که از حدود ۲ هفته قبل از تاریخ ۹ آذر را دستکم ۷۰ نفر اعلام کرده بود. 

بنا بر ادعای”حسین عبدی”, فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی؛ در جریان برگزاری تظاهرات اعتراضی که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد به ادعای وی ۷۰ نفر از شهروندان ساکن تبریز که از آنها با عنوان “اخلال گران نظم و امنیت عمومی و اغتشاشگر” یاد کرد و در ادامه ادعای خود دلیل بازداشت این شهروندان را اقداماتی از قبیل “تخریب اموال عمومی”، “آتش زدن بانک‌ها” ذکر کردند. 

عبدی همچنین ادعا کرده بود؛ پس از انجام یکسری کارهای پلیسی و تخصصی ۴۸ نفر از عوامل اصلی و لیدرها و تعداد ۲۲ نفر از تخریب گران اماکن دولتی و عمومی شناسایی و طی چند عملیات جداگانه بازداشت و تحویل مراجع قضائی شدند.

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندیشان, از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان, کشتار و رفتارهای قهرآمیز با آنها در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که طی تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعداد و ارقام می باشد.

لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷, ۲۸ و ۲۹ آبان و همچنین در تاریخ ۱ و ۲ آذر ماه ۱۳۹۸, در ۶ گزارش, اسامی کشته شدگان در جریان این تجمعات اعتراضی را اطلاع رسانی کرده بود. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین از اولین روز این تجمعات اعتراضی “حقوق بشر در ایران” از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب  گزارشهای جداگانه ای به تفسیر وضعیت لحظه ای این دور از تجمعات اعتراضی را منتشر کرده است.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که در جریان این تجمعات و همزمان با استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح و باتوم تعداد بسیاری از شهروندان جان خود را از دست دادند و بسیاری دیگر از شهروندان هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح شدند. 

روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل سومین و آخرین گزارش آماری خود را از تعداد افراد کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی که از دهه سوم آبان ماه ۱۳۹۸ آغاز شد را ارائه کرد و تعداد افراد کشته شده در این تجمعات را دستکم ۳۰۴ نفر اعلام کرد. این سازمان در آخرین گزارش خود شمار کشته شدگان اعتراض‌های آبان ماه را ۲۰۸ تن عنوان کرده بود. این سازمان مدافع حقوق بشر به نقل از منابع خود نوشت که صدها تن از معترضان پس از انتقال به زندان رجایی شهر، در استان البرز، از سوی نیروهای امنیتی به‌طور روزانه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. در میان هزاران تنی که از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند، از جمله در زندان رجایی شهر کرج، شماری کودک و افراد ۱۵ ساله حضور دارند. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب شهروندان در ایران ناقض اصل آزادی بیان است و در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک اذربایجانیفعالان ترکفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانقدرت الله یوسفیقدرت اله یوسفینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینافرمانی مدنی در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی اقلام در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانآبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آزادی بیان در ایرانافزایش قیمت بنزینافزایش قیمت بنزین در ایرانامیر طاهر فعالامیرطاهر فعالاحراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸اخبار نقض حقوق بشر در ایراناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراض به افزایش قیمت بنزینبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبازداشتبازداشت شدگان تبریزتودیع قرار وثیقهتجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانزندان مرکزی تبریززندانیان سیاسیسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری در ایرانشهرستان تبریز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: