•                  
یک شنبه , ۰۵ بهمن , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 24

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت ایوب شیری, فعال ملی مدنی به تحمل حبس تعزیری

0
198

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, رئیس شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز با صدور دادنامه ای,  ایوب شیری, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, ایوب شیری, فعال ملی مدنی ساکن تبریز و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل  ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی مدنی پیش از این نیز در بخش اول این پرونده با اتهام اخلال در نظم عمومی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز به تحمل ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق با تعلیق ۱ ساله محکوم شده بود. 

در این گزارش اشاره ای به اتهام ایوب شیری نشده و مشخص نیست این فعال مدنی با چه نوع اتهامی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, ایوب شیری به همراه برادرش داوود شیری, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات تبریز به ترتیب به محل کار این شهروندان و سپس منازل مسکونی این افراد پس از تفتیش محل کسب و منازل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. 

در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, این فعال ملی مدنی, به همراه داوود شیری, ناصر خلوصی و محمد محمودی, پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرارهای وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی دادگاه از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند. 

 بازداشت این فعالان ملی مدنی در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸, “عابدین خرم”, فرمانده سپاه عاشورای تبریز, از بازداشت دستکم ۳۰ نفر از شهروندان فقط در تبریز در جریان این دور از تجمعات اعتراضی خبر داده بود و از این افراد با عنوان اغتشاش گر و افرادی که در این تظاهرات اعتراضی درگیری فیزیکی ایجاد کرده بودند یاد کرده بود. اعلام این تعداد از سوی این مقام امنیتی فقط در یک شهرستان با در نظر گرفتن وسعت جمعیت در شهرهای شمال غرب کشور می تواند تعداد شهروندان بازداشت شده در این مناطق را بیش از این تعداد نشان دهد. 

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, براساس ادعای ”حسین عبدی”, فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی؛ در جریان برگزاری تظاهرات اعتراضی که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد به ادعای وی ۷۰ نفر از شهروندان ساکن تبریز که از آنها با عنوان “اخلال گران نظم و امنیت عمومی و اغتشاشگر” یاد کرد و در ادامه ادعای خود دلیل بازداشت این شهروندان را اقداماتی از قبیل “تخریب اموال عمومی”، “آتش زدن بانک‌ها” ذکر کردند. 

عبدی همچنین ادعا کرد؛ پس از انجام یکسری کارهای پلیسی و تخصصی ۴۸ نفر از عوامل اصلی و لیدرها و تعداد ۲۲ نفر از تخریب گران اماکن دولتی و عمومی شناسایی و طی چند عملیات جداگانه بازداشت و تحویل مراجع قضائی شدند.

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان معترض برای مطالبه حقوق شهروندیشان از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان و کشتار و رفتارهای قهرآمیز با شهروندان در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که در این تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعدام و ارقام اعلام شده می باشد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اسامی ۱۰ نفر از شهروندان بازداشت شده در شهرهای شمال غرب کشور در جریان تجمعات اخیر را احراز و اسامی آنها را اعلام کرده بود. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریدادگاه انقلاب تبریزنقض حقوق بشر در ایرانفعال ترکصدور حکم حبسفعال ترک آذریاعتراضات شهروندان در ایرانصدور حبس تعزیریفعالان ترکفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان آذریسرکوب فعالان ترک آذریفعال ترک زبانسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ملی مدنیفعالان مدنی در ایرانصدور حکم حبس تعزیریشعبه اول دادگاه انقلاب تبریزفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذربایجانسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانشعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانبازداشت فعالان ملی مدنیفعال ملی مدنی در ایرانشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیصدور حکم حبس تعلیقیفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیفعالان ترک آذریسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانبازداشت فعالان ترکفعال ترک در ایرانسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایراناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ایوب شیریکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت فعالان ترک آذربایجانیهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸فعالان ترک اذربایجانیحبس تعزیری زندانیان سیاسیشهروندان آذریفعالان ترک زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذربایجانی در ایرانتجمعات آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸فعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک شهرستان اردبیلبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸تجمعات آبان ماه ۱۳۹۸محکومیت به حبس تعلیقیبازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸شهروندان آذری زبان در ایارناعتراضات آبانکشته شدگان تجمعات آبان ۱۳۹۸شهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهاعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸صدور حکم حبس تعزیر یاعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸فعال ملی مدنی ایوب شیریشعبه یک دادگاه انقلاب تبریزشعبه 1 دادگاه انقلاب تبریزاعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه 1398شهروندان شهروندان آذریایوب شیری فعال ترکایوب شیری فعال آذربایجانیایوب شیری فعال ملی مدنیاعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸فعالان ترک اذریفعالان ترک آذری ایرانتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ایوب شیری فعال ترک آذربایجان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: