•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت بابک حسینی مقدم, فعال ملی مدنی به حبس تعزیری

0
128

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه دادگاه انقلاب تبریز با صدور دادنامه ای بابک حسینی مقدم, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, بابک حسینی مقدم, متولد: ۱۳۶۹, فعال ملی مدنی ساکن تبریز و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

در این گزارش اشاره ای به اتهام بابک حسینی مقدم نشده و مشخص نیست این فعال مدنی با چه نوع اتهامی به حبس تعزیری محکوم شده است.

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی  موسوم به آبان ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

بازداشت گسترده شهروندان در جریان اعتراضات مدنی در حالی صورت گرفت که در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸, “عابدین خرم”, فرمانده سپاه عاشورای تبریز, از بازداشت دستکم ۳۰ نفر از شهروندان فقط در تبریز در جریان این دور از تجمعات اعتراضی خبر داده بود و از این افراد با عنوان اغتشاش گر و افرادی که در این تظاهرات اعتراضی درگیری فیزیکی ایجاد کرده بودند یاد کرده بود. اعلام این تعداد از سوی این مقام امنیتی فقط در یک شهرستان با در نظر گرفتن وسعت جمعیت در شهرهای شمال غرب کشور می تواند تعداد شهروندان بازداشت شده در این مناطق را بیش از این تعداد نشان دهد. 

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, براساس ادعای ”حسین عبدی”, فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی؛ در جریان برگزاری تظاهرات اعتراضی که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد به ادعای وی ۷۰ نفر از شهروندان ساکن تبریز که از آنها با عنوان “اخلال گران نظم و امنیت عمومی و اغتشاشگر” یاد کرد و در ادامه ادعای خود دلیل بازداشت این شهروندان را اقداماتی از قبیل “تخریب اموال عمومی”، “آتش زدن بانک‌ها” ذکر کردند. 

عبدی همچنین ادعا کرد؛ پس از انجام یکسری کارهای پلیسی و تخصصی ۴۸ نفر از عوامل اصلی و لیدرها و تعداد ۲۲ نفر از تخریب گران اماکن دولتی و عمومی شناسایی و طی چند عملیات جداگانه بازداشت و تحویل مراجع قضائی شدند.

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان معترض برای مطالبه حقوق شهروندیشان از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان و کشتار و رفتارهای قهرآمیز با شهروندان در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که در این تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعدام و ارقام اعلام شده می باشد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اسامی ۱۰ نفر از شهروندان بازداشت شده در شهرهای شمال غرب کشور در جریان تجمعات اخیر را احراز و اسامی آنها را اعلام کرده بود. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

برچسب هاحبس تعزیریدادگاه انقلابصدور حکمدادگاه انقلاب تبریزشهرستان تبریزسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانصدور حکم حبسسرکوب شهروندان در ایرانفعال ترک آذریاعتراضات شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراناعتراضات خیابانی در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانشهروندان ترک در ایرانفعال آذربایجانیسرکوب فعالان مدنیفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترکفعال ملی مدنیدادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب فعالان ملی مدنیصدور حکم حبس تعزیریفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذربایجانسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانفعال ملی مدنی در ایرانشهروندان آذری در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانبابک حسینی مقدماعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸اعتراضات گرانی بنزینتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانآبان۱۳۹۸بابک حسینیآبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان 1398شهروندان ترک زبان در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهران اعتراضیحبس تعزیری زندانیان سیاسیشهروندان آذریشهروندان آذری زبان در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸سرکوب شهروندان ترک زبان ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبانماه سالاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهآبان ماه 1398شهروندان ترک زبانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸اعتراضات آبانتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸شهروندان آذری در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیآبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه سالبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهاعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانبابک حسینی مقدم فعال ملی مدنیبابک حسینی مقدم فعال ترکبابک حسینی مقدم فعال ترک آذربایجانیتظاهرات آبان ماه 1398اعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه 1398شهروندان شهروندان آذریاعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸فعال ملی مدنی بابک حسینی مقدمفعال آذربایجانی بابک حسینی مقدمفعال آذری بابک حسینی مقدم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: