•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

احضار و بازجوئی از پدر مهدی نیکویی, از جان باختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸

0
1560

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در راستای اعمال فشارهای امنیتی بر خانواده های افراد کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, پدر “مهدی نیکویی علی آبادی”,  که از جمله کشته شدگان این تجمعات اعتراضی در معالی آباد شیراز,  پس از احضار به کلانتری این شهر تحت بازجوئی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پدر مهدی نیکویی علی آبادی, از جان باختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گسترش تورم و گرانی در سطح شهرهای کشور برگزار شده بود پس از احضار به کلانتری معالی آباد شیراز تحت بازجوئی قرار گرفت. خانواده مهدی نیکویی در زمان دریافت پیکر فرزندشان از سوی اطلاعات سپاه مورد تهدید از بابت عدم مصاحبه با رسانه های قرار گرفتند. “مهدی نیکویی”, روز جمعه ۱ آذر ماه سالجاری در فضایی امنیتی با حضور نیروهای لباس شخصی در روستای زادگاه خود به خاک سپرده شد. در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی کشته شدن “مهدی نیکویی” را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در بدو حضور پدر “مهدی نیکویی علی آبادی”, در کلانتری معالی آباد به وی گفته شد که از بابت قتل فرزندش برای وی پرونده ای باز شده است. همچنین به وی گفته شده که پس از اتمام بررسی پرونده پیرامون اغتشاشگر نبودن “مهدی نیکویی”, به آنها دیه تعلق خواهد گرفت. محور بازجوئی صورت گرفته از پدر “مهدی نیکویی” پیرامون محتوای مکالمات تلفنی صورت گرفته بین آن خانواده با بستگان و نزدیکانشان بوده است. 

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندیشان, از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان, کشتار و رفتارهای قهرآمیز با آنها در کشور می باشد. 

پیکر مهدی نیکویی روز جمعه ۱ آذرماه ۱۳۹۸، در قبرستان روستای زادگاهش به خاک سپرده شد. در جریان مراسم خاکسپاری وی حدود ۵۰ نیروی لباس شخصی حضور داشتند و از هرگونه عکس‌برداری و فیلم‌برداری توسط خانواده ممانعت به عمل آورده اند. مداح مراسم نیز از سوی اطلاعات سپاه فرستاده شده بود، به علاوه اجازه انجام سخنرانی در مسجد را نیز به خانواده او نداده اند.

همچنین اطلاعات سپاه تعهدی از پدر مهدی نیکویی مبنی بر عدم انجام مصاحبه با رسانه ها گرفته است. خانواده “مهدی نیکویی علی آبادی” تهدید شده اند که در صورت رسانه ای کردن موضوع بازداشت خواهند شد.

مهدی نیکویی یکی از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸,  در جریان اعتراضات سراسری مقابل کلانتری معالی آباد در خیابان معالی آباد شیراز در اثر اصابت گلوله زخمی و توسط مردم به بیمارستان کوثر شیراز منتقل شد. پس از ساعاتی فردی با شماره‌ای ناشناس با تلفن همراه عموی وی تماس گرفت و او را از کشته شدن برادرزاده‌اش مطلع کرده است.
گلوله از پشت به بدن “مهدی نیکویی” اصابت کرده و از قفسه سینه خارج شده و همین امر موجب ایجاد صدمات جدی به ارگان های حیاتی و در نهایت مرگ او شده است. 

شرایط روحی مادر “مهدی نیکویی علی آبادی” بنا به گفته یکی از بستگان خانواده نامساعد است، وی از زمان کشته شدن پسرش تاکنون چندین بار اقدام به خودکشی کرده است. با این وجود پس از مصاحبه یکی از نزدیکان خانواده با رسانه ها، نیروهای امنیتی به منزل آنها مراجعه کرده و خانواده را مجددا تهدید کرده اند.

لازم به ذکر است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که همزمان با شکل گیری تجمعات اعتراضی گسترده و در پی آن استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح گرم بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند. نکته حائز اهمیت آمار ارائه شده از کشته شدگان می‌باشد که با توجه به عدم دسترسی به گردش آزاد اطلاعات در کشور تعداد کشته شدگان در این تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد. 

افزایش قیمت بنزین در حالی عنوان شد که پیشتر در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸،بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران همزمان با اعلام خبر کشف میدان جدید نفتی ایران، خبرهای افزایش قیمت بنزین در سال جاری را شایعات اعلام کرده و گفت: هر وقت دستوری به ما داده و ابلاغ شد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

استفاده مسئولان قضائی و امنیتی از حربه نسبت دادن تجمعات اعتراضی شهروندان برای مطالبه حقوق شهروندی شان به مسائلی که ریشه در سوء مدیریت مسئولان قضائی, امنیتی و حکومتی بر کشور دارد سالهاست که در ادبیات و گفتار این افراد نمایان است چرا که برای حکومت جمهوری اسلامی که به شدت به سرکوب آزادی بیان و شهروندان مبادرت می ورزد کشتار, ضرب و شتم و بازداشت به امری عادی تبدیل شده است.

حقوق بشر در ایران از اولین روز این اعتراضات این تجمعات اعتراضی را از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب  گزارشهای جداگانه ای به تفسیر منتشر کرده است. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷, ۲۸ و ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸, در ۴ گزارش از کشته شدن دستکم ۲۳ تن از شهروندان در جریان این تجمعات اعتراضی اطلاع رسانی کرده بود. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

در حالی که شهروندان بسیاری در این تجمعات اعتراضی کشته و زخمی شدند و تعداد بی شماری هم از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

سرکوب, ضرب و شتم و بازداشت شهروندان و ممانعت از انجام تجمعات اعتراضی برای مطالبه آنها بر حقوق شهروندی شان از جمله مصادیق بارز سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر,  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد.

برچسب هامهدی نیکوییمهدی نیکویی علی آبادیمهدی نیکوئیمحله معالی آباد شیرازنافرمانی مدنی در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانپدر مهدی نیکوییآبان 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸احضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و تهدیداستان فارساعتراضاعتراض به گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضاتاعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازجوییبازجوئیتجمعات گرانی بنزینتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶تجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان در ایرانشهرستان معالی آباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: