•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

رضوانه احمد خانبیگی؛ اتمام مراحل بازجوئی و انتقال به بند عمومی زنان در زندان اوین

0
512

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “رضوانه احمد خانبیگی”, فعال مدنی محبوس در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه پس از گذشت ۲۲ روز بلاتکلیفی در سلول انفرادی این بند امنیتی به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, “رضوانه احمد خانبیگی”, فعال مدنی که چندی پیش از سوی ماموران اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, تحت بازجوئی و مورد تفهیم اتهام قرار گرفت پس از گذشت ۲۲ روز به بند عمومی زنان در زندان اوین منتقل شد. از سوی دیگر با توجه به قطعی شدن حکم صادره بر علیه “رضوانه احمد خانبیگی”, در پرونده قبلی وی, این فعال مدنی به تحمل ۴ سال و ۵ ماه حبس تعزیری, از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی بر ضد حکومت”, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی “احمد زرگر” محکوم شد. از سوی دیگر این فعال مدنی از بیماری سرع, تشنج و بیماری حاد قلبی, رنج می برد و هر لحظه احتمال وخامت حال و عدم رسیدگی درمانی بر وی محتمل است.

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “رضوانه احمد خانبیگی”, در حالی که مدت ۲۲ روز را سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین سپری کرد که مجددا از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” تحت بازجوئی قرار گرفت اما احتمال افزایش تعداد اتهامات منتسب شده بر این فعال مدنی دور از ذهن نیست. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پرونده مفتوحه بر علیه “رضوانه احمد خانبیگی”, در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست “محمد نصیرپور در حال بررسی می باشد و پس از اتمام مراحل بازجوئی جهت تعیین شعبه به دادگاه انقلاب تهران ارجاع خواهد شد. 

این منبع مطلع پیش از این در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود؛ “رضوانه احمد خانبیگی”, از بابت پرونده دوم خود که از تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸ و با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران به روشی خشن و با یورش ماموران این ارگان امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شد و در حال حاضر در سلول انفرادی بند ۲ الف واقع در زندان اوین بسر می برد با توجه به ابتلای این فعال مدنی به بیماریهای سرع, تشنج و بیماری حاد قلبی, نگهداری وی در سلول انفرادی بسیار خطرناک است چرا که هر لحظه احتمال وخامت حال و عدم رسیدگی درمانی بر وی محتمل است.

لازم به ذکر است؛ ساعت ۹ شب یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “رضوانه احمد خانبیگی”, فعال مدنی ساکن تهران در پی یورش خشونت آمیز ۱۲ نفر از ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی این فعال مدنی را با دست بند و چشم بند به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل کردند. بازداشت این فعال مدنی از بابت پرونده جدید و با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران صورت گرفته است. 

 دقیقا ۱ روز پیش از بازداشت “رضوانه احمد خانبیگی”, از طریق پیام کوتاه به این فعال مدنی اطلاع داده شده بود که حکم  صادره توسط دادگاه بدوی که وی پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات“اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” ۵ سال و “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد بررسی قرار گرفته و پس از مراجعه وی به سامانه سنا هیچگونه بروز رسانی برای اطلاع یافتن وی از مقدار حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر مشاهده نشد. از جهت دیگر در زمان حضور ماموران برای بازداشت “رضوانه احمد خانبیگی” خانواده وی فکر می کردند که این بازداشت از بابت اجرای حکم حبس وی صورت گرفته اما پس از ارائه حکم قضائی و خواندن برگه بازداشت همراه ماموران متوجه شدند که این بازداشت از بابت پرونده ای جدید و مربوط به فعالیتهای مدنی اخیر وی می باشد. 

لازم به ذکر است, رضوانه احمد خانبیگی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهام: اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی ۵ سال و تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و دلیل این امر اعمال ماده ۱۳۴«تعدد جرائم» از قانون مجازات اسلامی در محکومیت این فعال مدنی بوده است. که با اعمال یک درجه تخفیف در حکم صادره این فعال مدنی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادرسی بر پرونده رضوانه احمد خانبیگی و دو فعال مدنی دیگر به ترتیب در تاریخ های ۲۷ بهمن ماه, ۵ اسفند ماه و ۲۲ اسفند ۱۳۹۷توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شده بود.

 ” رضوانه احمد خانبیگی”, پیش از این و در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷, در تهران و در حال پخش تراکت های اعتراضی و شعار نویسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از تکمیل مراحل اولیه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال مدنی پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات“اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” و “تبلیغ علیه نظام”, در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

برچسب هافعال حقوق بشرفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان مدنی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانینافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایراننافرمانی در ایرانانفرادی بند دو الف سپاهاتهام تبلیغ علیه نظاماخبار نقض حقوق بشر در ایرانبند ۲ الفبند ۲ الف در زندان اوینبند ۲ الف سپاهبند ۲ الف سپاه پاسدارانبند دو الفبند دو الف در زندان اوینبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند دو الف سپاه در زندان اوینبند دوالفبند زنان در زندان اوینبند۲ الفبنددوالفبازجوییبازجویی در بند دو الف سپاهبازجوئیتفهیم اتهامتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ مسیحیتتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانرضوانه احمد خان بیگیرضوانه احمد خانبیگیزندان اوینزندانیان سیاسی در ایرانسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی در بند ۲ الف سپاهسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: