•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

کاظم شریفی, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
780

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “کاظم شریفی”, شهروند اهل سنندج و ساکن شهرستان دماوند, که در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, طی روزهای گذشته, “کاظم شریفی”, شهروند اهل سنندج و ساکن شهرستان دماوند از توابع استان تهران که در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری از سوی نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شده بود پس از اتمام بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع :”آزادی کاظم شریفی با تودیع وثیقه‌ ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به صورت موقت و تا هنگام اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته است”. 

لازم به ذکر است؛ “کاظم شریفی”, دارای ۲۴ سال سن و اهل روستای سالیان شهرستان سنندج مرکز استان کردستان و ساکن شهرستان دماوند از توابع استان تهران در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه و در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و در پی آن نارضایتی شهروندان از افزایش قیمتهای کالا و خدمات منجر به برگزاری این دور از تجمعات اعتراضی شده بود توسط نیروهای امنیتی در دماوند بازداشت شده بود. 

بازداشت شهروندان در شهرهای مختلف کشور از بابت برگزاری تجمعات اعتراضی در حالی صورت می‌گیرد که برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد بعنوان یک حق برای شهروندان ایران مورد تاکید و تائید قرار گرفته اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

لازم به ذکر است، از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که همزمان با شکل گیری تجمعات اعتراضی گسترده و در پی آن استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح گرم بیش از ۳۰۰ نفر از شهروندان براساس تائید سازمان عفو بین الملل جان خود را از دست دادند و پس آن بود که دامنه فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده در شهرهای مختلف کشور شکل گرفت و از آن تاریخ تا به امروز تعداد بسیار زیادی از شهروندان در شهرهای مختلف کشور مورد سرکوب, بازداشت و شکنجه قرار گرفتند. نکته حائز اهمیت آمار ارائه شده از کشته شدگان می‌باشد که با توجه به عدم دسترسی به گردش آزاد اطلاعات در کشور تعداد کشته شدگان در این تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراننافرمانی مدنی در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸اعتراضات مدنی شهروندان در ایرانسرکوبسرکوب در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهآبان۱۳۹۸آبان 1398تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸تجمعات اعتراضیسرکوب شهروندان در ایرانتودیع قراروثیقهآبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهبازجویینقض حقوق شهروندی در ایراننسرکوب شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸نافرمانی مدنیحقوق شهروندی در ایرانتودیع قرار وثیقهاعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸بازداشت و بیخبریشهرستان سنندجنیروهای امنیتی در ایرانآبان ماه۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کاظم شریفیبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازجوئیتظاهرات شهروندان در ایرانشهرستان دماوندآبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸نافرمانی مدنی شهروندان در ایرانتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸قرار وثیقهتجمعات اعتراضی در ایرانتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایراناعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات آبان ۱۳۹۸روستای سالیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: