•                  
دوشنبه , ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹
دوشنبه, آوریل 6

اعتراضات آبان ۱۳۹۸: محکومیت گیتا حُر به تحمل ۶ سال حبس تعزیری

0
132

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد, با صدور حکمی برعلیه گیتا حُر, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری را به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, گیتا حُر, فرزند ایرج, متولد سال ۱۳۶۸, زندانی سیاسی محبوس در بند موسوم به باشگاه در زندان قرچک ورامین که از تاریخ ۳۰ آبان ماه سالجاری در جریان اعتراضات بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد”, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی و خارجی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم » و در صورت اعلام تسلیم به رای با کسر یک چهارم از مدت ۵ سال حبس تعزیری مدتی در حدود ۴۶ ماه زندان برای وی لازم به اجرا خواهد شد. 

براساس رای صادره از سوی شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران: “گیتا حُر, از بابت اتهام اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی و خارجی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام نیز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد”. 

لازم به ذکر است؛ در صورت اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », مدت ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی و خارجی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” اجرائی خواهد شد و نکته دیگر اینکه تا این لحظه گیتا حُر به حکم ۶ سال حبس تعزیری صادره از سوی شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران اعتراض نکرده و در صورت اعلام تسلیم به رای با کسر یک چهارم از حکم ۵ سال حبس تعزیری مدتی در حدود ۴۶ ماه حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا خواهد شد. 

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات گیتا حُر, در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد” برگزار شده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی که با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف کشور برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۱۰ آذر ماه سالجاری از بازداشتگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظامماده ۱۳۴ تجمیع جرائممحمدرضا عموزادمحاکمهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان در جمهوری اسلامیکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گیتا حُرگیتا حرگیتاحُرگیتاحرآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاعلام تسلیم به رایاعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبازداشت فعالین حقوق بشر در ایرانبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان در آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای مخالفتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند نظامتظاهراتتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات گرانی در ایرانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحبس تعزیریدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادرسی ناعادلانهزندان قرچک ورامینسرکوب شهروندان معترض در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: