•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

دیدبان حقوق بشر; جمهوری اسلامی در حال سنگین‌تر کردن هزینه مخالفت مسالمت‌آمیز است

0
708

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در ادامه واکنشهای بین المللی به صدور احکام سنگین حبس از سوی شعب دادگاه انقلاب تهران بر علیه فعالان مدنی, کارگری, رسانه ای و حقوق زنان, سازمان دیدبان حقوق بشر, نسبت به صدور این احکام واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن سرکوب این فعالان آن را از جمله مصادیق بارز نقض حقوق بشر دانست و صدور اینگونه احکام را افزایش هزینه برای مخالفان مسالمت آمیز در ایران دانست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد, قوه قضاییه ایران در حال سنگین‌تر کردن هزینه مخالفت مسالمت‌آمیز در ایران است.  این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین اعلام کرد فقط از ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, دادگاه‌های انقلاب در تهران حداقل ۱۳ فعال مدنی  را به خاطر مخالفت مسالمت‌آمیز به مجازات زندان بیشتر از ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

براساس این گزارش, “مایکل پیج”، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفت؛ قضات دادگاه‌های انقلاب ایران دوباره و دوباره ضمانت کرده‌اند که هر کسی که جرئت به چالش کشیدن مقامات را داشته باشد بهایی بسیار سنگین خواهد پرداخت. وی افزود وقتی فعالانی که موضوعاتی را مطرح کرده‌اند که دغدغه بسیاری از ایرانی‌هاست با این احکام شدید سرکوب می‌شوند، وعده قوه قضاییه برای مقابله با تخلفات به مضحکه عدالت بدل می‌شود.

در جدیدترین موارد، درتاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, با صدور حکمی “اسماعیل بخشی” به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق, “محمد خنیفر” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, “عسل محمدی”, “سالناز الهیاری”, “امیر حسین محمدی فر” و “امیر امیر قلی” هر یک به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند. “سپیده قلیان”, از دیگر متهمان این پرونده هم در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا خواهد شد. 

در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, “صبا کردافشاری”, دختری ۲۲ ساله که به حجاب اجباری اعتراض کرده بود مجموعاً به تحمل ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شده است. در تاریخ ۹ مردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار” سه تن از فعالان حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری بنامهای؛ ” منیره عربشاهی”, “یاسمن آریانی” و “مژگان کشاورز”, را به تحمل ۱۱ تا ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸,  وکیل “کیومرث مرزبان”، طنزپردازی که به مدت ۱ سال در بازداشت پیش از محاکمه بود، در توییتی نوشت که موکلش به ۲۳ سال زندان محکوم شده است. به همین شکل در طول ۲ هفته گذشته یک روزنامه‌نگار و یک فعال دستگیرشده در جریان اعتراض مسالمت‌آمیزی در روز کارگر به ترتیب به بیش از ۱۰ و ۱۱ سال زندان محکوم شده‌اند.

در هر مورد، اگر حکم تأیید شود، فرد باید سنگین‌ترین حکم در میان اتهامات منجر به محکومیت را در زندان سپری کند.

“اسماعیل بخشی”, فعال کارگری و از متهمان پرونده هفت تپه نیز در مجموع به تحمل ۱۴ سال “حبس تعزیری” و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد که بر اساس دادنامه صادره این فعال کارگری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق, اتهام “توهین به رهبری” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری, “نشر اکاذیب” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری, “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکو شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” برای “اسماعیل بخشی” لازم به اجرا خواهد شد.

“سپیده قلیان”, فعال کارگری و از دیگر متهمان پرونده موسوم به بازداشت شدگان هفت تپه از بابت اتهامات: عضویت در گروهک گام « نشریه گام » به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام نشر اکاذیب هم به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

سازمان دیدبان حقوق بشر همچنین گفت؛ مقامات جمهوری اسلامی ایران بعد از اینکه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان اعلام کردند در دوران بازجوئی شکنجه شده بودند را بازداشت کردند چرا که آنها ادعا کردند در جریان بازداشتشان پس از اعتراضات کارگری کارخانه نیشکر هفت‌تپه در آبان و آذر ماه ۱۳۹۷ شکنجه شده بودند.

همچنین امیرحسین محمدی فر, امیر امیر قلی, ساناز الهیاری, عسل محمدی, محمد خنیفر و با توجه به دادنامه صادره امیر حسین محمدی فر, امیر « علی » امیر قلی, ساناز الهیاری و عسل محمدی هر یک از این افراد از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, از بابت اتهام نشر اکاذیب به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام عضویت در گروه غیر قانونی گام « نشریه اینترنتی گام » به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شدند. لازم به ذکر است در احکام صادره علیه این افراد با توجه به تعدد جرائم از میزان حداکثر مجازات از بابت هر اتهام افزایش داشته و حکم صادر شده اما در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” برای هر یک از این افراد لاتزم به اجرا خواهد شد. 

 همچنین محمد خنیفر، متهم دیگر این پرونده از بابت “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری  از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” برای “محمد خنیفر” لازم به اجرا خواهد شد. 

مقامات بعد از این بخشی و قلیان را دستگیر کردند که آنها ادعا کردند در جریان بازداشتشان پس از اعتراضات کارگری کارخانه نیشکر هفت‌تپه در نوامبر ۲۰۱۸ شکنجه شده بودند.

همچنین در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, “عاطفه رنگریز”, فعال کارگری و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران که پیش از این توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “محمد مقیسه” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. جلسه دادرسی بر پرونده عاطفه رنگریز در تاریخ ۱۴ مردادماه سالجاری برگزار شده بود.

در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸,  خانواده مرضیه امیری، روزنامه‌نگار روزنامه شرق که او نیز در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در مقابل ساختمان پلیس امینیت در تهران بازداشت شده بود، خبر دادند که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” این روزنامخه نگار و فعال رسانه ای  را به تحمل ۱۰ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرده است. اتهامات مرضبه امیری شامل “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام”، و “اخلال در نظم عمومی” مواجه بوده است. اگر این احکام تأیید شوند، عاطفه رنگریز و مرضیه امیری باید به ترتیب ۷ سال و ۶ ماه  و ۶ سال را در حبس سپری کنند.

در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, بر اساس اعلام حسین تاج, وکیل مدافع صبا کردافشاری, از محکومیت موکلش به تحمل ۲۴ سال حبس تعزیری خبر داد. براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صبا کرد افشاری با توجه به دارا بودن وی به سابقه قبلی و تعدد جرائم از بابت اتهام: اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری, اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و به همراه سایر محرومیتهای اجتماعی نیز محکوم شد. در صورت عدم اعتراض به این حکم و یا در صورت قطعی شدن حکم فوق توسط دادگاه تجدیدنظر, با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون تجمیع جرائم مقرر در قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری برای این فعال حقوق زنان لازم به اجرا می باشد. 

همچنین در تاریخ ۹ مردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۸  دادگاه انقلاب تهران یاسمن آریانی، مادر او منیره عربشاهی، و مژگان کشاورز(که همه به خاطر اعتراض به قوانین حجاب اجباری دستگیر شده بودند) را از بابت اتهام “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری، و از بابت “تشویق به فساد و فحشا” نیز به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. دادگاه  انقلاب همچنین مژگان کشاورز را از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷  سال و ۶ ماه حبس تعزیری دیگر هم محکوم کرد. اگر این احکام در دادگاه تجدید نظر تأیید شوند هر کدام این زنان ۱۰ سال را در زندان سپری خواهند کرد.

در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸,  محمدحسین آقاسی در توئیتی اعلام کرد شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، کیومرث مرزبان، طنزپردازی ۲۶ ساله، را به ۲۳ سال زندان محکوم کرده است. آقاسی گفت مرزبان، که در زمان زندگی در خارج از کشور پیش از بازگشت به ایران در سال ۲۰۱۷ با چنین وب‌سایت خبری همکاری می‌کرده است، بنا به اتهاماتی از جمله “ارتباط با دولت متخاصم” محکوم شده است. مرزبان همچنین به خاطر توهین به مقامات و مقدسات محکوم شده است. اگر حکم او تأیید شود او ۱۱ سال را در زندان سپری خواهد کرد.

خبرگزاری میزان, وابسته به قوه قضائیه اعلام کرد بنا به دستور ابراهیم رئیسی, “در برخی از پرونده‌های اخیر…تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد. به نظر می‌رسد این دستور در ارتباط با محکومیت فعالان کارگری صادر شده باشد اما قوه قضاییه جزییات بیشتری ارائه نکرده است.

در تاریخ ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۷,  مقامات قضائی ایران,  نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری برجسته، را به خاطر فعالیت مسالمت‌آمیزش از جمله دفاع از زنان معترض به قوانین حجاب اجباری، به ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کردند. در ۲۳ آوریل دادگاه تجدیدنظر این حکم را تأیید کرد. ستوده که از ۲۰۱۸ در بازداشت به سر می‌برد باید ۱۲ سال را در زندان سپری کند.

قانون کار ایران حق ایجاد اتحادیه‌های کارگری مستقل از گروه‌های مورد تأیید دولت مثل شوراهای اسلامی کار را به رسمیت نمی‌شناسد. از سال ۲۰۰۵ مقامات مرتباً کارگران مرتبط با اتحادیه‌های کارگری مستقل را مورد آزار، احضار، دستگیری، و محکومیت قرار داده‌اند.

ماده ۲۲ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و ماده ۸ میثاق بین‌الملی حقوق اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی حق تشکیل و پیوستن به اتحادیه‌های کارگری را مورد حفاظت قرار می‌دهند. ایران عضو هر دو میثاق است. ایران همچنین عضو سازمان بین‌المللی کار است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: