•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

انتقال سکینه پروانه، زندانی سیاسی به زندان وکیل آباد مشهد

0
873

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹، سکینه پروانه، زندانی سیاسی محبوس در زندان قوچان برای تحمل ادامه حبس به زندان مرکزی « وکیل آباد » مشهد منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، سکینه پروانه – متولد ۱۳۶۷ – فرزند حسن – اهل قوچان و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان قوچان، برای تحمل ادامه حبس تعزیری ۵ ساله خود به زندان مرکزی « وکیل آباد » مشهد منتقل شد. این زندانی سیاسی در تاریخ ۶ آبان ماه سال جاری از زندان اوین در تهران به زندان قوچان منتقل شده بود. 

براساس این گزارش، سکینه پروانه در ساعات پایانی شنبه ۲۲ آذر ماه بدون اطلاع قبلی به بازداشتگاه اداره اطلاعات به نیابت از وزارت اطلاعات منتقل شد و در ساعات اولیه روز دوشنبه به بند قرنطینه زندان مرکزی « وکیل آباد » مشهد منتقل شد. این انتقال در راستای اجرای بند ب از ماده ۷ آيين نامه اصل تفکیک جرائم و طبقه بندى زندانيان مصوب ۹ آذر ماه ۱۳۸۵، صورت گرفته است. 

سکینه پروانه، در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹، در حالی که آثار ضرب و جرح بر صورت خود داشت از بند ۳ زندان قرچک ورامین به بند زنان در زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, سکینه پروانه, در نامه ای سرگشاده به شرح مشکلات خود از زمان بازداشت و طی مراحل بازجویی و دادرسی بر پرونده قضایی خود پرداخت. از جمله موارد اعلام شده از سوی این زندانی که از  محرومیت وی از حق تماس و ملاقات با خانواده خود بود.

این زندانی سیاسی در بخشی از نامه سرگشاده خود نوشته بود: “در اعتراض به ظلم و ستمی که بر مردم مظلوم کردستان می‌رود و در اعتراض به ضرب و جرح، آزار و اذیت و توهین‌ها و تبعیض‌هایی که در مدت بازداشت تجربه کرده‌ام و همچنین با درخواست پایان یافتن آزار و اذیت خانواده، برادر و خواهرم که بارها احضار و تهدید شده‌اند دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌ام. من به عنوان یک شهروند حتی از داشتن وکیل مدافع نیز محروم شدم و وکیل من آقای پیام درفشان نیز اخیرا بازداشت شده است. این اعتصاب تا زمانی که جان در بدن دارم و نفس می‌کشم ادامه خواهد داشت. جسد من بر روی دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خواهد ماند”.

در تاریخ  ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, سکینه پروانه, از بابت اتهام “عضویت در گروه یا دسته جات معاند نظام با هدف برهم زدن امنیت کشور” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به تحمل ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد. گفته می شود پرونده دیگری به علت فعالیتهای این زندانی سیاسی در زندان برای وی گشوده شده است اما از جزئیات آن اطلاعی در دسترس نیست. 

در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سکینه پروانه, در حالی که صورتی ورم کرده با آثار کبودی و ضرب و شتم بر صورت داشت از مرکز درمانی و روانپزشکی امین آباد به بند زنان زندان قرچک ورامین بازگردانده شده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی از اتمام مراحل بازجوئی سکینه پروانه در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و انتقال وی به زندان قرچک ورامین و پس از آن اعزام وی به مرکز روانپزشکی امین آباد را اطلاع رسانی کرده بود. 

سکینه پروانه، پس از قطع همکاری با یکی احزاب اپوزیسیون کُرد مخالف نظام، خود را در مرز ایران و کردستان عراق به نیروهای ایرانی تسلیم کرد و پس بازداشت به تهران منتقل شد و به مدت ۱۰ روز در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت و پس از آن با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰ میلیون تومان به بند زنان زندان اوین منتقل شد. این فعال سیاسی در پی شعارنویسی در زندان اوین به بند ۳ زنان قرچک ورامین منتقل شد و به مدت ۴ روز در سلول انفرادی و پس از آن به مرکز روانپزشکی امین آباد اعزام شد. 

همچنین گزارشهایی از انتقال توام با ضرب و شتم سکینه پروانه از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین مخابره شده است. 

 سرکوب شهروندان و طرح اتهامات سیاسی و امنیتی بر علیه آنها ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده می باشد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هاقرنطینه زندان وکیل آبادمشهدکودک آزاری در خراسان رضویکرد خراسان رضویانتقالانتقال زندانیانتقال زندانی سیاسیانتقال زندانیانانتقال زندانیان سیاسی در ایرانانتقال زندانیان عقیدتی و سیاسیانتقال سکینه پروانهاندرزگاه ۱۰۴ زندان وکیل آباد مشهداخبار زندانیان سیاسیاستا خراسان رضویاستان خراسان رضویاستانداری خراسان رضویاعتصاب غذای زنان زندانی سیاسیاعتصاب غذای سکینه پروانهبند مشاوره ۳ زندان وکیل آبادبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهدبند ۳ زندان وکیل آباد مشهدبند ۴ زندان وکیل آباد مشهدبند ۵ زندان وکیل آباد مشهدبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان قوچانبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند زنان زندان مرکزی سنندجبند زنان زندان وکیل آباد مشهدبند زنان زندان اوینبند زنان زندانی سیاسیبند۴ زندان وکیل آباد در مشهدتحصن زنان زندانی سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیخراسان رضویدامداران خراسان رضویزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزندان قوچانزندان مرکزی مشهدزندان مرکزی در مشهدزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی سیاسی سکینه پروانهزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسکینه پروانهسکینه پروانه زندان قرچکسکینه پروانه زندان اوینسکینه پروانه زندانی سیاسیسکینه پروانه زندانی سیاسی کوردسکینه پروانه زندانی سیاسی کردسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد ارومیهشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.