•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

محمد سلحشور، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
390

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، محمد « عصمت » سلحشور، زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، محمد « عصمت » سلحشور، – متاهل – اهل روستای فلکان واقع در منطقه مرگور شهرستان ارومیه و زندانی سیاسی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۶ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ تحمل ۵ سال آن بعنوان مجازات اشد اجرایی شد و پس از اعمال بخشنامه کاهش مجازات این مدت به ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

براساس این گزارش، اعزام محمد « عصمت » سلحشور، زندانی سیاسی با تودیع وثیقه صورت گرفته است و احتمال تمدید و یا احتمالا مرخصی متصل به آزادی این زندانی سیاسی دور از ذهن نیست. 

لازم به ذکر است، اواخر آبان ماه ۱۳۹۹، محکومیت حبس تعزیری محمد « عصمت » سلحشور، با اعمال بخشنامه کاهش مجازات حبس زندانیان سیاسی، مصوب ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، از ۵ سال حبس تعزیری به ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

عصمت سلحشور، پیش از این در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۸, برای دومین بار متوالی از بند ۱۲ این زندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه ارومیه منتقل و پس از طی مراحل بازجوئی از بابت اتهامات شاکر بهروزی، دیگر زندانی سیاسی در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, به بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

 محمد«عصمت» سلحشور, برای اولین بار, در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر منتقل شده بود و پس اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ مجددا  به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

انتقال محمد سلحشور برای اولین بار دقیقا در زمانی صورت گرفته بود که حکم ۵ سال حبس تعزیری صادره علیه این زندانی سیاسی از سوی دادگاه تجدیدنظر تائید شده بود. 

این زندانی سیاسی، در اسفند ماه سال ۱۳۹۶، از بابت اتهامات عضویت در گروههای معاند نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروههای مخالف نظام، توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و تحمل ۴۸ روز سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده پساز تفهیم اتهام به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده محمد « عصمت » سلحشور به شعبه ۳ دادگاه ارومیه به ریاست قاضی رضا نجف زاده، پرونده این فعال سیاسی از بابت اتهامات عضویت در گروههای معاند نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروههای مخالف نظام، بررسی و از بابت اتهام اول به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین در بخش دیگری از دادنامه صادره از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه محمد « عصمت » سلحشور، از بابت اتهام حمل سلاح غیرمجاز، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و با اتهام فرار از خدمت سربازی هم به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی پس از تبرئه از بابت اتهام حمل سلاح غیرمجاز، در مجموع به تحمل ۶ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی، این زندانی سیاسی محکوم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری شده بود. 

اعتراف تحت شکنجه از منظر حقوق بشر و حتی از منظر قوانین قضائی قابل قبول و تائید شده نیست. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تحقیر آمیز بر افراد نیز تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامنطقه ترگورمنطقه ترگور ارومیهمنطقه ترگور شهرستان ارومیهمحمد سلحشورمحمد سلحشور زندان ارومیهمحمد سلحشور زندانی سیاسیمحمدسلحشورمحمدسلحشور زندانی سیاسیمحرومیت از حق مرخصیمرخصی متصل به آزادیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهنقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستانآزادی زندانی سیاسیاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعات ارومیهارومیهاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاطلاعات سپاه ارومیهبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب ارومیهروستای فلکان در منطقه ترگورروستای باوان منطقه ترگور ارومیهزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونازندان مرکزی سنندج در کردستانزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان ارومیهعصمت سلحشورعصمت سلحشور زندانیعصمت سلحشور زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: