•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت سجاد سالاروند به تحمل حبس تعزیری

0
1028

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان پردیس, با صدور حکمی, سجاد سالاروند شهروند بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ۳ ماه شستشوی مردگان محکوم کرد. این حکم به این شهروند در زندان تهران بزرگ ابلاغ شد. 

به گزار حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, سجاد سالاروند, فرزند: نورعلی, تاریخ تولد ۱۳۷۷, متولد: تهران, ساکن: پردیس, شغل: کارگر, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان پردیس از بابت اتهام “تشکیل دسته یا جمعیت  با هدف برهم زدن امنیت کشور از طریق ایجاد هیاهو”, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین بعنوان مجازات تکمیل هم به تحمل ۳ ماه شستشوی مردگان در قبرستان پردیس محکوم شد. 

براساس این گزارش: “سجاد سالاروند, در تاریخ ۲۵ آبان ماه سالجاری پس از بازداشت در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و انتقال به سلول انفرادی بند۲الف واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

با آغاز مراحل بازپرسی پرونده سجاد سالاروند به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب پردیس ارجاع شده بود که از بابت اتهام “تشکیل گروه یا دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور” و “اجتماع و تبانی” تبرئه شد و برای وی قرار منع تعقیب صادر کرده بود. پس از اعتراض دادستان پردیس به حکم تبرئه و ارجاع مجدد پرونده سجاد سالاروند به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب پردیس وی متهم شناخته شد و پرونده وی با صدور کیفرخواست از بابت اتهام “تشکیل دسته یا جمعیت  با هدف برهم زدن امنیت کشور از طریق ایجاد هیاهو”, به شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ پردیس ارجاع شده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای  ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و اعمال تهدید و اجبار بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که در جریان این تجمعات مورد اثابت گلوله قرار گرفته بودند بر بیان این نکته که زخمهای ناشی از اثابت گلوله توسط این افراد در دادگاه و در مراحل بازپرسی بعنوان زخم چاقو در اثر درگیری با افراد دیگر از سوی این افراد عنوان شود بوده است. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاصدور حکم زندانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸آبان 1398تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸سجاد سالاروندسرکوب شهروندان در ایراناعتراضات خیابانی شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات گرانی بنزینآبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸آبان ماه 1398زندانیان زندان تهران بزرگسجادسالاروندتجمعات اعتراضیسرکوب شهروندانسرکوب در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات مسالمت آمیزتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲شهرستان پردیسحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان تهران بزرگآبان ماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸نافرمانی مدنی شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸صدور حکم شستشوی مردگاننافرمانی مدنیتظاهراتآبانماه ۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتیپ ۵ زندان تهران بزرگزندانیان در زندان تهران بزرگتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات شهروندان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیآبانماه۱۳۹۸تظاهرات خیابانی در ایرانتظاهرات آبان ۱۳۹۸زندان تهران بزرگ تیپ ۵صدور حکم حبس تعزیر یدادستانتجمعات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضیتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸آبانماه سال ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانصدور حکم حبس تعزیریتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتجمعات آبان ۱۳۹۸آبانماه سالتظاهرات آبان ماه سالزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.