•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

انتقال دستکم ۱۱۶ نفر از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه به کانون اصلاح و تربیت

0
787

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, تعداد ۱۱۶ نفر از شهروندان زیر ۱۸ سال سن بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, از بازداشتگاه ارگانهای امنیتی به کانون اصلاح و تربیت منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانال تلگرامی قرارگاه سایبری عمار؛ طی روزهای گذشته و پس از فروکش کردن تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه سالجاری و پس از اعلام افزایش قیمت سوخت و افزایش قیمتها در شهرهای مختلف کشور برگزار شد و تعداد بسیاری از شهروندان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی در این تجمعات کشته, زخمی و بازداشت شدند تعداد ۱۱۶ نفر از بازداشت شدگان این تجمعات که زیر ۱۸ سال سن داشتند از بازداشتگاههای وزارت اطلاعات به زندانهای “کانون اصلاح و تربیت” منتقل شدند. 

براساس این گزارش؛ این کانال تلگرامی اعلام کرد ۱۱۶ نفر از نوجوانان و جوانان بازداشت شده از سوی وزارت اطلاعات به زندانهای کانون اصلاح و تربیت فرستاده شدند و در ادامه میانگین سنی این شهروندان را بین ۱۵ تا ۱۸ سال اعلام کرد. 

این کانال تلگرامی که در زمینه تبلیغات سپاه پاسداران در فضای رسانه ای فعالیت می‌کند و انتشار این گزارش به نوعی بازداشت گسترده افراد زیر سن قانونی به بهانه اعتراضات سیاسی را تائید کرد. اعلام رقم ۱۱۶ نفر از سوی این ارگان امنیتی شامل تعداد افراد آزاد شده با تودیع قرار وثیقه و یا با قرار کفالت و یا حتی شامل تعداد افرادی که بازجوئی های آنها به اتمام رسیده نمی باشد. 

از سوی دیگر کانون مدافعان حقوق بشر هم با تائید این خبر اعلام کرد؛ “نگرانی‌ها درباره شرایط نگهداری کودکان بازداشتی افزایش یافته و کارشناسان تربیتی و فعالان حقوق بشر می‌گویند نگهداری این عده در کنار زندانیان بزهکار، عواقب ناگوار بسیاری خواهد داشت”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “احراز هویت ۱۹ کودک جان باخته در جریان تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸”, هویت کودکان کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف کشور در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و سایر قیمتها برگزار شده بود را اعلام کرد. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمعات اعتراضی گسترده در استان خوزستان که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد دستکم ۷۹ نفر از شهروندان حاضر در این تجمعات از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. براساس ادعای یکی از مدیران وزارت اطلاعات در جمهوری اسلامی؛ در استان خوزستان ۷۹ نفر از عناصر اصلی به ادعای این مقام امنیتی “حمله به مراکز عمومی و خصوصی و پایگاه های نظامی و انتظامی” در حین و بعد از اغتشاشات دستگیر شدند.

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندیشان, از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان, کشتار و رفتارهای قهرآمیز با آنها در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که طی تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعداد و ارقام می باشد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بنقل از “محسن خانچرلی”, فرمانده نیروی انتظامی غرب استان تهران از بازداشت دستکم ۳۰ نفر در جریان این دور از تجمعات اعتراضی در مناطق غربی استان تهران خبر داده بود و آن مقام امنیتی هم بازداشت شدگان را با الفاظی همچون “لیدر”, “اغتشاشگر”, “اشرار و اراذل و اوباش”, “محرک سایر شهروندان در گسترش تجمعات اعتراضی”,  خطاب قرار داده بود. 

همچنین در گزارشی دیگر حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, بازداشت دستکم ۹۷ نفر از شهروندان ساکن شهر پردیس واقع در شمال غرب استان تهران را اطلاع رسانی کرد. 

همچنین روز یکشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “رهام بخش حبیبی”, فرمانده نیروی انتظامی شهرستان ممسنی, اعلام کرد در جریان تجمعات اعتراضی در این شهرستان ۱۵ نفر از شهروندان حاضر در ایران اعتراضات از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند.

حبیبی بازداشت شدگان را “اغتشاشگر” نامید و گفت: در پی اعتراضات مردمی در خصوص طرح سهمیه بندی بنزین، شناسایی و بازداشت عناصر اصلی اغتشاش و اخلالگران تخریب اموال عمومی و بروز ناامنی در شهرستان ممسنی به صورت ویژه در دستور کار ماموران قرار گرفته است.

فرمانده نیروی انتظامی استان فارس گفت که در این خصوص با اقدامات فنی و تخصصی، ۱۵ تن از «عوامل اغتشاشات» شهرستان ممسنی شناسایی و روز شنبه شانزدهم آذر در عملیات‌های جداگانه در مناطق مختلف این شهرستان دستگیر شدند.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

براساس اعلام مسئول بهشت زهرا در شهرستان شهریار، واقع در جنوب غربی استان تهران، دستکم ۱۰۰ نفر از شهروندان ساکن این شهرستان جان خود را از دست دادند و پس از آن پیکر ۱۵۶ نفر از افراد کشته شده به غسالخانه این آرامستان انتقال داده شده و پیکر ۸۰ نفر از این افراد بنا بر اجبار مسئولان قضائی و امنیتی به شهرستانهای دیگر فرستاده می شود. 

در این گزارش همچنین آمده است؛ میزان و شدت سرکوب نیروهای گارد ویژه و امنیتی های لباس شخصی در “شهرستان شهریار” بسیار گسترده و عمیق بوده است.

اعلام این آمار بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان ساکن شهرستان شهریار که در جریان تجمعات اعتراضی که اخیرا و در اعتراض این شهروندان برای احقاق حقوق شهروندیشان برگزار شد باعث کشته شدن بسیاری از شهروندان شد و حقوق بشر در ایران پیش از این و در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد تعداد افراد کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی را ۳۷ نفر اعلام کرده بود. 

پیش از این نیز یکی از شهروندان شهریار در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران در مورد وضعیت شهروندان زخمی شده در شهریار اعلام کرده بود؛ “تعداد زخمی شدگان در این تجمعات اعتراضی مشخص نیست و تعدادی از شهروندان از ترس بازداشت از سوی ماموران امنیتی به بیمارستانها و مراکز درمانی مراجعه نکردند چرا که با توجه به بازداشتهای گسترده در روزهای اخیر در سطح شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان فقط در شهرک وحیدیه ۱۳ نفر از شهروندان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند”.

همچنین حقوق بشر در ایران در گزارشی که در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸ بنقل از خبرگزاری رکنا منتشر کرده بود تعداد شهروندان بازداشت شده در استان هرمزگان در پی یورش ماموران امنیتی در این استان که در پی یورش ماموران امنیتی به منازل مسکونی دستکم ۳۱ نفر از فعالان فضای مجازی صورت گرفت این افراد پس از تفتیش منزل بازداشت شدند. 

 در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, “عابدین خرم”, فرمانده سپاه عاشورای تبریز, از بازداشت دستکم ۳۰ نفر از شهروندان فقط در تبریز در جریان این دور از تجمعات اعتراضی خبر داده بود و از این افراد با عنوان اغتشاش گر و افرادی که در این تظاهرات اعتراضی درگیری فیزیکی ایجاد کرده بودند یاد کرده بود. اعلام این تعداد از سوی این مقام امنیتی فقط در یک شهرستان با در نظر گرفتن وسعت جمعیت در شهرهای شمال غرب کشور می تواند تعداد شهروندان بازداشت شده در این مناطق را بیش از این تعداد نشان دهد. 

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, براساس ادعای ”حسین عبدی”, فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی؛ در جریان برگزاری تظاهرات اعتراضی که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد به ادعای وی ۷۰ نفر از شهروندان ساکن تبریز که از آنها با عنوان “اخلال گران نظم و امنیت عمومی و اغتشاشگر” یاد کرد و در ادامه ادعای خود دلیل بازداشت این شهروندان را اقداماتی از قبیل “تخریب اموال عمومی”، “آتش زدن بانک‌ها” ذکر کردند. 

عبدی همچنین ادعا کرد؛ پس از انجام یکسری کارهای پلیسی و تخصصی ۴۸ نفر از عوامل اصلی و لیدرها و تعداد ۲۲ نفر از تخریب گران اماکن دولتی و عمومی شناسایی و طی چند عملیات جداگانه بازداشت و تحویل مراجع قضائی شدند.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اسامی ۱۰ نفر از شهروندان بازداشت شده در شهرهای شمال غرب کشور در جریان تجمعات اخیر را احراز و اسامی آنها را اعلام کرده بود. 

در حالی که شهروندان بسیاری در این تجمعات اعتراضی کشته و زخمی شدند و تعداد بی شماری هم از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند پیش از آغاز این دور از تجمعات اعتراضی “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانوزارت اطلاعات در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات گرانی در ایرانتجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراض آمیزتظاهراتقیمت سوختآبان ماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آبان 1398تجمعات آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸نقض حقوق بشر در ایرانتظاهرات مردمیتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی به گرانی بنزینآبانماه ۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸قرارگاه سایبری عمارآزادی بیان در ایرانتظاهرات شهروندان در ایرانکانون مدافعان حقوق بشرگزانی بنزیناعتراضات گرانی بنزینآبانماه۱۳۹۸تظاهرات سراسریتجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی شهروندانتجمعاتتظاهرات در ایرانگرانی بنزینتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸سرکوب شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانکانون اصلاح و تربیتتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸بازداشتنقض حقوق شهروندی در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضیتجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینوزارت اطلاعاتبازداشت شهروندانسرکوب آزادی بیان در ایراننافرمانی مدنی در ایرانتجمعات گرانی بنزینتظاهرات گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایرانگرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ماه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: