•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت وحید باقری, به حبس تعزیری, تداوم بازداشت و بلاتکلیفی و اعلام اعتصاب غذا

0
1110

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه, با صدور حکمی بر علیه وحید باقری, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی در اعتراض به صدور وثیقه ای به مبلغ ۲میلیارد تومان و ناتوانی از تامین وثیقه مذکور و همچنین محکومیت به ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات اعتراضی” که در مرحله بازپرسی از سوی محمد نصیر پور, بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت برای وی قرار منع تعقیب صادر شده بود اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۹دی ماه ۱۳۹۸, وحید باقری, فرزند: ذبیح الله, متولد: ۱۳۶۷, متاهل, دارای ۱ فرزند دختر ۳ ساله, ساکن مهرآباد جنوبی واقع در تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که پیش از این توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی” و “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. صدور این حک بر علیه وحید باقری در حالی صورت گرفت که در مرحله بازپرسی محمد نصیرپور, بازپرس شعبه ۶ بازپرسی دادسرای امنیت تهران وی را از بابت اتهام “اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات اعتراضی غیرقانونی”, تبرئه و برای وی قرار منع تعقیب صادر کرده بود اما در مرحله دادرسی از سوی محمد مقیسه از بابت همان اتهام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه و صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان و ناتوانی از تامین آن اعلام اعتصاب غذا کرد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “وحید در حالی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که پیش از ارجاع پرونده وی به دادگاه انقلاب و در مراحل بازپرسی توسط محمد نصیرپور بازپرس شعبه ۲دادسرای امنیت تهران برای وی فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, قرار صادره کرده بود و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی” هم برای وی قرار منع تعقیب صادر کرده بود.

این منبع مطلع همچنین گفت: “در حال حاضر با توجه به اعلام اعتراض به حکم صادره و گذشت چندین ماه از تاریخ اعلام اعتراض با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان در حالی وی از عشایر ایران می باشد و به شغل دامداری مشغول است خانواده وی قادر به تامین مبلغ وثیقه مذکور برای آزادی موقت وی نیستند و این زندانی سیاسی در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی و صدور این مبلغ وثیقه سنگین اعلام اعتصاب غذا کرده است. 

لازم به ذکر است, وحید باقری, پس از بازداشت در جریان تجمع اعتراضی آبان ماه سالجاری در منطقه مهرآباد تهران از سوی ماموران پلیس امنیت و طی مراحل بازجوئی به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای  ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و اعمال تهدید و اجبار بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که در جریان این تجمعات مورد اثابت گلوله قرار گرفته بودند بر بیان این نکته که زخمهای ناشی از اثابت گلوله توسط این افراد در دادگاه و در مراحل بازپرسی بعنوان زخم چاقو در اثر درگیری با افراد دیگر از سوی این افراد عنوان شود بوده است. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازیقرار منع تعقیبمحمد نصیرپورمحمدمقیسه دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیوحید باقریوحیدباقریاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاعتصاب غذای وحید باقریاعتصاب غذای زندانی سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیبازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهرانبازپرسیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریبازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸تیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایتجمعات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات مسالمت آمیزتظاهرات مسالمت آمیز در ایرانتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات خیابانی در ایرانتظاهرات در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانحق دادرسی عادلانهدادگاه انقلاب تهرانزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانی سیاسیزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان در زندان تهران بزرگزندانیان زندان تهران بزرگزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابصدور قرار منع تعقیبصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: