•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

اعزام رحیم غلامی, و ابراهیم نوری, دو فعال ملی مدنی به مرخصی

0
532

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, رحیم غلامی, شاعر, نویسنده و فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل به مرخصی اعزام شد. همچنین روز جاری ابراهیم نوری, فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مرخصی اعزام شد. ابراهیم نوری, در حال تحمل محکومیت ۲ سال و ۸ ماهه خود می باشد. همچنین رحیم غلامی, دیگر فعال ملی مدنی هم در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, ابراهیم نوری, فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۲ سال و ۸ ماهه خود می باشد به مرخصی اعزام شد. همچنین امروز رحیم غلامی, شاعر, نویسنده و فعال ملی مدنی اهل اردبیل و محبوس در اندرزگاه ۱ بند ۱ اتاق ۵ زندان مرکزی این شهرستان به مرخصی اعزام شد. اعطای این مرخصی ها به توجه به شیوع ویروس کرونا و براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه صورت گرفته است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این ۲ فعال ملی مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: ابراهیم نوری, فعال ملی مدنی پس از تودیع قرار کفالت پس از تحمل ۲۱ ماه از مجموع حبس ۳۲ ماهه خود به مرخصی اعزام شد”. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون رحیم غلامی, دیگر فعال ملی مدنی هم گفت: “رحیم غلامی شاعر ،محقق و روزنامه نگار ساکن اردبیل که برای تحمل دوران محکومیت ۱ ساله خود در زندان اردبیل بسر می برد با تودیع قرار کفالت به مرخصی اعزام شد. همچنین پیش از این نیز مسئولان زندان اردبیل با درخواست مرخصی وی مخالفت کرده بودند. 

اعطای این مرخصی به رحیم غلامی و ابراهیم نوری, در راستای شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

لازم به ذکر است, رحیم غلامی, از بیماری تنگی نفس « آسم » و همچنین نارسایی کلیه رنج میبرد و به دفعات در دروانی که در زندان بوده در پی وخامت حال به درمانگاه زندان مرکزی اردبیل منتقل و پس از احیا توسط اکسیژن به بند زندان بازگردانده شد. 

پیرامون ابراهیم نوری, دیگر زندانی سیاسی که در حال تحمل دوران محکومیت حبس خود می باشد وی در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده”, از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱۶ ماه حب تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا مورد تائید قرار گرفت. 

در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۷, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ابراهیم نوری, فعال ملی مدنی در حالی که وی در زندان اوین در حال تحمل دوران محکومیت حبس خود از بابت پرونده ای دیگر بود برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است, ابراهیم نوری, در تاریخ ۶ شهریورماه ۱۳۹۷, طی تماسی تلفنی با خانواده خود، از انتقالش به قرنطینه زندان اوین و صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان در رابطه با پرونده جدیدش خبر داد بود که به نیابت از دادگستری شهرستان اهر جهت اجرای حکم ۶ ماه حبس تعزیری بابت پرونده تبلیغ علیه نظام در سال ۱۳۹۵ پس از ۵۵ روز بازداشت به بند قرنطینه و سپس به بند۷ این زندان جهت تحمل حبس منتقل شده بود. 

این فعال ملی مدنی به دلیل حضور در تجمع اعتراضی در تاریخ ۱۰ تیرماه سال ۱۳۹۵, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان اهر بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان اهر  و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شده بود. 

با آغاز دوران دادرسی بر پرونده ابراهیم نوری, این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۶ طی ۲ جلسه دادرسی توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اهر به ریاست “قاضی نظری” از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام” مورد محاکمه قرار گرفت و در تاریخ ۳۰ مهر ماه سال ۱۳۹۶ طی حکمی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

ابراهیم نوری متولد ۱۳۷۰، دانش‌آموخته مترجمی زبان انگلیسی و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد اهر از سال ۱۳۸۴ بارها از سوی مأموران امنیتی بازداشت و به حبس محکوم‌شده است.

همچنین رحیم غلامی, در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبس ۱ ساله خود که پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست مستشاران؛ به ریاست “بلال مظفری” و “مرحمت شهباززاده” از بابت اتهام “توهین به خمینی” تائید شده بود بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد. 

لازم به ذکر است, “رحیم غلامی”, نویسنده و شاعر و فعال ملی مدنی, پیش از این و در مرحله بدوی در تاریخ ۱۳ خردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل, به ریاست “قاضی خدادادی” از بابت اتهامات؛ “عضویت در تشکیلات گاماج”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیر واقع در جلسات و فضای مجازی” که البته از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات گاماج” و “تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیر واقع در جلسات و فضای مجازی” تبرئه و از بابت اتهام “توهین به رهبری” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

 رحیم غلامی, در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی اردبیل در حالی که در خیابان مشغول تردد بود بازداشت و همزمان پس از بازداشت نیروهای امنیتی با یورش به منزل وی اقدام به تفتیش منزل وی کرده و برخی لوازم شخصی شامل: کتب, دست نوشته ها و لب و تاب وی را نیز ضبط و به همراه خود بردند. 

رحیم غلامی پس از اتمام مراحل بازجوئی و انتقال به زندان مرکزی اردبیل در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ از سوی شعبه معاونت بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست «قاضی نونهال» از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”و”توهین به مقامات”تفهیم اتهام شد و در همان تاریخ برای وی قرار وثیقه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان صادر شده بود که با توجه به به تامین وثیقه از سوی خانواده و بستگان این فعال ملی مدنی,  با کار شکنی مسئولین امنیتی و عدم موافقت با وثیقه ی صادره از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اردبیل و ممانعت ارگانهای امنیتی باعث جلوگیری از آزادی وی شده بود. 

در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۸, رحیم غلامی شاعر و فعال فرهنگی محبوس در بند سلامت زندان مرکزی اردبیل از سوی چند فرد سابقه دار و متهم به جرائم خطرناک مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته بود که این مورد با وساطت چند تن از زندانیان دیگر خاتمه پیدا کرد. 

این فعال ملی مدنی نهایتا در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد. 

در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, “رحیم غلامی”, فعال ملی مدنی و نویسنده, ساکن اردبیل, با توجه به پیامک دریافتی از سوی واحد ابلاغ قوه قضائیه, جهت رسیدگی بر پرونده مفتوحه خود در مرحله تجدیدنظرخواهی به تاریخ رسیدگی ساعت ۱۰ صبح روز ۵ شهریورماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل احضار شده بود. 

رحیم غلامی, در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۷ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل با اتهام ” تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم زدن امنیت ملی مورد محاکمه قرار گرفته بود. در این پرونده علاوه بر رحیم غلامی ۴ تن دیگر از فعالان اجتماعی اردبیل بنامهای: عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر مورد محاکمه قرار گرفته بودن که جملگی این افراد از اتهام فوق تبرئه شده بودند. 

این فعال ملی مدنی, پیشتر نیز در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ در ارتباط با تجمع سالانه قلعه بابک در شهر اردبیل بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شده بود.

رحیم غلامی نویسنده کتاب های “فولکلوروموزدان بیر یارپاق”، “آتالار سوزو” و “فولکلور ناغیل لاری” می باشد که توسط انتشارات “یایلیق” به چاپ رسیده است.

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک اذربایجانیفعالان تر زبان در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمحاکمه رحیم غلامینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننامه ابراهیم نوریوخامت حال رحیم غلامیاندرزگاه ۸ زندان اوینابراهیم نوریابراهیم نوری فعال ملی مدنیابراهیم نوری فعال ترکابراهیم نوری فعال ترک آذربایجانیابراهیم نوری زندانی سیاسیبهداری زندان مرکزی اردبیلبیماری رحیم غلامیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانرحیم غلامیرحیم غلامی فعال ملی مدنیرحیم غلامی فعال ترکرحیم غلامی فعال ترک آذربایجانیرحیم غلامی نویسندهرحیم غلامی زندان اردبیلرحیم غلامی زندانی سیاسیرحیم غلامی شاعرزندان مرکزی اردبیلزندانی سیاسی رحیم غلامیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: