•                  
شنبه , ۰۹ اسفند , ۱۳۹۹
یکشنبه, فوریه 28

با تقاضای آزادی مشروط محمدعلی طاهری موافقت شد

0
207

سفیدیمحمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع «محمدعلی طاهری» بنیانگذار «عرفان حلقه» که به تازگی محکومیتش به پنج سال حبس قطعی شده است، گفت که دادگاه با آزادی مشروط موکلم موافقت کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، محمود علیزاده طباطبایی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی ایرنا اظهار داشت: “با توجه به اینکه موکلم ۲ سال و نیم از پنج سال محکومیت خود را سپری کرده است مشمول آزادی مشروط می‌شد”. این وکیل دادگستری درباره بیانیه‌ای که اخیراً توسط موکلش در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: “معتقدم این بیانیه کار طاهری نیست و به او هم پیغام داده‌ام که انتساب بیانیه مزبور به خود را تکذیب کند”. علیزاده طباطبایی مدعی شد: “خیلی‌ها که ادعای شاگردی طاهری را دارند، دنبال اعدام او هستند تا دکان‌هایشان دایر باقی بماند”. وی توضیح داد: “از ابتدای تشکیل این پرونده تمام تلاش‌ خود را کردیم تا بگوییم اگر هم طاهری افکار انحرافی دارد، تا قبل از سال ۹۲ که قانون مجازات فعلی به تصویب رسید، منحرف کردن افراد جرم نبود. دیوان عالی کشور هم در احکام خود اعلام کرده تردیدی در انحرافی بودن افکار طاهری نیست اما چون این انحراف قبل از سال ۹۲ جرم نبوده، احکام اعدام را نقض کرد”.

وکیل مدافع طاهری تصریح کرد: “قطعاً شروع مجدد فعالیت‌های طاهری، او را مشمول ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ و نهایتاً هم اعدام می‌کند”.

محمد‌علی طاهری بنیانگذار «عرفان کیهانی» یا حلقه در ایران است که ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌ اتهام توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضالّه بودن کتب و آثار، به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد، دیگر اتهام طاهری بود که در مرتبه نخست، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، بنیانگذار عرفان حلقه را مفسد فی‌الارض شناخت و به اعدام محکوم کرد که این حکم در دیوان عالی کشور نقض شد.

سپس پرونده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده به عنوان شعبه هم‌عرض ارجاع شد که این شعبه نیز طاهری را به اعدام محکوم کرد اما دیوان عالی کشور، بار دیگر حکم صادره را نقض کرد تا پرونده مجدداً در دادگاه هم‌عرض بررسی شود.

پرونده برای مرتبه سوم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مورد بررسی قرار گرفت که این بار دادگاه متهم را به پنج سال حبس محکوم کرد.

طاهری به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اعتراض کرد و پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارسال شد.

جلسه رسیدگی به این پرونده آن طور که سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع طاهری اعلام کرده بود، دهم مرداد ماه در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر برگزار شد و نهایتاً دادگاه، محکومیت وی به پنج سال حبس را تایید کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: